Część ateistów, racjonalistów i humanistów nie ma wątpliwości co do oceny baroku – to straszna epoka, która nadeszła po złotych czasach Leonarda da Vinci i innych zmieniających świat humanistów. Ale czy barok był rzeczywiście ciemnym wiekiem? Może jesteśmy dla niego niesprawiedliwi?
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
Naprawdę bardzo udana rozmowa, czuję się nie pocieszona, że trwała tak krótko. Szkoda tylko, że na nazwisko Newtona trzeba było czekać do dziewiętnastej minuty programu, ale i tak proszę o więcej z tej tematyki.
Epoką ciemności była końcówka XIX wieku i początek XX wieku. To wtedy powstały wszystkie komunizmy, faszyzmy, socjalizmy, feminizmy, materializmy, dialektyzmy, genderyzmy itp. To wtedy wymyślono lobotomię, eugenikę, eutanazję, prymat mas nad jednostką, ateizm itp.
Pomyliłeś epoki. Końcówka XIX wieku i początek XX to Belle Epoque, rozkwit indywidualizmu.
Po za tym, mieszasz wszystko. Eutanazja to przejaw indywidualizcji życia, a ty zestawiasz ją na równi z "prymatem mas nad jednostką"! Ateizm też zazwyczaj świadczy o wyzbyciu się, w pewnym aspekcie oczywiście, stadnego sposobu myślenia: "inni wierzą, więc ja te powinienem".
@ Ultima Thule: Epoką ciemności była końcówka XIX wieku i początek XX wieku. To wtedy powstały wszystkie komunizmy, faszyzmy, socjalizmy, feminizmy, materializmy, dialektyzmy, genderyzmy itp. To wtedy wymyślono lobotomię, eugenikę, eutanazję, prymat mas nad jednostką, ateizm itp.
————————————–
„Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”: W warunkach rzeczywistości przedwrześniowej, na tle ogólnego regresu, tak ekonomicznego, jak i społeczno-politycznego i to zarówno w warstwie pryncypiów merytorycznych jak i w głęboko zacofanej warstwie sanacyjnej infrastruktury, szczególną nieudolnością i brakiem koncepcji, rysował się ogólny bilans białka, który to bilans jak powszechnie wiadomo, wyznacza tak kompetentność czynników odpowiadających za ekonomikę w każdym społeczeństwie jak i świadczy w sposób najbardziej widoczny jak sprawy te są zabezpieczone…
Nie nic Szanownemu Panu nie zrobię, gdyż internet to wielki śmietnik i każdy kto potrafi klikać w pulpit to swoje mądrości przekazywać może. Oczywiście dla Pana ciemnotą może być wszystko czego Pan nie potrafi zrozumieć, a nawet powoływać się przy tym na Pańskie autorytety np. ks. prof. dr hab. Dariusz Oko:
Ateizm jest nieusychającym źródłem ideologii. Kiedyś ateiści byli autorami takich ideologii jak marksizm, stalinizm, maoizm, nazizm. Teraz potrzebują nowej ideologii. I właśnie genderyzm jest taką nową ideologią, która jest równie groźna. Tamte ideologie prowadziły do największych zbrodni w skali świata. Najwięksi zbrodniarze świata to są ateiści – przekonywał Oko.
http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,598259
http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,21/s,640660#w642146
http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,2/s,537149#w537203
http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,3/s,537149#w537260
http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,4/s,598296#w598654
–
Nie bronię i nie mam zamiaru bronić żadnych religii/ideologii, które doprowadziły do masowych zbrodni. Tak, w końcówce XIX i na początku XX wieku sytuacja społeczno-polityczna została doprowadzona do wrzenia, które spowodowało miliony ofiar. http://racjonalista.tv/katolik-i-lewicowiec-sprzecznosc-czy-harmonia/ Pamiętajmy, iż wracamy tu do czasów, które ks. prof. Stefan Wyszyński w 1937 roku opisał następująco: "Między światem bezrobotnych a społeczeństwem panuje zwykle przepaść, wypełniona niechęcią, niezrozumieniem, uprzedzeniem, nieraz pogardą. Przejawiają się w tym braku stosunku wszystkie ujemne strony egoizmu, wszystkie następstwa braku chrześcijańskiej miłości bliźniego. W tym stosunku ujawniła się z jednej strony dusza pogańskiego poglądu kapitalizmu na człowieka, z drugiej zaś – cała siła obronnej nienawiści walki klasowej. Z jednej strony niechęć, z drugiej – nieufność i nienawiść". http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,2/s,343721#w344229
A co do epitowania okresów historycznych, to proponowałbym najpierw przeczytać książkę doktora praw Józefa Putka "Mroki Średniowiecza. Obyczaje, przesądy, fanatyzm, okrucieństwa i ucisk społeczny w dawnej Polsce" za której napisanie autor został w 1928 obłożony klątwą kościelną.
–
Na każdą epokę mroków i ciemności w Europie ogromny wpływ miało chrześcijaństwo instytucjonalne stojące zawsze po stronie gnębiących i wyzyskujących, choć niektórzy chrześcijanie dostrzegając całą podłość istniejących stosunków społeczno-politycznych opowiadali się za gnębionymi. Dziś największą zasługą propagandy PiS-u jest to, iż wnukowie tych najbardziej gnębionych opowiadają się za interesami wnuków ich gnębicieli. Gratuluję PiS-owcom inteligencji.
***
Fajny materiał. W nauce Newton z Leibnizem dokonali prawdziwego przełomu tworząc rachunek rózniczkowy. Do tego prawa dynamiki Newtona. Barok rzeczywiście nie był taki ciemny, jak niektórzy go malują.