Czy bóg chrześcijan jest racjonalny?

 

 

Pytanie zawarte w tytule eseju jest kluczowe dla wierzących ludzi, ponieważ wiara w nieracjonalnego boga nie może być racjonalna. Głównym źródłem informacji o bogu jest Biblia. W tym eseju ograniczę się do opisu boga i jego czynów w Biblii. Ważne są sakralne księgi a niewypolerowane opinie teologów i rożnej rangi kapłanów.

 

 

Kwestia inteligencji i rozumowania

 

Warunkiem racjonalności jest zdolność inteligentnego rozumowania. Znamy tylko jeden rodzaj inteligentnych istot, jest to człowiek. Wiemy też, że proces ludzkiego rozumowania odbywa się w materialnym mózgu. Powstaje fundamentalne pytanie, czy istota niematerialna może rozumować, bez względu na racjonalność. Biblia, bez dowodu zakłada, że bóg może myśleć, choć nie ma instrumentu myślenia, mózgu. Kwestie możliwości boskiego myślenia zostawię otwartą i skupię się na racjonalności boga na postawie informacji z Biblii.

 

Racjonalny bóg komunikuje się z człowiekiem

 

Bóg chrześcijan wymaga, aby człowiek postępował zgodnie z jego regulaminem.  Dekalog zawiera kilka poleceń.

 

Prócz dekalogu na prymitywnych kamiennych tablicach bóg nie dał ludziom żadnej metody na poznanie jego życzeń. Równocześnie bóg karze za wykroczenia wiecznym potępieniem.

 

Taki bóg jest nie tylko niesprawiedliwy, ale również nieracjonalny.

 

Pośrednicy w komunikacji z bogiem

 

Czy kapłan może być pośrednikiem w komunikacji z bogiem? Chrześcijaństwo ma kilkadziesiąt sekt. Kapłani każdej sekty mają inne poglądy w kwestii wiary, więc nie mogą być wiarygodnymi pośrednikami w komunikacji z bogiem. W dodatku oni też nie mają metody na komunikacje z bogiem.

 

Nieracjonalna decyzja zbawienia

 

Po tysiącach lat trudnego życia Homo sapiens bóg chciał zbawić człowieka.

 

Zamiast po prostu wybaczyć ludziom bóg zdecydował, że jego syn będzie brutalnie zabity, aby być zbawicielem. To była nieracjonalna decyzja świadcząca o tym ze bóg chrześcijan jest brutalną, prymitywną, irracjonalną istotą.

 

Absurdalna decyzja boga w Exodusie

 

W drugim tomie sakralnych ksiąg Mojżesza pod tytułem Exodus (księga Wyjścia) opisany jest problem uzyskania zgody faraona na wypuszczenie Izraelitów z Egiptu, domu 400 lat niewoli. Bóg czyni serce faraona twardym i żeby zmusić faraona do wypuszczenia Izraelitów zabija pierworodnych synów wszystkich Egipcjan. Ta decyzja jest totalnym pogwałceniem racjonalności, ponieważ zabijani są Egipcjanie, którzy nie mieli wpływu na decyzje faraona. W dodatku bóg utwardza serce faraona i równocześnie chce go zmusić do wypuszczenia niewolników. Ten fragment biblii dowodzi ze bóg chrześcijan nie jest inteligentny i racjonalny.

 

Ziemia obiecana

 

Bóg obiecuje Izraelitom ziemie zamieszkała przez inne plemiona, co zmusza Izraelitów do etnicznych czystek, w których Izraelici wycinali w pień mieszkańców tzw.  Ziemi Obiecanej. Przykładem jest zniszczenie miasta Jerycho. Jest to kolejny przykład irracjonalności wszechmocnego.

 

Ludzki racjonalizm różny od boskiego?

 

Można bronić boga twierdząc, że boski racjonalizm jest inny, więc nie możemy boga oceniać. Ten argument jest fałszywy. Jeśli logika boga jest inna od ludzkiej to żadne porozumienie ludzi z bogiem nie jest możliwe.

 

Zakończenie

 

Chrześcijanin ma dwie szczelnie odizolowane sfery intelektu. Jedna sfera jest racjonalna, dotyczy zawodowej pracy i codziennego życia. Druga sfera to religijna wiara, w której logika i dowody prawdziwości nie są ani możliwe ani wymagane.

 

Tak wiec chrześcijanin może być równocześnie racjonalny i nieracjonalny. Natomiast jego bóg opisany w Biblii jest prymitywnym tyranem, podejmującym absurdalnie irracjonalne decyzje. Ta ludzka zdolność pogodzenia i użycia bardzo różnych sfer nie jest głupotą. Jest to raczej dowód, że człowiek prócz racjonalnego mózgu posiada uczucia strachu i niepewności, które ograniczają wspaniały intelekt udoskonalony w procesie ewolucji.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

21 Odpowiedź na “Czy bóg chrześcijan jest racjonalny?”

 1. Rzekomo Pambuk stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo czyli w racjonalnosci powinni byc podobni 

 2. @MICHAL

  W biblii nie ma wzmianki o podobienstwie. Jak moze smiertelnik  byc podobny do poteznego  wszechmogacego.

   

 3. Mozna  zalozyc ze wiara nie wumaga  racjonalnosci, ale wowczas  kazdy nonsens moze byc przedmiotem wiary.

  Wiara wymaga spojnej logiki i racjonalnych zasad. Bog chrzescijan  opisany w biblii nie spelnia tego wymagania. Wierzacy ludzie albo ignoruja biblie albo  tworza  wlasne wyobrazebie boga ktore nie ma wiele wspolnego z opisem w sakralnych ksiegach.

   

 4. Fides et ratio!

  Nie samo fides i nie samo ratio!

  Człowiek posiada rozum, na obraz i podobieństwo Boże.

  A konkretnie chodzi o rozumna dusze.

  Ty Januszu nie mógłbyś korzystać z rozumu, gdybys go nie otrzymał od Boga.

  Wszyscy mu to zawdzięczamy.

  Chrystus = Logos, a Logos oznacza m.in. rozum!

  Ateisci niestety nie korzystają z daru rozumu i wierzą w bajeczki takie jak heliocentryzm, ewolucja czy kosmici.

  Wierza, kompletnie ignorując dowody na kreacjonizm i na stworzenie świata przez Boga!

  1. Akurat na kreacjonizm i na stworzenie świata przez Boga jest 0(słownie zero) dowodów.

   A  z tym heliocentryzmem i kosmitami to chyba cos pomieszałaś; w to wierzą akurat odmózdzeni edukacja religiancką i przez to wdrożeni do wierzenia w nienaukowe bzdury udawacze katolicyzmu których jest u nasz kilkadziesiat procent.

   1. No właśnie – udawacze a nie prawdziwi katolicy.

    A dowodów na Stworzenie jest cała masa wyatarczy tylko poszukać i czytać Pismo Święte.

    1. Jak cos jest napisane na jakims starym czy nowym papirusie to wcale nie znaczy ze to co jest napisane opisuje rzeczywistosc, Wez np, ksiazki o Harrym Potterze, to tylko hipotezy ze umial czarowac, nie ma na to zadnych dowodow. Tak samo Zeus, nie ma zadnych dowodow ze to on zsylal pioruny z nieba, ani ze mieszkal na Olimpie.

 5. @HANIA

  Wsydz sie ze nie  czytarz biblii  gdzie jest opisany Twoj bog. To w co wierzysz  to koscielne uproszczone  bajeczki. Poczytaj biblie , poznaj swego boga, irracjonalnego, ignoranta i masowego morderce.

  FIDES =DEBILIZM.

 6. @MICHAL

  Jak slusznie piszerz wiara nie ma dowodow. A bez dowodow mozna wierzyc w kazdy nonsens; astrologie,

  czarnego kota, boga itd. Wiara nie ma ograniczen bo fantazja nie ma granic,

  bez logiki wszystko jest OK

 7. @HANIA

  Masz racje ,rozum to bezcenny dar natury. Pokaz mi jeden przyklad  w ktorym biblia zacheca do myslenia.

  Kosciol lubi  naiwne owieczki lub barany ktore nie kwestionuja niczego

  Rozum to narzedzie szatana. Zgodnie  z biblia bog ukaral ludzi za  chec wiedzy dobra i zla. Wolal bezmyslne roboty , katolickie matolki. 

   

 8. @HANIA

  Ja czytam sakralne pisma i uzywam rozum do oceny boga. Ty nie uzywasz wiedzy biblii  lecz frazesy uslyszane w kosciele. Taka wiara jest pustym  zbiorem bezwartosciowych opinii.  Nie atakuj ateistow lecz  ich argumenty.!!! Przekonaj mnie ze Zeus nie jest bogiem  lepszym od Twojego  boga. Napisz  dlaczego nie modlisz sie do Neptuna, boga morza.

 9. @HANIA

  Piszesz Chrystus=Logos.

  Jezus opisany w Nowym Testamencie 

  to prymitywny, magik chodzacy po wodzie. Nie dal ludziom elektrycznosci ani penicyliny. Falsztwie prorokowal  koniec swiata. Niemoralnie zachecal ludzi do porzucenia rodziny  aby byc jego poplecznikiem. Grozil pieklem tym ktorzy w niego nie wierza, uprawial egzorcyzm, medyczne oszustwo.

   

 10. "Ta ludzka zdolność pogodzenia i użycia bardzo różnych sfer nie jest głupotą. Jest to raczej dowód, że człowiek prócz racjonalnego mózgu posiada uczucia strachu i niepewności, które ograniczają wspaniały intelekt"

  ——————————————————————

  Że niby katolicy to nie głupcy, a zaledwie tchórze?

   

 11. @MICHAL I LUCYAN

  Ksiazka moze byc dowodem. Na przyklad Principia Mathematica Newtona zawiera sprawdzone fakty mechaniki. Natomiast pismo swiete  jest zbiorem  urojen i fantazhi bez dowodu,

  napisanym przez ludzi nie majacych  pojecia o swiecie. Mahomet byl analfabeta. Jezus nie napisal jednego zdania. Zaden ewabgielista nie spotkal Jezysa. Pisali to co chcieli lub slyszeli od innych.

 12. @HANIA

  Pismo swiete zawiera duzo fantazji i nieprawdy, na przyklad masowe powstanie z grobow zmarlych ludzi

  opisane w ewangielii Mateusza 

  nie mialo miejsca. Jest to zwykly  twor wyobrazni .

 13. Januszu.

  Nie modlę się do fałszywych bozkow jak Neptun bo to jest dzieło szatana!

  Tylko w Jezusie Bóg w pełni nam się Objawił!

  Zrozum czym jest Objawienie!

  Do tej pory Matka Boża się objawia na całym świecie i przypomina o Boskiej naturze Chrystusa = Logosu.

  Za niedługo Grzegorz Braun ukończy projekt "Gietrzwałd 1877".

  Powinieneś się z tym zapoznać!

  Bóg działa i ten kto go szuka, znajdzie go!

 14. @HANIA

  Pytanie:  Skad masz informacje ze Neptun jest falszywym bogiem?. Ja 

  mieszkalem w Gdansku i widzialem piekna podobizne Neptuna, poteznego boga morza. Neptun nigdy nie karal ludzi   i nie dal swego syna Delfina  aby go zabili . Neptun to bog racjomalny .

  Kocha ludzi i nie uwaza ich za grzesznikow. To jest lepszy bog od tyrana mordujacego potopem niewinnych ludzi. Trzeba kochac  Neptuna  i zalozy kosciol  wiary  zwanej neptunizmem. Chwala na wieki Neptunowi i jego  synowi Delfinowi.

 15. @HANIA

  Ja szukalem i znalazlem boga Budde.

  Zachecal ludzi do myslenia, Nie karal za brak wiary, Byl znacznie lepszu od Jezusa , moralniejszy i nie byl oszustem robiacum  egzorcyzmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + pięć =