Czy Unia Europejska jest potrzebna?

 

Piotr Napierała i Jacek Tabisz odpowiadają na pytanie o to, czy Unia Europejska jest potrzebna. Starają się przedstawić szeroko sytuację geopolityczną, odnoszą się też do problemów Wielkiej Brytanii z członkostwem europejskim. Istnienie UE to nie jest tylko kwestia polityczno – ekonomiczna, ale również światopoglądowa. Jak stwierdzają rozmówcy, ciężko być zwolennikiem wartości oświeceniowych, praw człowieka i nowoczesności opowiadając się po stronie resentymentów narodowych, a przeciwko UE.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Czy Unia Europejska jest potrzebna?”

  1. UE-daje możliwość podróżowania i zobaczenia jak funkcjonują inne państwa oraz zmiany archaicznego sposobu myślenia u wielu Polaków.

    1. Ale Pana na pewno nie lubią. No i większość Niemców też była spoko, Ukraińców też, Rosjan też. Wie Pan o tym? 😉

  2. Unia to jest przede wszystkim projekt pokojowy – zamiast w Europie prowadzic wojny miedzy sobą, starajmy sie wspołpracowac. Wrogiem Unii jest jednak przerosnieta biurokracja. Dawniej wojna, zniszczenia, a dzis moze starczy srodkow na troche biurokratow. Zreszta biurokracja swietnie kwitnie przeciez w lokalnych regionach – to są armie papierkowe nic nie robiące własciwie.
    Innym wrogiem Unii jest jezyk, USA mają łatwiej, nie muszą tłumaczyc swoich dokumentow. Tłumacznie milionow dokumentow na lokalne jezyki to tez pieniądze niejako wyrzucone w błoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + jedenaście =