Dlaczego Bóg dopuszcza epidemie?

Wobec rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa trzeba zapytać, dlaczego Bóg dopuszcza epidemie, w których giną także niewinni ludzie. Wśród osób religijnych i kapłanów pojawiają się głosy, że to kara boża za grzechy ludzi. To jednak kiepskie wyjaśnienie. Wirus zdaje się nie przebierać i atakuje zarówno grzesznych, jak i niewinnych. Czy bóg wymierza karę na ślepo? Gdzie tu boża mądrość, sprawiedliwość i miłość?

Jak można przeczytać w Katechizmie Kościoła katolickiego: „Bóg wszystko stworzył, wszystkim rządzi i wszystko może” (pkt 268). W ewangelii św. Łukasza czytamy, że „Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” (Łk 1,37). Kościół naucza, że Bóg jest Miłością, jest dobry, sprawiedliwy i mądry, opiekuje się ludźmi. Czy Bóg nie mógłby ludziom oszczędzić klęsk żywiołowych, trzęsień ziemi, epidemii, w których giną nawet niemowlaki?

Jeżeli Bóg może – jak uznaje się oficjalnie w Kościele – powodować cudowne uzdrowienia, które dotyczą jednak tylko nielicznych osób, to dlaczego nie powstrzymuje klęsk żywiołowych i epidemii, w których ludzie giną masowo? Według ewangelii Jezus uciszył burzę na jeziorze Galilejskim, ratując uczniów, którzy przebywali z nim w łodzi. Dlaczego boską mocą nie powstrzymuje epidemii, w których giną tysiące ludzi?

Kościelni teolodzy pozostają wobec tych pytań bezradni. Np. często tłumaczą, że zło jest skutkiem wolnej woli, jaką Bóg dał ludziom. Można by tak tłumaczyć wojny, morderstwa, ludobójstwo – ale nie trzęsienia ziemi i epidemie. Są one niezależne do ludzkiej woli.

Ponadto bez odpowiedzi pozostaje pytanie, dlaczego Bóg nie interweniuje, by powstrzymać ludzi przynajmniej przed najgorszymi zbrodniami, przed ludobójstwem i masowymi morderstwami. Teolodzy mówią, że bóg dał ludziom wolną wolę. Ale wolna wola i wolność, to nie są zasady absolutne, niczym nieograniczone. Bóg mógłby interweniować, nie likwidując wolnej woli. Np. w prawach stanowionych przez ludzi, w tym w prawach człowieka, wolność nie jest absolutna, ale ograniczona tak, by jedni ludzie nie czynili krzywdy innym.

A może trzęsienia ziemi i epidemie to skutek działalności szatana, demonów, złych duchów? Jak czytamy w katechizmie, te upadłe anioły „usiłują przyłączyć człowieka do swego buntu przeciw Bogu” (pkt 414), nakłonić do odrzucenia posłuszeństwa Bogu, do grzechu.

Być może szatan nie tylko nakłania ludzi do złego, ale w swej nienawiści do Boga powoduje klęski żywiołowe, trzęsienia ziemi i epidemie, w których giną niewinni ludzie? Może to szatan sprawił, że pojawiają się chorobotwórcze i śmiercionośne wirusy? Epidemie nie byłyby więc karą bożą za grzechy, jak głoszą niektórzy kaznodzieje, ale dziełem szatana. Nie Bóg ale szatan jest tu winny!

Nie jest to dobre wyjaśnienie. Bez odpowiedzi pozostaje, dlaczego Bóg pozwala na to szatanowi. Nie powinien pozwolić, by szatan powodował śmierć niewinnych ludzi.

Byłoby to też wyjaśnienie niezgodne z kościelną teologią. Bóg godzi się na istnienie szatana, ale jest od niego silniejszy. Np. Kościół uznaje, że są obrzędy, mające charakter sakramentów, za pomocą których można uwolnić człowieka od wpływu szatana, który go opętał (są to tzw. egzorcyzmy, praktykowane do dziś w Kościele). Według ewangelii Jezus wypędzał złe duchy z ciał opętanych przez szatana. Diabeł i demony nie są więc wszechmocne. Czy wobec tego Bóg lub Chrystus nie mogliby zapobiec, by złe duchy nie powodowały klęsk żywiołowych i epidemii, w których giną tysiące ludzi? Z całą pewnością mogliby. Dlaczego więc nie chcą?

Kościelnym teologom pozostaje tylko jedno wyjaśnienie: tajemnica boża. Jeżeli w kościelnym nauczaniu coś wygląda na absurd, mówi się, że to tajemnica boża, coś, czego nie możemy pojąć ludzkim rozumem.

To nieprawda. Można zrozumieć i wyjaśnić, dlaczego Bóg dopuszcza epidemie i klęski żywiołowe, w których giną niewinni ludzie, nawet niemowlaki. Dlatego, że nie istnieje. Zero istnienia, zero działania. – Alvert Jann.

PS. Więcej na podobny temat: „Czy Bóg jest miłością?” http://racjonalista.tv/czy-bog-jest-miloscia/

Polecam ponadto niedawno zamieszczony artykuł „Teoria Boga krótko wyłożona”http://racjonalista.tv/teoria-boga-krotko-wylozona/

………………………………………………………………….

Alvert Jann: Blog „Ćwiczenia z ateizmu”http://polskiateista.pl/aktualnosci/blogi-2/cwiczenia-z-ateizmu/ . Nauka nie wyjaśnia wszystkiego, religia nic nie wyjaśnia.

Na blogu znajduje się ponad 70 artykułów.

…………………………………………………………………………

 

O autorze wpisu:

22 Odpowiedzi na “Dlaczego Bóg dopuszcza epidemie?”

 1. "Jak można przeczytać w Katechizmie Kościoła katolickiego: „Bóg wszystko stworzył, wszystkim rządzi i wszystko może” (pkt 268). W ewangelii św. Łukasza czytamy, że „Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” (Łk 1,37). Kościół naucza, że Bóg jest Miłością, jest dobry, sprawiedliwy i mądry, opiekuje się ludźmi. Czy Bóg nie mógłby ludziom oszczędzić klęsk żywiołowych, trzęsień ziemi, epidemii, w których giną nawet niemowlaki?", itd.

  .

  1. Bóg uczynił świat najlepszy z możliwych – widocznie więc świat, w ktorym istnieją epidemie dotykające niwinnych ludzi jest najlepszym z możliwych światów.

  .

  2. Przeciez wedle religii bilans zysków i strat, dobra i zła nie zamyka się w doczesności. Trzeba więc – z religijnego punktu widzenia zsumować dobro wieczne z dobrem doczesnym i odjąć zło doczesne. Okaże się, że dobro ma wielką przewagę nad złem. 

  1. ELASP: "1. Bóg uczynił świat najlepszy z możliwych – widocznie więc…"

   Widocznie Pan ELASP ma bardzo ograniczoną widoczność.

   ——————————————————————————

   ELASP: "Okaże się, że dobro ma wielką przewagę nad złem. "

   Panie ELASP, kiepsko Panu sumowanie wychodzi, bo trzeba dodać zło wieczne. Okaże się, że zło wieczne ma wielką przewagę nad dobrem doczesnym i dobrem wiecznym. Sami porównajcie: "płacz i zgrzytanie zębami" versus spacerki w towarzystwie bozi po zielonej łączce…

    

  2. "Czy Bóg nie mógłby ludziom oszczędzić klęsk żywiołowych, trzęsień ziemi, epidemii, w których giną nawet niemowlaki?", itd." —-> To nie jest pytanie do wierzących, to jest pytanie bezpośrednio do TRANSCENDENCJI. Proszę zatem wysłać je na adres: NIEBO!, – ot co, …..

   1. Najlepiej będzie, jak sporządzi Pan listę zyczeń – dom (ile m2?), samochód (jaka marka, ile koni mechanicznych?), kobieta (kobiety? Ile, jaki wiek, wymiary), pełna lodówka (jakie mięso i wędliny? Schab, szynka, podwawelska?)

 2. Swietne pytanie i swietny esej.

  Polserio odpowiedz ponizej. 

  Jedyna metoda komumikacji boga z ludzmi to zsylanie klesk i epidemii. W biblijnych czasach bog dal Mojzeszowi  kamienne tablice napisane palcem bozym. Ale teraz mamy telefon, internet , telewizje i bog musialby sie nauczyc  uzywac te nowe wynalazki a czasu malo.   Tymczasem bog daje nam sygnaly w postaci tsunami, huraganow, tajfunow i epidemii wirusow.

  A jak bog daje nam znac ze nas kocha?Bardzo prosto. Niektorzy ludzie powracaja do zdrowia po infekcji wirusem, z laski boga. Tak wiec bog zsylajac epidemie i uzdrawiajac ofiary  steruje losem ludzi bez problemow z zawiklana  nowoczesna technologia komunikacji.

  Pozdrawiam autora eseju. 

 3. Zło jest brakiem dobra.

  Zło wynika z działań zbuntowanego anioła – szatana, który z racji wolnej woli zdradził Boga.

  Bog dopuszcza wolna wole, a być może dzisiejsza pandemia jest kara za grzechy ludzkości.

  Bog nie stworzył zła, ale dał wolna wole i dlatego istnieje zło = brak dobra.

  1. Haniu, ale dlaczego Bóg nie interweniuje, kiedy w trzęsieniach ziemi i epidemiach giną tysiące niewinnych ludzi, także niemowlaki i dzieci nienarodzone?  I jeżeli to szatan odpowiada za zło, to  dlaczego Bóg  nie powstrzyma go przynajmniej przed czyniniem najgorszego zła? Przeciez Bóg jest silniejszy od szatana i mógłby ograniczyć jego wyczyny? Według Katechizmu Bóg jest wszechmocny, dlaczego nie ograniczy ludziom wolnej woli, by nie było przynajmniej ludobójstw i masowych mordów? Ograniczenia takie wprowadzają ludzie m.in za pomocą praw człowieka – czyżby więc zwolennicy praw człowieka byli lepsi i mądrzejsi od Boga? Na to wygląda.

             Moja odpowiedź na wszystkie powyzsze pytania jest jasna, co napisałem: Bóg nie istnieje. Dla jeszcze większej jasności dopowiadam/dopisuję:  zero istnienia, zero działania. 

 4. Bóg dał wolną wolę i nie chce jej zmniejszać.

  Człowiek nie jest automatem.

  To że istnieją nieszczęścia to jest działanie Szatana oraz efekt grzechu pierworodnego człowieka.

  Ponadto Bóg niekoniecznie chce interweniować we wszystkie nieszczęścia skoro i tak życie wieczne w raju jest największym szczęściem.

  To szatan i człowiek odpowiada za zło tego świata.

  1. Haniu, Bóg, gdyby istniał i był – zgodnie z tym, czego naucza Kosciół – Miłością, powinien  zadbać, by chociaż niemowlaki i dzieci nienarodzone nie ginęły w czasie trzęsień ziemi, epidemii itp. Jeżeli nie chce tego robić, to znaczy, że nie jest miłosierny ani sprawiedliwy, a nauki kościelne to "obiecanki cacanki, a głupiemu radość".

   Jak napisałem, wytłumaczenie absurdów kościelnego nauczania jest proste: Bóg nie istnieje.

 5. Abrahamowy bóg to ta sama klasa to bogowie greccy, rzymscy, sumeryjscy czy nordyccy itp.
  Załóżmy że istnieje. Ale to nie znaczy, że posiada te cechy które mu przypisujemy. 
  Poddani tego bóstwa zawsze znajdą wytłumaczenia na rzekomą reakcję lub brak reakcji boga/bogów. 
  Ostatecznie, niezbadane są zamysły bogów, bóg tak chciał i już.
  Dlaczego abrahamowy bóg dopuścił do ponad 6 mln eksterminacji swoich oryginanych poddanych? 
  Widocznie miał w tym jakiś dobry zamysł!
  Nie ma sensu szukać wytłumaczenia działań czy braku działań czegoś czego nie ma.
  Ale dla zabawy można się bawić w różne próby tłumaczenia, np. relacji bóg – szatan. 
  Szatan to też bóg tyle że gra rolę tego Złego. Tak samo w innych mitologiach – byli dobrzy bogowie i źli.
  Wirusy to tacy źli bogowie na poziomie molekularnym. 
   

 6. Mój znajomy został kiedyś napadnięty przez żuli, którzy chcieli odebrać mu pieniądze. Niestety nie udało mu się wydostać z opresji i nie dość, że dostał po mordzie to jeszcze stracił parę stówek. Jak rozumiem agresja chuliganów była aktem ich "wolnej woli" uszanowanej przez boga. Nie rozumiem jednak, dlaczego bóg nie uszanował "wolnej woli" mojego znajomego, choć pragnął on uniknąć tej sytuacji być może bardziej niż atakujący zaatakować go. Jak to jest, że bóg zawsze bardziej szanuje wolną wolę agresorów niż ich ofiar. Ten bóg coś jak na wszechmocnego i wszechdobrego za bardzo trzyma jednak ze złem i te opowiastki o szanowaniu wolnej woli są bardzo nieprzekonujące, oczywiście dla nieprzekonanych, co do przekonanych, czyt.z wypranymi mózgami, to wszystko jest OK.

  Na koniec cytat ze S. Lema : "Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył! "

 7. @HANIA

  Wirus nie jest konsekwencja wolnej woli cz;pwieka, ani szatana. Religia mowi nam ze nic sie nie dzieje bez woli boga.  To znaczy ze bog zsyla plagi i wszystkie nieszczescia.Tp Twoj bog jest

  zloczynca. Czlowiek wynalazl lekarstwa. Jest lepszy niz  niebieski zloczynca.

  Jedyna obrona boga to zalozenie ze go nie ma co tlumaczy plagi , huragany,

  powodzie, eksplozje wulkanow i tsunami. 

 8. @HANIA
  Porownaj boga z czlowiekiem. Czlowiek wynalazl penicyline, tysiace lekarstw.

  Bog zsyla potopu i plagi . Jezus chodzil po wodzie  zamiast dac ludziom elektrycznosc. Czlowiek to madra dobra istota. Bog czyni zlo .

  1. Jakis czlowiek moze i chodzil po zamarznietej wodzi w klimacie srodziemnomorskim, i to byl cud w cieplym klimacie. Moze mieli lokalne ocieplenie/oziebienie? A jesli to bylo Morze Martwe to jeszcze wiekszy cud. Penicyline to raczej czlowiek odkryl a nie wynalazl, odkryl ze grzyb zabija bakterie. Mozna sie zastanawiac kto jest glownym mieszkancem Ziemii, grzyby, bakterie, wirusy ?, ktore sie organizuje w wieksze organizmy z komorek i bakterii …

 9. Matka natura jest dosc brutalna. Wirus to nie pieewsza epidwmia w historii  ludzkosci. Wiele gatunkow wyginelo z roznych powodow wlacznie z epidemiami.  Obecnie mamy lepsza medycyne niz kiedykolwiek uprzednio

  wiec sa szanse na pokonanie wirusa.

  Pomoze nam ludzki intwlekt a nie fikcyjny bog.

  1. Dokładnie świat jest okrutny. Bóg musiałby być potworem i nikim więcej dlatego słuszniej założyć, że wszystkim kieruje Obojętna Matka Natura, która niestety daje ale i odbiera, a my musimy być ciągle gotowi na najgorsze i znajdować sposoby na przetrwanie i ochronę ludzkości.

 10. @HANIA  Skad wiesz ze Neptun jest falszywym bogiem? Skad wiesz ze bog nie chce zmniejszac wolnej woli? Czy rozmawiasz z bogiem przez telefon? Iesli tak to podaj jego numer. Ja tez chce pogadac z nim bez swiadkow.

 11. @HANIA Bog nie stworzył zła, ale…

  ——————————————————————————————-

  Bóg stworzył zło, żeby księża mieli niebo na ziemi.

 12. @TATAJAREK

  Swietny komentarz. 

  Szamani juz tysiace lat temu mieli dobre zycie. Biblia mowi ze trzeba dawac 

  ofiary bogu  dajac kaplanom. Kaplani

  to jedyna geupa ludzi ktorzy zyja dobrze

  bez uzytecznej pracy.

 13. Rdz 3.,17
  Ponieważ posłuchałeś kobiety i zjadłeś owoce z drzewa, z którego zakazałem ci jeść, przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu. W trudzie będziesz zdobywał na niej pożywienie, przez wszystkie dni życia. Będzie ci ona rodziła ciernie i osty, a przecież twoim pokarmem mają być płody roli. W pocie czoła będziesz zdobywał pożywienie, aż wrócisz do ziemi, bo z niej zostałeś wzięty. Bo z prochu jesteś i do prochu wrócisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *