Dokąd zmierza współczesny świat? – debata – Jacek Żakowski

 

Jacek Żakowski zaczyna debatę od tezy, iż nastąpiło zerwanie ciągłości bazującego na oświeceniu i racjonalizmie postępu. Nasze dzieci nie będą już mogły, być może, żyć w lepszych czasach. Czy jest to nieuniknione? Czy następuje upadek naszej cywilizacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć zaproszeni do debaty profesorowie: prof. dr hab. Zbyszko Melosik, Prof. dr hab. Andrzej Radziewicz-Winnicki, prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański. Materiał zrealizowany na 11 Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Dokąd zmierza współczesny świat? – debata – Jacek Żakowski”

  1. Jak zwykle jakosc dzwięku mizerna, nie rozumiem dlaczego nie mogą pojąc, ze liczy sie dzwięk, a nie obraz. Do tego dwoch mamroczących i niewyraznie mowiących profesorkow… Dzieki za „hint”, ze ten Dąbrowy nic nie powiedział, mozna było go spokojnie przeskoczyc.
    Słusznie, ze najpierw trzeba by ustalic co mamy na mysli mowiąc „żyło sie lepiej”.
    Widac dzisiaj nie wystarczy życ bez wojny, co komu szkodzi wojna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 2 =