Hans Eysenck. Jak oszukano chorych na raka. Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz

 

Hans Eysenck to jeden z filarów światowej psychologii. Na jego prace powołują się niemal wszyscy badacze zagadnień ludzkiej psyche, dr Witkowskiego nie wyłączając. Ostatnio jednakże okazało się, że Eysenck sfałszował część swoich badań. Stawiają one ważne wnioski – na przykład o wpływie charakteru na zachorowalność na raka. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Hans Eysenck. Jak oszukano chorych na raka. Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz”

  1. Rany! Kolejne spiskowa teoria, niczym nie potwierdzona, Powtsrzanie,z e cos jest podejrzane, to o wiel za malo, zeby twierdzic, ze pacjentów oszukano.  Mnostwo onkologow i psychologów uwaza ze istenieja zwiazki miedzy osobowoscia a skłonnością do raka. Badania i obserwacje potwierdzaj lub nie takie hipotezy. W kazdym razie to onklodzy najpierw dostrzegli (jak im sie zdawalo), że rak – jak to mowili, to chorba "miłych ludzi".  Taki Douglas Brodi, lekarz, prowadzi tego typu nadania na swoich pacjentach of 28 lat. Lekarze i psycholodzy robia co mogą, a nawet jesli te zwiazki sa problematyczne czy wrecz nie istenieja to onkoterapia niegdy nie zastepuje leczenia, a jma charakter wspierajacy. Nikt nie wymslil jeszcez sposobu na raka. Ostatnie badania w UK wykazaaly nawet, ze chemioterapia czesciej zabija pacjentow niz sam rak i ze w wielu przypadkach powinno sie ja stosowac bardzo ostroznie albo zaniechac. A zajecia z spychologiem i innymi chorymi przynajmniej moga pomoc w lepszym psychicznym znoszeniu choroby. Terapia tego rodzaju w zadnym razie nie zniecheca od leczenia ano go nie utrudnia, raczeej odwrotnie – motywuje. Nasza telewizja coraz bardziej przypomina medium ruchu antyszcepionkowego z ta antypsuchologiczną  obsesją. Tymczasem jedna z przyczy tego, ze w Polsce jest tak duzo samobójstw, zwlaszca wsrod meżczyzn, jest wlasnie niefnosc wobec psychologów  u fakt, ze tzw. prawdziwi mezczyxni wstydza sie korzystac z ich pomocy. W medium naprawde racjolnaym do studia zaproszono by nie tylko znanego psychologożercę, ale i psychonkologa. No i jeszcze raz powiem, ze bardzo nieracjonalne i nieleganckie jest oskarzanie kogos  ouszustwo, gdy dopiero mowi sie o jakichs dochodzeniach, które mogą coś wykazać albo nie wykazać.        

  2. Oszustwa w każdej dziedzinie naukowej są nieetyczne, bo mają a przynajmniej mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie. Ale może w niektórych przypadkach, to nie oszustwa, tylko zaślepienie jakąś ideą – też nieetyczne?

    PS

    "Hans Jürgen Eysenck (ur. 4 marca 1916 w Berlinie, zm. 4 września 1997 w Londynie)", to już chyba czas na weryfikację tych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =