Iyer Brothers czyli na czym gra bogini muzyki

 

Saraswati veena to główny instrument w muzyce klasycznej Południowych Indii. Jednak indyjscy Południowcy nie boją się nowoczesności i modyfikują swoją antyczną cytrę, aby brzmiała jak najlepiej. Nie przypadkowo to u nich jest indyjska "Dolina Krzemowa" – Bangalore. Obok wspaniałej muzyki Iyer Brothers w tym programie zobaczymy Wigilię w Chennaju, przed kościołem św. Tomasza, który ponoć przywędrował do Indii zaraz po śmierci Jezusa. Faktem jest, że chrześcijaństwo w Południowych Indiach jest znacznie starsze niż w Polsce i również przyczyniło się do rozwoju tamtejszej muzyki.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Iyer Brothers czyli na czym gra bogini muzyki”

  1. Nie podoba mi się. Brzmi trochę jak połączenie rocka z country. Muzyka z filmu "mistrz antycznej indyjskiej cytry" była o niebo lepsza. 

    1. Ja też wolę muzykę północnoindyjską, zwłaszcza zaś, gdy chodzi o winy (veenas). Nawet niektórzy Południowcy sięgają po stylistykę Północną. Co jednak ciekawe, niektóre osoby zafascynowane Indiami uznają, iż muzyka Południa jest piękniejsza, bo „prastara”, To oczywiście nieprawda, natomiast najstarsze warstwy muzyki Południa Indii to niektóre dzieła związane z tańcem i teatrem, oraz muzyka na nadhaswaram, muzyka heroldów królewskich grana na wielkich „szałamajach”. Na Północy odpowiednikiem nadhaswaramy jest szenaj. Gra na szenaju też tradycyjnie była związana z ceremoniami władców, ślubami, narodzinami, śmiercią, wyruszaniem na wojnę etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 7 =