Kreacjonizm – niska szkodliwość społeczna? Dr Bartosz Borczyk

 

Dr Bartosz Borczyk obok badań związanych z biologią zajmuje się także tropieniem kreacjonistów. Nie wszyscy jednak uważają kreacjonizm za poważne zagrożenie, mimo, że wielu Polaków odrzuca teorię ewolucji. Dr Borczyk tłumaczy, dlaczego osoby lekceważące ten problem nie mają racji.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

12 Odpowiedź na “Kreacjonizm – niska szkodliwość społeczna? Dr Bartosz Borczyk”

  1. W Polsce 98 procent społeczeństwa jest kreacjonistami, bo tyleż osób uważa, że ludzka jaźń zostala stworzona czy przydzielona nam przez Boga.

    Toteż eutanazja jest niedozwolona, i musimy umierać w warunkach gorszych niż psy usypiane u weterynarza.

    Nie trzeba więc jakoś szczególnie silić się na tropienie kreacjonizmu. Wystarczy wyjść na ulicę i zapytać pierwszą lepszą osobę, czy jego świadomość ma odzwierzęce, ewolucyjne pochodzenie.

  2. Tropienie kreacjonistów przypomina polowanie na czarownice. W Polsce nikt nie zabrania wierzyć w teorię ewolucji. Reszta nie obchodzi normalnego człowieka. Normalny człowiek wie że teoria ewolucji jest najlepiej udowodnioną teorią, jednak nie zajmuje się tropieniem i prześladowaniem zwolenników innych teorii.

  3. Teoria Darwina ma pewne wady. Np nie wie jak sobie poradzić z tzw kambryjską eksplozją życia i często każde naukowe wątpliwości nazywa kreacjonizmem. Nie róbmy z darwinizmu dogmatu!

    1. Nikt nie robi z darwinizmu dogmatu ale i tak darwinizm jest milion razy bardziej prawdopodobny niż kreacjonizm. Niektórzy kreacjoniści wierzą w to że Ziemia jest płaska, a wśród darwinistów jednak taki pogląd nie występuje. 

      1. Kreacjoniści nie są zwolennikami płaskiej Ziemi.
        .
        Płaskoziemcy to fake – happening wymyślony dla jaj, podobnie jak "wyznawcy" flying spagethi monster.
        O ile ewolucjonizm był czymś, co faktycznie złamało paradygmaty myślenia (także naukowego), o tyle przekonanie o tym, że ziemia jest okrągła było dość powszechne już od starożytności i także w średniowieczu. W geocentrycznym modelu Ptolemeusza ziemia jest kulą.

    2. Eksplozja kambyjska nie przeczy w żaden sposób teorii ewolucji. Po prostu nie wiemy dokładnie dlaczego ewolucja przyspieszyła.

      1.  N.Eldridge i S.J. Gould próbowali to wyjaśnić za pomoca teorii "punctuated equilibrium". Nie zyskała ona jednak powszechnej akceptacji.

         

        1. Nieprawda. Nie potrzebna jest skrajna koncepcja punctuated equilibrium (czyli albo stoi albo szybko postepuje) by opisać zmienność tempa ewolucji. Ewolucja ma po prostu zmienne tempo a rozumienie gradualizmu jako stałej prędkości to tylko jedna z wielu psedonaukowych manipulacji kreacjonistów. Nie mamy problemu ze znalezieniem sensownego wyjaśnienia ekspozji kambryjskiej – mamy kilka sensownych i prawdopodobnych wyjaśnień tylko nie wiemy na sto procent, które jest słuszne.

    3. Jest różnica pomiędzy teorią ewolucji, będącą opisem mechanizmu (dobór naturalny), a historią ewolucji. Te zdania w stylu "teoria ewolucji nie wie jak sobie pordzić z…" wypowiadane są z reguły właśnie przez kreacjonistów.

      1. no ale sposób działania mechanizmu musi być zgodny z historią
        jeśli zapis z GPS podróży samochodem wskazuje na przyspieszenia do 1.000 km/h, to nabieramy podejrzenia, że albo mechanizm samochodu jest nieco inny niż nam się dotychczas zdawało (albo sa błądy w zapisie)
        eksplozja kambryjska jest właśnie przykładem przyspieszenia, które wydaje się znacząco przekraczać możliwości ewolucyjnego "slinika" – tak jak go na dziś rozumiemy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =