Królowie królów: Bach i Haendel. Jacek Tabisz i Piotr Napierała

 

Jacek Tabisz i Piotr Napierała oprowadzają nas po twórczości Bacha i Haendla. Omawiają najciekawsze utwory, przedstawiają realia epok w których żyli ci genialni twórcy, zastanawiają się nad ich idiomem stylistycznym. W materiale omówione są też najciekawsze zdaniem rozmówców nagrania muzyki wielkich mistrzów baroku. Radykalni ateiści dowiedzą się zaś, dlaczego nie należy odrzucać genialnych utworów Bacha i Haendla tylko z uwagi na ich religijny kontekst. Ważnym tematem jest też wpływ dziedzictwa Haendla i Bacha na późniejszą twórczość muzyczną. Oczywiście Bach i Haendel byli po części ludźmi oświecenia, dlatego wręcz trzeba o nich mówić na RacjonalistaTV.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Królowie królów: Bach i Haendel. Jacek Tabisz i Piotr Napierała”

    1. Ligeti jest bardzo ciekawy. Ale stawianie go ponad Bachem jest dość oryginalną opinią. Scelsi ma ogromne znaczenie dla rozwoju współczesnej muzyki klasycznej, ale nie takie jak Bach (nie bezpośrednio, ale po ponownym odkryciu jego twórczości).

  1. A bo to tylko taka moja subiektywna opinia. 😉 Uwielbiam słuchać „Lux aeterna” Ligetiego przed spaniem, wtedy po prostu odpływam, niesamowita muzyka. 🙂 Bacha słuchałem jak byłem mały, miałem taką kasetę z koncertu sprzedawaną w poznańskiej farze. Haendla raczej nie lubiłem, szczególnie od czasu, gdy usłyszałem po raz pierwszy „Zadok the Priest”, bo po hymnie koronacyjnym spodziewałem się czegoś mocniejszego, z przytupem, w stylu Marsza Imperialnego, albo muzyki Miklósa Rózsy, Pozdrawiam cieplutko. 😉

    1. Ligeti lubił eksperymentować. Znajdziemy bardzo wiele stylistyk w jego twórczości. Ale bez wątpienia niektóre jego utwory należą do największych arcydzieł dwudziestego wieku. Ja osobiście lubię najbardziej jego cykle fortepianowe i mechaniczno-pianolowe. Słychać w nich echo Mikrokosmosu Beli Bartoka, też należącego do największych arcydzieł XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − siedem =