Marsz Równości a polska świadomość społeczna, Alena Shumchyk

Wrocławska współorganizatorka Marszów Równości, Alena Shumchyk, z pasją i bardzo ciekawie mówi o tolerancji, której nam w Polsce brakuje, nie tylko dla środowisk LGBT. Z Panią Aliną rozmawia Nina Jaśnikowska.

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Marsz Równości a polska świadomość społeczna, Alena Shumchyk”

  1. Ciekawy wywiad, natomiast zabrakło jednego ważnego pytania. Po czym pani wnosi, że za granicą ludzie nie zachowują obojętności w stosunku do osób LGBT?

  2. Nie padło takie twarde stwierdzenie. Pani Alena dokonała jedynie porównania stosunków społecznych w odniesieniu do tych grup, w naszym kraju, do krajów porównywalnych pod względem obowiązywania podstawowych praw człowieka. Wynik tej konstatacji nie jest dla nas korzystny. Bardzo ciekawa jest też ocena postrzegania tych zjawisk przez pryzmat naszej, rodzimej religii, która w Jej przekonaniu, różni się od perspektywy wyznawców nawet tej samej religii w innych europejskich krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =