Narody ewoluują

Zaproszono mnie na Facebooku na jakąś idiotyczną akcję zaproszenia Putina do Auschwitz zamiast Gaucka, bo prezydent Niemiec reprezentuje naród morderców, a Putin – Wyzwolicieli… Ja myślę że prezydent RFN reprezentuje naród, który się czegoś nauczył z historii. Putin powinien jednak tam być – po to,  aby sobie przypomniał jak się kończy nacjonalizm polityczny…

Myślenie, iż narody mają jakieś stałe cechy to myślenie konserwatywne i błędne. My liberałowie uważamy, że polityka i wychowanie może zmieniać kulturę. Ciekawie pisze o tym m.in. Fareed Zakaria. Od lat 70. XX wieku liberalizacji ulegli Koreańczycy, Japończycy, Niemcy i Hiszpanie, oraz w nieco mniejszym stopniu Indusi. Przeciwny trend widać u Rosjan, Amerykanów, Irańczyków i Irakijczyków. Nie tratujmy innych narodów z perspektywy przestarzałych stereotypów. Narody powinny przepraszać za czyny własne, a nie swych ojców i matek…

http://www.youtube.com/watch?v=MtByKbRtVq0

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 1 =