Reklamy delikatnie nas zabijają O uprzedmiotowianiu kobiety w reklamie

Reklamy utrwalają proste stereotypy na temat kobiet (i nie tylko kobiet). Wiele z nich traktuje kobiety przedmiotowo. Na spotkaniu zorganizowanym przy Kinie Dolnośląskiego Kongresu Kobiet dziennikarka Monika Włodarczyk i dr Barbara Kobzarska-Bar  analizują przyczyny tego zjawiska. Ich diagnoza nie jest czarno – biała. Tematyka reklam nie zależy tylko od ich twórców i zleceniodawców, ale również od odbiorców i odbiorczyń. Jak to zmienić?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Reklamy delikatnie nas zabijają O uprzedmiotowianiu kobiety w reklamie”

  1. Dlaczego nie sa pokazywane papierosy? Tak, jest ustawa i jest to karalne (nie oplaca sie lamac przepisy). W Stanach poza tym groza tez procesy (milionowe odszkodowania) za powodowanie raka pluc.

    Te reklamy amerykanskie to chyba jakies stare, sprzed 30 conajmniej lat. Podobnie bylo nawet w Szwecji w latach 50-tych, gdzie Electrolux reklamowal odkurzacze dla pan, z pania domu we wdziecznym fartuszku. Ale czasy sie zmienily. Dzis np. w Szwecji jest ustawa ktora zakazuje reklamy towaru poprzez eksponowanie kobiety/mezczyzny bez sensu, bez zwiazku. Np. firma reklamujaca opony nie odwazy sie na opony z ponetnymi cialami, ktore nie maja nic wspolnego z oponami. Podobie media markt nie odwazylby sie na taka reklame jak w tym klipie. A w Polsce uchodzi im to plazem.
    Dlaczego? Bo im na to drogie panie POZWALACIE. Takie reklamy powinny byc oszpecone, zamalowane, a wrazie czego trzeba grozic tym firmom ze ich seksistowski styl reklam zostanie pokazany w krajach normalnych. To co zarobia w Polsce to np. straca w Skandynawii.
    No i walczyc o ustawe.

  2. Kobiety przedmiotowo w reklamie? Owszem, ale to zwykle zależy od specyfiki marki. Weźmy na przykład perfumy Bruno Banani – tam eksponowana jest moc mężczyzny, któremu kobiety ulegają i owszem – poniekąd są uprzedmiotowione. Ale z drugiej strony możemy wziąć przeciwstawną reklamę na temat specyfiku dla kobiet. Efekt? Taki sam.

  3. Nie przesadzajmy. Reklamy są po to, aby przyciągnąć do produktu. A że wdzięki kobiety są dobrym sposobem na przyciągnięcie widza to już inna sprawa. Tak to działa.

  4. My kobiety jesteśmy uprzedmiatawiane przez komercję na różne sposoby . Reklamy w których występują kobiety nagie lub skąpoodziane zachowujące się w sposób urągający ich godności osobistej to jeden z dowodów na to ,że komercja jest stworzona przez mężczyzn majacych przemiotowe podejscie do kobiet i dla nich właśnie . Drugim etapem robienia z kobiet przedmiotów są programy typu metamorfozy modowe . Wmawiają one  , że jeżeli kobieta swoim wygladem, zainteresoeaniami i zachowaniem nie utozsamia sie z lalką lub osobą cierpiącą na chorobe psychiczną zwaną infantylizmem( słodka idiotka) , to nie jest dziewczyną / kobietą, że jest brzydkim kaczątkiem itd . OPERACJA STYLÓWA i MODOWE REWOLUCJE STACY LONDON , to nie są programy walczące ze sztycznością , bo ,, naturalność" przezenterek tych programów jest taka sama jak u modelek z gazet . Te rogramy uczą nietolerancji i próżnosci . To całe ,,unaturalnianie" to :

    1). Przyjmowanie do programu ludzi , którzy wyrózniają sie z tłumu swoim wygladem i sprawianie , żeby mieszali sie w tłum .Osoby przychodzące do tych modowych metamorfoz ubiera się w ubrania , dodatki i robi im sie makijaże produktami pochodzącymi od sponsorów tych programów .

    2). OPERACJA STYLÓWA , modowe rewolucjie Stacy London itd , to programy zabraniajace płuci żeńskie bycia zbuntowaną i manifestowania buntu w jakikolwiek sposób . JESTEŚCIE CIEKAWI JAK ?? Otóż bardzo proste . Członkinie subkultur młodzieżowych ( symbol buntu) przerabia sie na lalkę ( symbol ugegłości , próżnosci itd) . 

    3). Czytaliscie powieść ,,Buba" Barbary Komosowskiej ? Bochaterki tej powieści , czyli buba , pani Astrida i matka buby , gdy ta zadawała się z pania astridą , to prawdziwie naturalne kobiety .Porównajcie sobie naturalność tych pań ze wsponianej książki z ,, naturalnoscią" pań z tzw metamorfoz modowych . 

    4). Programy telewizyjne , które ujednolicają wizerunek społeczny maja  cudowne efekty .Jakie ??? 

    Jak oglada sie programy ,do których przyjmuje sie naturalne i skromnie ubrane kobiety i robi im sie makijaże, operacje plastyczne , stroi sie je (np :Sablewskiej sposób na modę), to od razu ludziom w koduje się w głowach , że odstawanie swoim wygladem od narzuconych przez komercję schematów jest złe i można kogoś odrzucać, dyskryminować z tego powodu .  Programy telewizyjne zajmujące się sprawianiem , że ludzie wyróżniajacy sie z tłumu , znów się w niego mieszają , też wspierają nietolerancję , bo wygląd też jest niestety powodem do nietolerancji i dyskryminacji .

     

    Potem widzowie tych programów widzą kogoś , kto  wyglada inaczej niz reszta ( np: jest murzynem, członkiem subkultury młodzieżowej, jest oklaeczony/oszpecony ) , to zaczynają go z tego powodu nietolerować , dyskryminować i stosować wobec niego przemoc . Książkowy przykład Sophie Lancaster 

    Więc nie ogladajcie modowych metamorfoz i zamiast tego obejrzyjcie ,, piękna i bestia" na TLC , Galileo i inne  mądre programy , które czegos mądrego uczą.

    1. Naprawdę polecam wycieczkę do Arabii Saudyjskiej czy Pakistanu i opisanie później wrażeń. Moja żona jest kobietą i doskonale rozumie różnicę pomiędzy obrzezaniem kobiet, kamieniowaniem „nieprzyzwoitych” a „przemocą” agencji reklamowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 8 =