Sceptycy magicy. Dominik Kantorowicz i Gavra Djordjević

 

Ponownie witamy w naszym programie sceptyków magików. I zapraszamy do zabawy. Jak myślicie, czemu sceptycy chcą nas zwodzić magicznymi sztuczkami? Całkiem możliwe, że obejrzenie programu da Wam całkiem racjonalną odpowiedź na to sceptyczne pytanie. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Sceptycy magicy. Dominik Kantorowicz i Gavra Djordjević”

  1. Łobejrzałem  pierwsze 10 min, ogląda sie jak mecz piłki  noznej. Te wyklady trzeba traktowac jako rozrywke  raczej. Wiekszosc sztuczek z rekwizytami polega na dobrym spreparowaniu rekwizytow, np. z kartami znaczenie kart, czy np. podkładanie spreparowanej talii. Po co dajecie takich oszustow ktorzy okłamują  ludzi? facet wcale nie "czytał/zgadywał" z twarzy, tylko od razu wiedział. Po prostu spreparował talie kart (np. same piątki karo), skąd zgadł jaki numer (piątka), przeciez nie pytał sie. Mam nadzieje ze w dalszej czesci wytłumaczył, ze z tym zgadywani z twarzy w tym konkretnym eksperymencie, to oszukiwał. Z gory wiedział jaką karte ma gosc. Chyba ze chcial zademostrowac, ze ludzie skupiają sie na sugestiach (= bede czytał z twarzy) zamiast zanalizowac tego "Jezusa i jego brode".

  2. Kiedyś się na takiego szołmena mówiło iluzjonista – to racjonalnie oddawało istotę tego pokazu: iluzja.

    Obecnie częściej używa sie słowa "magik". Chyba za angielskim "magician".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 16 =