USA są cywilizacją równie starą jak Chiny. Piotr Napierała

 

Amerykanie mają kompleks młodości swojej cywilizacji. Tymczasem, jeśli się nad tym zastanowić, USA sięga swoimi korzeniami równie głęboko jak sławne ze swej niezmienności Chiny. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “USA są cywilizacją równie starą jak Chiny. Piotr Napierała”

  1. Panie Piotrze, sądzę, że to zależy od subiektywnej interpretacji albo nadinterpretacji.

    Być może cywilizacyjnie faktycznie USA są trwalsze niż Chiny, ale nie powiedziałbym że są starszą cywilizacją.

    Cywilizacja "amerykańska" (tak ją nazwijmy) jest młoda, pomimo tego, że opiera się na wzorcach antycznych i anglosaskich; w pewnym sensie cywilizacja amerykańska była nawet wyrazem buntu wobec tradycyjnych, europejskich Anglosasów, biorąc pod uwagę fakt, że Amerykanie musieli wpierw pokonać Anglików by zdobyć niepodległość.

    Więc jeżeli już, to możnaby pokusić się o tezę, że cywilizacja anglosaska (szeroko rzecz biorąc) jest "równie stara co Chiny".

    Ale nawet taka teza nie do końca odpowiada rzeczywistości, bowiem cywilizacja anglosaska wywodzi się z plemion germańskich, które to plemiona pokonały Rzym, więc ta cywilizacja podlegała wielkim przemianom etnicznym i narodowym, zaś cywilizacja chińska zdaje się być pod tym względem trwalsza – pominę przy tym dzierżawienie władzy w Chinach przez różne ościenne ludy (Mongołowie, Mandżurowie itd.), ponieważ zasadniczo cywilizacja Chińczyków Han była niezwykle ciągła i trwała – sam respekt wobec konfucjanizmu tego dowodzi (ta jednolita ciągłość cywilizacyjna była także kontynuowana przez Mandżurów).

  2. PS

    Co więcej, to, że władzę w Chinach sprawowali przedstawiciele wielu ludów nie wpłwa na fakt, że wśród poddanych i tak zawsze byli klasyczni Hanowie – to wzmacnia tezę o niezwykle starej ciągłości etnicznej cywilizacji chińskiej.

    A poza tym – debatowanie na taki temat nie jest wcale do końca obiektywne, bowiem równie dobrze mógłbym powiedzieć, że Polska też jest tak samo stara jak Chiny i Egipt, bo na naszej ziemi też zawsze ktoś żył i ta ziemia przecież istniała już wtedy gdy istniały inne ziemie należące do innych ludów…

    1. Zdaniem językoznawców języki słowańskie są jednymi z najbliższych do rdzenia języków indoeuropejskich. Jeszcze bliżej są języki bałtyjskie – litewski, łotewski. 

      1. Moim ulubionym przykładem podobieństwa jest słowo budda, czyli przebudzony. Nie trzeba specjalisty, żeby zauważyć podobieństwo między budda i budzić. I co więcej nie jest to przypadek, tylko ma uzasadnienie etymologiczne. Albo pl. bóg ← prasłow. bogъ ← praindoeur. bʰag → sanskrytckie: भग (bʰaga).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + five =