• niedziela, 27 maja 2018 r.

Bilbao 300 lat temu

Bilbao było stolicą kraju Basków (prowincja biskajska), od 1602 roku. Przedtem ten zaszczyt mało miasto Bermeo. W XVI i XVII roku miasto prosperowało dzięki złożom rudy żelaza, którą handlowało z Holandią i Anglią. Pod konie XVII wieku miasto przeżywało niewielki kryzys związany z ogólnym rozkładem państwa.

b1

Il. Plac w Bilbao w XVIII wieku, źródło: http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Bilboko_irudi_historikoa.jpg (dostęp: 25.07.2011 r.).

Przez cały wiek XVIII Bilbao wyraźnie rosło i prosperowało. W XVIII wieku Bilbao znajdowało się pod wpływem dwóch grup dzierżących władzę; kupców oraz właścicieli ziemskich – los hacendados. Między tymi grupami o często sprzecznych interesach dochodziło do sporów, jak w roku 1718 kiedy to przeniesiono komory celne, które dotychczas stały w miastach Valmaseda (Balmaseda) i Orduña (Urduña). Decyzja spowodowała wzrost cen i zwolnienie kupców z części opłat, oraz różne inne udogodnienia dla nich związane z nabywaniem żelaznych prętów. Rybacy i rolnicy z okolic Bilbao wszczęli powstanie grożąc spaleniem Bilbao, za co spotkały ich brutalne represje (1719), choć osiągnęli właściwie swój cel – przywrócono dawne komory celne .Z kolei w 1792 roku właściciele ziemscy, chcieli ugodzić kupców przez założenie konkurencyjnego portu w Mundaka, projekt jednak został odwołany z powodu wojny z Francją o Roussillon . Sroga zima 1765/1766 roku i i kiepskie zbiory 1765 roku wywołały w Bilbao zamieszki, analogiczne do tych, które miały miejsce w innych miastach hiszpańskich.

Kraj Basków miał i ma nadal swą specyfikę. W Guernice usechł niedawno historyczny dąb, pod którym władcy przysięgali respektować nadane Baskom fueros (przywileje). Kraj Basków pełen był, jak żaden inny kraj hiszpański, ubogiej a dumnej szlachty, gotowej służyć jako marynarze i żołnierze w Hiszpanii i Ameryce. Co do handlu amerykańskiego, to jednak trzeba zauważyć, iż nawet po ogłoszeniu comercio libre z koloniami w Ameryce w 1778 roku, Bilbao nie dostąpiło zaszczytu wciągnięcia na listę miast uprawnionych do handlu z Ameryką (inaczej niż np. galicyjska La Coruña). Warto wspomnieć, że w ciągu XVIII wieku, Bilbao pełniło swą tradycyjną ważną rolę pośrednika w handlu wełną.

J. Tussel Gomez, Bilbao a través de su Historia, USELL GÓMEZ, Fundación BBVA Bilbao 2004, s. 60.
E. Fernández de Pinedo, Crónica de siete siglos, Bilbao, s. 44.

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *