• czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Czy można opłakiwać zabytki a nie tylko ludzi?

Jeden z moich znajomych na facebooku napisał takie oto zdanie:


"Ile osób spłonęło w katedrze w Paryżu? 1000, 2000? Przez tą czerwień rozpaczy na portalach trudno się doczytać".

Nie zgadzam się z tym zdaniem sugerującym, że muszą być ofiary w ludziach, aby poważnie się martwić. W tym filmie wyjaśniam dlaczego.

 

 

W filmie wdarł się błąd. Wymieniana książka Hugo to oczywiście "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu"

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Radowid
  20 kwietnia 2019 at 09:54 - odpowiedz

  Niestety media mainstreamowo-establishmentowe (podległe KRK) przemilczały fakt, iż Hugo był wolnomyślicielem a nie gorącym katolikiem.

  Przemilczały też fakt, że to w Notre Dame była koronacja Napoleona I – jednego z pierwszych ważniejszych świeckich monarchów i człowieka, któremu w dużym stopniu zawdzięczamy dziś autentyczne pisma procesowe z czasów trybunałów inkwizycji.

 2. Benbenek
  21 kwietnia 2019 at 11:12 - odpowiedz

  Śławoj Żiżek przytacza anegdotę o Nielsie Bohrze fizyki z Danii, który miał nad drzwiami domu przyczepioną podkowę. Na pytanie czy wierzy w to że podkowa przynosi szczęście, odpowiadał, że oczywiście nie wierzę bo to zabobon ale podkowę ma bo podobno działa nawet jak się w nią nie wierzy. 

  Nie inaczej wierzą w stare kamienie racjonalizatorzy RTV. 

  • Radowid
   21 kwietnia 2019 at 16:56 - odpowiedz

   No i właśnie dziś zabobon odgrywa wielką rolę, zważywszy na to, jak wielu prostych katolików widzi w tym pożarze "znak z nieba".

   Zapewne muzułmanie widzą w tym gniew Allaha do katolików…

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *