Samorządowy kongres narzekań

 

Dolnośląski Kongres Samorządowy zgromadził kilkuset samorządowców. Był to kongres, w którym prezydenci miast apelowali do rządu, by uszanował samorządy. Robert Raczyński, prezydent Lubina, stwierdził że władza centralna sukcesywnie zabiera samorządom uprawnienia. Teraz jestem już w połowie urzędnikiem państwowym. Czekam tylko jak będę wypełniał tylko funkcje narzucane z Warszawy jak tak dalej pójdzie. Prezydenta Raczyńskiego nie można podejrzewać o sympatie do poprzedniej władzy, raczej do obecnej i tym bardziej jego głos znalazł uznanie u zgromadzonych.

 

 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że brak ustaw metropolitarnych i aglomeracyjnych uniemożliwia rozwój regionów. Taki stan jest antyrozwojowy. …”Boleję nad tym, że rząd nie pytał o opinie samorządowców w kwestii strajków nauczycieli. …Na konsultacje ustaw i wyrażenie opinii dotyczących samorządów rząd daje nam dwa dni… Ja, jako prezydent Wrocławia zarabiam netto 7,5 tys. złotych. Nie mam czasu na ich wydawanie, ale taka polityka płacowa rządu, narzucona samorządom, względem prezydentów czy burmistrzów jest upadlająca.


Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Dariusz Stasiak, reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców i będący w kolacji z PiS zwrócił uwagę na generowane przez rząd osie sporów. Zwrócił także uwagę na fatalny błąd z 2001 roku, kiedy to zabroniono samorządowcom być parlamentarzystami. Od tego czasu samorząd nie ma reprezentacji w Warszawie i to fatalnie odbija się na jego kondycji w terenie. 


Byłem na wszystkich dotychczasowych kongresach, ale takie fali krytyki kierowanej do obecnej władzy nie słyszałem. Jeżeli krytykującym armia samorządowców na sali bije brawo to coś musi być na rzeczy.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

2 Odpowiedzi na “Samorządowy kongres narzekań”

  1. "Ja, jako prezydent Wrocławia zarabiam netto 7,5 tys. złotych. Nie mam czasu na ich wydawanie, "  – jaja sobie robi, niech da na koscioł. Oni maja czas. Niech sie nie kompromituje takimi wynurzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =