• sobota, 5 grudnia 2020 r.

Dokąd zmierza współczesny świat (Unia Europejska). Wincenty Elsner i Radosław Czarnecki

 

Red. Radosław S. Czarnecki przepytuje polityka lewicy, parlamentarzystę i przedsiębiorcę z Wrocławia – Wincentego Elsnera, w materii kryzysu w jaki popadła dziś Unia Europejska. Kryzysu wielopłaszczyznowego i głębokiego. Bo to nie płaszczyzna najszerzej pojętej ekonomii (i gospodarki) ale przede wszystkim pojęcia takie jak solidarność, tożsamość, kultura i jakość życia będą rzutować na stosunek społeczeństw do tego projektu.

Podobne materiały

22 komentarze

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  24 lutego 2016 at 06:19 - odpowiedz

  Właśnie przez nadmiar solidarności i socjalizmu między innymi jest ten kryzys. Tylko niektóre państwa zrobiły reformy typu Agenda 2010. Socjal musi być nie jak najhojniejszy lecz jak najhojniejszy przy pełnej opłacalności gospodarki. A społecznie? Cóż brak nadzoru nad kredytami. Starzenie się społeczeństw, w sumie te społeczne też jakoś ekonomiczne…

 2. Piotr Napierała
 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  24 lutego 2016 at 06:21 - odpowiedz

  Co się tyczy UE to wygląda na to że po prostu nie dość wielu ludzi czuje się obywatelami unii i tyle. Trzeba to przyjąć do wiadomości

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  24 lutego 2016 at 12:12 - odpowiedz

  Radosław S. Czarnecki hehe – kol. Radek USA nie lubi, ale śmieszną manierę rodem z USA, podawnia skrótu drugiego imienia stosuje…

  Pozdrawiam
  Piotr M. Napierała

  • dżizas
   24 lutego 2016 at 13:03 - odpowiedz

   Amerykanie przecież na potęgę się zdrabniają, a nie literują, a jeśli już literują to totalnie. U nas prezydent Wiluś, Kubuś albo Józek raczej by nie przeszedł (chociaż przeszedł minister – nomen omen – Radek). Gdybym ja był Amerykaninem, to byłbym – bikej*, a Pan Radek – ares. Swoją drogą osoby bez drugiego imienia muszą mieć w Hameryce przerąbane: ej, bi, si, di… to takie trochę dehumanizujące (choć pani doktór dżi się chyba tym nie przejmuje). Ciekawym przypadkiem był prezydent Harry S. Truman, który podobno wcale nie miał drugiego imienia na es. On po prostu miał na drugie S. (es z kropką).
   😉
   * w celu ochrony mojej prywatności, niektóre inicjały w niniejszym komentarzu zostały zmienione. 😉

   • Tomek Świątkowski
    26 lutego 2016 at 09:01 - odpowiedz

    anonimowość na tego typu forach sugeruje raczej brak odpowiedzialności za słowa, a nie chęć ochrony prywatności
    .
    no chyba ze jest pan księdzem
    😉

   • Krzysztof Marczak
    28 lutego 2016 at 17:23 - odpowiedz

    Po co wymyśla Pan nieprawdziwe teorie nt. Amerykanów ? Nie było kogo spytać czy się nie chciało ?

  • Aleksander Ciok
   Aleksander Ciok
   24 lutego 2016 at 13:25 - odpowiedz

   Po prostu: we Wrocławiu są co najmniej 2 znane osoby o takim samym imieniu i nazwisku, stąd Radek dodał literkę S., żeby sygnować swoje publikacje. Piotrze mógł byś wyjaśnić sprawę w redakcji, zamiast sugerować jakąś manierę Radka, a już Twój wymysł, że Radek USA nie lubi może świadczyć o jakiejś Twojej aberracji bądź ADHD.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    24 lutego 2016 at 14:21 - odpowiedz

    To nie wymysł, a ADHD ma raczej Radek niż ja. Poza tym czemu jesteś jego podnóżkiem? Niech sam odpowiada

   • dżizas
    24 lutego 2016 at 14:43 - odpowiedz

    A tak w ogóle, to jak Pan Radek ma na drugie?
    🙂

 5. dżizas
  24 lutego 2016 at 12:42 - odpowiedz

  😉 Ja założę się o juany przeciw orzechom, że Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii Jewropejskiej, już prędzej wyjdzie Katalonia (i podzieli losy Grenlandii).

  Unia powinna się przekształcić w federację, trochę na wzór Junajtet Stejcu i Szwajcarii. Na czele powinien stać jakiś organ wybierany w wolnych wyborach (choćby nawet miał pełnić funkcję ceremonialną), żeby ludzie mogli mieć poczucie uczestnictwa. Powinna być konstytucja, wspólna waluta, armia i coś w stylu FBI. W konstytucji powinien być zapis o zakazie działania nie tylko partii odwołujących się do totalitarnych metod i praktyk nazizmu, faszyzmu i bolszewizmu, ale też klerykalizmu i fundamentalizmu religijnego. Powinno się zagwarantować wreszcie wolność religijną, tzn. zakazać uczestniczenia nieletnich i upośledzonych intelektualnie w obrzędach religijnych i w katechizacji. Władza sądownicza powinna być całkowicie niezależna od władzy wykonawczej, najlepiej losowana. Powinno się też wprowadzić silne elementy demokracji partycypacyjnej. To tak z grubsza.
  Pozdrawiam Pana Wincentego, bardzo lubiłem słuchać Pana przemówień w sejmie, najlepszy chyba mówca od Palikota.
  🙂

 6. Krzysztof Marczak
  28 lutego 2016 at 03:53 - odpowiedz

  !!!! Gdyby nie komentarz o płatnościach netto do EU nie miał dużego znaczenia ekonomicznego, to resztę materiału można byłoby sobie darować. Wiedza Pana Radosława i Pana Wincentego o globalnych korporacjach (nie mówiąc o finansach) jest najwyraźniej niewystarczająca do podjęcia tematu. Ten materiał bardziej przypomina rozmówki sąsiadów w windzie niż publikacje ekspertów.

 7. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  28 lutego 2016 at 16:33 - odpowiedz

  Notoryczne „prawiczki” zawsze jak mawiał Mrożek: „…..Proszę uprzejmie o oddanie mi władzy nad światem. Prośbę moją uzasadniam tym, że jestem lepszy, mądrzejszy i bardziej osobisty od wszystkich ludzi.”.
  Sławomir MROŻEK – [w]: Wesele w Atomicach

 8. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  28 lutego 2016 at 17:39 - odpowiedz

  A „Ty możesz tylko na kanapie leżeć i mówić kazania z kanapy. Apostoł kanapowy. Święty Szymon kanapnik” (Sławomir MROŻEK). Bez odbioru !

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   28 lutego 2016 at 21:27 - odpowiedz

   No to nie odbieraj… „…już i inne rakiety latać zaczęły, jeden tylko czarnuka pretensjonalnie mielił jęzorem” (parafraza imci Mrożka)

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *