Dokąd zmierza współczesny świat (Unia Europejska). Wincenty Elsner i Radosław Czarnecki

 

Red. Radosław S. Czarnecki przepytuje polityka lewicy, parlamentarzystę i przedsiębiorcę z Wrocławia – Wincentego Elsnera, w materii kryzysu w jaki popadła dziś Unia Europejska. Kryzysu wielopłaszczyznowego i głębokiego. Bo to nie płaszczyzna najszerzej pojętej ekonomii (i gospodarki) ale przede wszystkim pojęcia takie jak solidarność, tożsamość, kultura i jakość życia będą rzutować na stosunek społeczeństw do tego projektu.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

22 Odpowiedzi na “Dokąd zmierza współczesny świat (Unia Europejska). Wincenty Elsner i Radosław Czarnecki”

 1. Właśnie przez nadmiar solidarności i socjalizmu między innymi jest ten kryzys. Tylko niektóre państwa zrobiły reformy typu Agenda 2010. Socjal musi być nie jak najhojniejszy lecz jak najhojniejszy przy pełnej opłacalności gospodarki. A społecznie? Cóż brak nadzoru nad kredytami. Starzenie się społeczeństw, w sumie te społeczne też jakoś ekonomiczne…

  1. Amerykanie przecież na potęgę się zdrabniają, a nie literują, a jeśli już literują to totalnie. U nas prezydent Wiluś, Kubuś albo Józek raczej by nie przeszedł (chociaż przeszedł minister – nomen omen – Radek). Gdybym ja był Amerykaninem, to byłbym – bikej*, a Pan Radek – ares. Swoją drogą osoby bez drugiego imienia muszą mieć w Hameryce przerąbane: ej, bi, si, di… to takie trochę dehumanizujące (choć pani doktór dżi się chyba tym nie przejmuje). Ciekawym przypadkiem był prezydent Harry S. Truman, który podobno wcale nie miał drugiego imienia na es. On po prostu miał na drugie S. (es z kropką).
   😉
   * w celu ochrony mojej prywatności, niektóre inicjały w niniejszym komentarzu zostały zmienione. 😉

   1. anonimowość na tego typu forach sugeruje raczej brak odpowiedzialności za słowa, a nie chęć ochrony prywatności
    .
    no chyba ze jest pan księdzem
    😉

  2. Po prostu: we Wrocławiu są co najmniej 2 znane osoby o takim samym imieniu i nazwisku, stąd Radek dodał literkę S., żeby sygnować swoje publikacje. Piotrze mógł byś wyjaśnić sprawę w redakcji, zamiast sugerować jakąś manierę Radka, a już Twój wymysł, że Radek USA nie lubi może świadczyć o jakiejś Twojej aberracji bądź ADHD.

 2. 😉 Ja założę się o juany przeciw orzechom, że Wielka Brytania nie wyjdzie z Unii Jewropejskiej, już prędzej wyjdzie Katalonia (i podzieli losy Grenlandii).

  Unia powinna się przekształcić w federację, trochę na wzór Junajtet Stejcu i Szwajcarii. Na czele powinien stać jakiś organ wybierany w wolnych wyborach (choćby nawet miał pełnić funkcję ceremonialną), żeby ludzie mogli mieć poczucie uczestnictwa. Powinna być konstytucja, wspólna waluta, armia i coś w stylu FBI. W konstytucji powinien być zapis o zakazie działania nie tylko partii odwołujących się do totalitarnych metod i praktyk nazizmu, faszyzmu i bolszewizmu, ale też klerykalizmu i fundamentalizmu religijnego. Powinno się zagwarantować wreszcie wolność religijną, tzn. zakazać uczestniczenia nieletnich i upośledzonych intelektualnie w obrzędach religijnych i w katechizacji. Władza sądownicza powinna być całkowicie niezależna od władzy wykonawczej, najlepiej losowana. Powinno się też wprowadzić silne elementy demokracji partycypacyjnej. To tak z grubsza.
  Pozdrawiam Pana Wincentego, bardzo lubiłem słuchać Pana przemówień w sejmie, najlepszy chyba mówca od Palikota.
  🙂

 3. !!!! Gdyby nie komentarz o płatnościach netto do EU nie miał dużego znaczenia ekonomicznego, to resztę materiału można byłoby sobie darować. Wiedza Pana Radosława i Pana Wincentego o globalnych korporacjach (nie mówiąc o finansach) jest najwyraźniej niewystarczająca do podjęcia tematu. Ten materiał bardziej przypomina rozmówki sąsiadów w windzie niż publikacje ekspertów.

 4. Notoryczne „prawiczki” zawsze jak mawiał Mrożek: „…..Proszę uprzejmie o oddanie mi władzy nad światem. Prośbę moją uzasadniam tym, że jestem lepszy, mądrzejszy i bardziej osobisty od wszystkich ludzi.”.
  Sławomir MROŻEK – [w]: Wesele w Atomicach

 5. A „Ty możesz tylko na kanapie leżeć i mówić kazania z kanapy. Apostoł kanapowy. Święty Szymon kanapnik” (Sławomir MROŻEK). Bez odbioru !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *