• niedziela, 22 października 2017 r.

Lepszy już neoliberalizm niż nierealna socjaldemokracja

Wbrew powszechnej opinii Thatcher i jej epoka nie była efektem jakiegoś biznesowego spisku rodem z Wall Street, lecz przesadną reakcją na tanią, wręcz rujnującą dla Zachodu konkurencją z Japonii i Korei, a teraz też Chin. Nie znaczy to oczywiście że biznesowi nie trzeba patrzeć na ręce, ani że trzeba zupełnie zrezygnować z socjalu. Nic z tych rzeczy. Lecz ten socjal musi być realny i wypłacalny. Dlatego Syriza i Podemos to fatalna ślepa uliczka. Reszta w tym klipie video:


Pozdrawiam serdecznie z Poznania
Piotr Napierała

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  13 września 2015 at 23:28 - odpowiedz

  Swoją drogą to Labour Party w UK poszło właśnie w stronę Syrizy. http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/jeremy-corbyn-nowym-liderem-partii-pracy/3pghlc. Cameron wygrał już następną kadencję, zanim ta się na dobre rozpoczęła.

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  14 września 2015 at 03:41 - odpowiedz

  Cały dorobek Blaira zaprzepaszczony. Lewica staje się niepoważna…

 3. Krzysztof Marczak
  14 września 2015 at 06:43 - odpowiedz

  Dokładnie. Nawet Reagonomiści mieli (przynajmniej w większości) dobre intencje. To, że spowodowali nierównowagę pomiędzy sektorem państwowym a prywatnym nie znaczy, że zrobili to „wspólnie i w porozumieniu”. Ekonomia w takiej skali to ciężka dziedzina i nie mamy takich instrumentów, które potrafią tutaj bardzo pomóc. Dlatego czasem, pomimo podstaw statystycznych efekt dużych decyzji może być nieprzewidywalny.

  To, że świat korporacyjny zyskał zbyt dużo władzy w trakcie tego procesu nie znaczy że nierealny socjalizm jest jakąś opcją. Od skrajności w skrajność to droga do nikąd. Teraz nadchodzi czas dla Bernie Sandersa i innych. Zapewne nie wszystkie decyzje będą się nam podobać, ale taki już jest urok wahadła, które odchyla się w przeciwną stronę. Jak długo zbyt daleko się nie wychyla jesteśmy na dobrym kursie.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   14 września 2015 at 06:56 - odpowiedz

   W tym przypadku prawda naprawdę leży pośrodku a nie „tam gdzie leży”

   • Krzysztof Marczak
    14 września 2015 at 07:10 - odpowiedz

    Na dobrą sprawę tak jest ze wszystkim. Dlatego walka z rasizmem wywołuje czasem zjawisko „reverse racism” a walka z dyskryminacją kobiet produkuje czasem organizacje, których same kobiety się obawiają. Jeśli ktoś wynajdzie kiedyś jakąś metodę pomiaru tego „środka” to będzie to kamień milowy cywilizacji (brzmi jak sf ale nigdy nie wiadomo).

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     14 września 2015 at 07:38 - odpowiedz

     no może nie ze wszystkim. Zależy co zestawimy, dla mnie w sporze prawa człowieka czy zwierząt, zawsze prawie rację ma pierwsze stanowisko.

     • Krzysztof Marczak
      14 września 2015 at 08:13

      Nie ma metody stricte idealnej. Idealną metodą jest ta, która podważa wszystkie metody i weryfikuje je na podstawie dowodów.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      14 września 2015 at 11:02

      tyle, że nie ma merytokracji jak oddzielnej formy rządów…

     • Krzysztof Marczak
      14 września 2015 at 11:32

      Może kiedyś, na wyższej formie rozwoju 🙂

     • darekpiotrek
      14 września 2015 at 19:43

      Tyle że merytokracja stoi okoniem w stosunku do neoliberalizmu i wolnego rynku. Wolny rynek z założenia jest niemerytoryczny, chyba że że zysk = merytoryczność, a nie jest tak.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *