• wtorek, 4 sierpnia 2020 r.

Filozofia Wojtyły – audycja w Radiu Jedynka

Niedawno, dokładnie 2 kwietnia 2015, uczestniczyłem w Radiu Jedynka w krótkiej dyskusji o znaczeniu myśli Jana Pawła II. Byli tam obecni: prof. Roman Kubicki (etyk, filozof, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i Łukasz Ferchmin (Klub Inteligencji Katolickiej) i oczywiście red. Agnieszka Gulczyńska.

Prof. Kubicki, jak mówił, czuł wsparcie JP II w czasie walki z komuną, ale uważa potem, że stał się symbolem i balastem zwalniającym od myślenia. Łukasz Ferchmin rad byłby wprowadzić nauki JP II do szkół, ja z kolej przypomniałem, że myśl papieża jest wtórna i nie każdemu może coś zaproponować.

Dałem też na yt ale na prive, by nie łamać praw autorskich:

http://www.youtube.com/watch?v=tZf_B3xxTpI

http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1413160/

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. myślący
  8 kwietnia 2015 at 17:32 - odpowiedz

  Nie wiem po co Twój udział w tej audycji Piotrze? Chyba tylko po to, żeby poudawać „pluralizm” w mediach. Albo redaktorka wpadła w panikę, po Twym pierwszym zdaniu, że robotę straci i do więzienia pójdzie za naruszenie tzw. uczuć… To, że przerywa Ci każda wypowiedź po góra 2-3 zdaniach, nie pozwala nawet rozwinąć, a co dopiero skończyć myśli. Ciągle drąży swój temat, pt. JPII jest naszym cudem i jak sprawić, zżeby był jeszcze cudniejszy. Cała audycja aż bije tym obrzydliwym dążeniem do z góry ustalonej tezy. Kompletna porażka.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   8 kwietnia 2015 at 17:46 - odpowiedz

   Przesadzasz, obaj z etykiem walimy w Wojtyłę, było dwóch na jednego, przerywała mi ale dlatego, że myślała, że za trudno mówię, Przesadzasz z tą tężą Myślący, pomyśl jeszcze raz hehe

 2. tatajarek
  9 kwietnia 2015 at 13:43 - odpowiedz

  A co to takiego „Filozofia Wojtyły”?

  Jakie są jej główne tezy?

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  9 kwietnia 2015 at 21:54 - odpowiedz

  Personalizm i sytuacjonizm takie mętne konstrukcje hehe

 4. Robert
  11 kwietnia 2015 at 14:00 - odpowiedz

  Mogliby jeszcze zaprosić autorów książek o JP2 – Bartosia i Szumlewicza.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *