Filozofia Wojtyły – audycja w Radiu Jedynka

Niedawno, dokładnie 2 kwietnia 2015, uczestniczyłem w Radiu Jedynka w krótkiej dyskusji o znaczeniu myśli Jana Pawła II. Byli tam obecni: prof. Roman Kubicki (etyk, filozof, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i Łukasz Ferchmin (Klub Inteligencji Katolickiej) i oczywiście red. Agnieszka Gulczyńska.

Prof. Kubicki, jak mówił, czuł wsparcie JP II w czasie walki z komuną, ale uważa potem, że stał się symbolem i balastem zwalniającym od myślenia. Łukasz Ferchmin rad byłby wprowadzić nauki JP II do szkół, ja z kolej przypomniałem, że myśl papieża jest wtórna i nie każdemu może coś zaproponować.

Dałem też na yt ale na prive, by nie łamać praw autorskich:

http://www.youtube.com/watch?v=tZf_B3xxTpI

http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1413160/

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

  1. Nie wiem po co Twój udział w tej audycji Piotrze? Chyba tylko po to, żeby poudawać „pluralizm” w mediach. Albo redaktorka wpadła w panikę, po Twym pierwszym zdaniu, że robotę straci i do więzienia pójdzie za naruszenie tzw. uczuć… To, że przerywa Ci każda wypowiedź po góra 2-3 zdaniach, nie pozwala nawet rozwinąć, a co dopiero skończyć myśli. Ciągle drąży swój temat, pt. JPII jest naszym cudem i jak sprawić, zżeby był jeszcze cudniejszy. Cała audycja aż bije tym obrzydliwym dążeniem do z góry ustalonej tezy. Kompletna porażka.

    1. Przesadzasz, obaj z etykiem walimy w Wojtyłę, było dwóch na jednego, przerywała mi ale dlatego, że myślała, że za trudno mówię, Przesadzasz z tą tężą Myślący, pomyśl jeszcze raz hehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *