Czy kobiety i faceci upodobniają się do siebie?

W sprawach stosunków damsko-męskich mamy do czynienia z podobna polaryzacją jak w kwestii religii. Z jednej strony coraz agresywniejsi fundamentaliści, z drugiej coraz bardziej antyklerykalni teofobiczni ateiści, u kobiet z kolej mamy coraz silniejszy podział na kobiety wolne i kobiety kulturowe. To co najbardziej różni kobiece i męskie role społeczne to własność własnego ciała, której – w przypadku facetów – nikt nie podważa…

http://www.youtube.com/watch?v=ocG8Dg3IsgI

Kobiety, przynajmniej niektóre starają się żyć tak jak kiedyś żyli tylko faceci, i to tylko niektórzy faceci – jak kowale (kowalice?) własnego losu. Są liberałkami, nie dadzą się zapędzić do garów jeśli facet nie da im czegoś w zamian. Konserwatyści boją się tego „zatarcia ról”. W modzie jednak kobiety naśladują mężczyzn, a nie odwrotnie. Nogi kiedyś pokazywali tylko mężczyźni noszący culottes lub spodnie długie, teraz robią to głównie kobiety. Stroje danych żołnierzy zwłaszcza dragonów i huzarów są podstawą nowych (starych?) kreacji Diora i innych. Kiedyś taka sama reguła stosowała się do służących. Gdy paniszcza porzucili pod koniec XVIII wieku peruki na rzecz śmiesznych demokratycznych zmierzwionych fryzur, i zabawnych kołnierzyków po nos, służący nadal tkwili w juste-au-corpsach (szustokorach) i culottes. Gdy paniszcza wdziali stroje z końca XIX wieku i XX wieku, lokaje cały czas byli kilka dekad za nimi. W jednym Marx miał rację dominację widać po tym kogo się naśladuje. Dziś (poprzednio też w międzywojniu) kobiety chcą mieć demokratyczne męskie fryzury z XIX wieku, co ciekawe zwykle taka męska fryzura tylko podkreśla kobiecość…

[divider] [/divider]

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_vogue-uk-2008-june-00

[divider] [/divider]

Lata 50-te to jedna z tych epok, kiedy kobiety i faceci różnili się dość znacznie. Facet jadł bekon, palił 9 paczek papierochów dziennie, przeklinał i łaził po barach, kobieta – była „dreimal K”, teraz różnica się trochę zatarła, ale znowu może się zwiększyć to nic nowego. W łóżku kobieta zawsze mogła być uwodzicielką i „ofiarą” uwodzenia zależnie od charakteru i skłonności. Zabawy strojem i formą płciowości to obok stereotypów kulturowych jedna z podstaw kultury, nie bez kozery Some like it Hot to komedia wszech-czasów, bo w sumie o czym tu gadać jak nie o różnicach?

[divider] [/divider]

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_All-ONS_2432729-Michal_Szpak1

[divider] [/divider]

Nie pozwólmy postmodernistom i poprawnosciowcom politycznym swobodnego myślenia o kulturze!

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

2 Odpowiedzi na “Czy kobiety i faceci upodobniają się do siebie?”

  1. Ile kobiet znasz?
    Aby napisac o kobietach trzeba znac conajmiej 5.
    Temat trudny wymagajacy doswiadczenia.
    Ale mozna zaczac od znajomosci dwoch kobiet a potem
    uzupelniac teorie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 4 =