Niematerialni

 

Dlaczego tak wielu z nas chce być niematerialnymi? Skąd przekonanie, iż poza ciałem i materią istnieje dusza nie mająca związku z materią? Czy materialność jest aż tak nudna? Jak można jednak powiedzieć iż jest nudna, skoro jej się nie zna? A jednak tyle osób mówi wciąż i pisze o duszach, duchach, nirwanach i atmanach…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “Niematerialni”

      1. Szkoda bo było dość ciekawie.

        Na marginesie (szczególnie do Pana Dominiczaka) może nie warto wyróźniać paru stowarzyszeń opartych na starych mitach (zwanych wyznaniami czy religiami) od innych i nazywać je (i traktować) jak wszystkie stowarzyszeniami po prostu.

        1. Może się niezbyt jasno wyraziłem(do Pana Dominiczaka).

          Chodzi mi o to żeby nie domagać się dla stowarzyszeń praw(i obowiazków) takich jak dla kościołów(grup wyznaniowych) tylko o to żeby domagać się dla kosciołów praw takich(zidentycznienia praw) jak dla stowarzyszeń(i nazywania ich stowarzyszeniami)

  1. Moze goscie sie wystraszyli Pana A. bo czasami mowi jak agent Watykanu. A moze sie boją Sw. Piskwizycji. To był jeden z najciekawszych odcinkow, cała reszta to bicie piany. Moze tylko wątkow za duzo, wystarczyłoby na 10 odcinkow. Skrocic do 30 min., wyciąc to czego sie goscie boją.

  2. Co by nie mówić, to jesteśmy trochę niematerialni, bo niematerialne są nasze idee, myśli, sztuka którą tworzymy, dobro które wyświadczamy innym (zło zresztą też), miłość, przyjaźń itd.
    Materia jest ciekawa, ale jest jednocześnie dość upierdliwa, o czym się przekonuje każdy, kto skończył 50-tkę – marzenie o wyższości ducha nad materią staje się zupełnie naturalne.

    1. @ Tomek Świątkowski: Co by nie mówić, to jesteśmy trochę niematerialni, bo niematerialne są nasze idee, myśli, sztuka którą tworzymy, dobro które wyświadczamy innym (zło zresztą też), miłość, przyjaźń itd.

      ———————————-

      Przylepi się gówno do statku i wrzeszczy płyniemy. Panie Tomku, to my jesteśmy niematerialni, czy idee, które tworzymy? A teraz czy one są niematerialne, gdy po to aby istnieć muszą zostać zapisane na materialnych nośnikach lub z materialnych nośników zostać przeniesione na działanie ludzi lub urządzeń zbudowanych przez człowieka.

      ***

      @ Tomek Świątkowski: Materia jest ciekawa,

      ————————————–

      Tak, ale tu należy rozpocząć od prób jej zdefiniowania. Pan zapewne tego linku, a już szczególnie linków w linku, nie przeczyta, a jak przeczyta, to i tak nie zrozumie, ale tu starałem się trochę zrozumieć czym jest materia: http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,648854#w648934

      ***

      @ Tomek Świątkowski: ale jest jednocześnie dość upierdliwa, o czym się przekonuje każdy, kto skończył 50-tkę

      ——————————–

      Przekroczyłem 50-tkę i nie wiem na czym miałaby upierdliwość materii polegać. Na trzymaniu się procesów przyrodniczych? Świadomość zbudowana jest z materii, ale materia nie ma świadomości.

      ***

      @ Tomek Świątkowski:  – marzenie o wyższości ducha nad materią staje się zupełnie naturalne.

      ——————————–

      Tak, marzenia są naturalnym procesem naszej świadomości. Marzyć można o wszystkim i jesteśmy tu tylko wyobraźnią ograniczeni.

      ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =