Bill Bryson: „Zapiski z wielkiego kraju”

Polecam książkę Billa Brysona, obywatela USA, który po prawie dwóch dekadach pobytu w Wielkiej Brytanii,   postanowił wrócić do ojczyzny. Bryson opisuje to co go zaskoczyło po tylu latach (np.    niszczarki do odpadków w zlewie czy instytucja pakowacza w supermarkecie).

Bill-Bryson

Bryson, ożeniony z Brytyjką, podkreśla przewagi UK i USA wobec siebie nawzajem. I tak Brytyjczycy mają łatwiejszą do okiełznania przyrodę, sympatyczniejsze odległości między miastami, lepszą znajomość hodowli kwiatów, bardziej pracowitą i dociekliwą pocztę państwową, ciekawsze seriale, bo nie tworzone pod wsyztkich z dziećmi i kretynami włącznie, bardziej stonowane reklamy, oraz bardziej wyrozumiałych urzędników na lotniskach, Amerykanie zaś większą swojską równość w kontaktach międzyludzkich, bardziej swojską pocztę częstującą pączkami, oraz większy optymizm na co dzień, mimo iż narzekają podobnie dużo jak ich brytyjscy kuzyni. Naprawdę warto poczytać o tym wewnątrz-anglosaskim dialogu kulturowym, aż żal że nie ma gdzieś drugiej Polski za oceanem (no bo Polonia to żart), może jako naród nabralibyśmy więcej dystansu? Bo z uświadomienia różnic podobieństw, powstaje liberalizm. Już Montesquieu zauważył, że ruchliwe miasta portowe mają bardziej liberalne podejście.

Najbardziej krytyczny jest Bryson wobec USA, gdy opisuje coraz bardziej malejącą ciekawość Amerykanów światem poza USA. Podaje przykład programów typu „World today”, które zawierają np. 15 reportaży, w tym tylko jeden spoza USA… Ale wydaje mi się, że tą optykę przyjmują też inni. Np. Frederic Martel autor książki: „Mainstream”, którą zresztą bardzo polecam, pisał niedawno, że dopiero Spielberg pomyślał o zekranizowaniu belgijskiego kultowego komiksu „Tintin”, w postani animowanego filmu, choć to nieprawda, oto belgijska ekranizacja:

Poza USA ISTNIEJE świat monsieur Martel!

 

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 7 =