Czy islam może się zmodernizować? Zapraszamy na wykład prof. M. Sadowskiego

W najbliższą środę, 29 listopada, zapraszamy na wykład profesora Mirosława Sadowskiego "Czy islam może się zmodernizować?" organizowany we współpracy z Kołem Naukowym Doktryn Politycznych i Prawnych UWr. Wykład jest wydarzeniem o charakterze otwartym i rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali 309 budynku A Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

 

Profesor Sadowski to kierownik Pracowni Badań Praw Orientalnych w Katedrze Doktryn Politycznych i Prawnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny od 1995 r.; wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Badacz prawa islamu, doktryn politycznych i prawnych, historii gospodarczej i katolickiej nauki społecznej. Autor publikacji książkowych, artykułów i opracowań naukowych. Niedawno ukazała się drukiem jego książka "Islam. Religia i prawo" (dostępna tutaj: https://www.profinfo.pl/sklep/islam-religia-i-prawo,61064.html), w której temat modernizacji islamu również został poruszony. Oprócz wykładu profesora czeka nas też dyskusja o książce i możliwość zdobycia autografu autora. Wstęp wolny.

O autorze wpisu:

Ukończyła filologię hiszpańską (mgr) i klasyczną (lic.) na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uczęszczała także na zajęcia z zakresu nieistniejącej wówczas jako kierunek filologii indyjskiej. Przez pół roku studiowała na Universitat de Barcelona, gdzie m.in. uczyła się języka katalońskiego i baskijskiego, przez rok dzięki stypendium Ambasadora Indii studiowała język hindi oraz indyjski taniec kathak na Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Pół roku spędziła w Delhi badając na własną rękę zasady klasycznych tańców indyjskich i zbierając informacje o współczesnych praktykach hinduistycznych. Swoją wiedzę z indyjskiej teorii estetyki zastosowała w nowatorskich tłumaczeniach poezji łacińskiej opublikowanych w Antologii Poezji Łacińskiej "Musa Latinitatis" (2011) i na łamach "Meandra" (2013). Interesuje się językoznawstwem, religioznawstwem i sztuką. Dzięki licznym podróżom po Europie i Azji kontynuuje swoje prywatne badania w tym zakresie. Od stycznia 2012 roku jest prezeską wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, od stycznia 2016 roku - Wiceprezeską PSR, od października 2016 - także członkinią zarządu Europejskiej Federacji Humanistycznej. Inicjatorka i współorganizatorka Wrocławskich Dni Darwina, organizowanych wspólnie przez PSR i Wydział Nauk Biologicznych UWr. regularnie od 2014 roku. Współzałożycielka telewizji i portalu Racjonalista.tv. Kaja w roku 2016 została wybrana na stanowisko wiceprezeski EHF. Rok później delegaci wybrali ją na stanowisko prezeski Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

10 Odpowiedź na “Czy islam może się zmodernizować? Zapraszamy na wykład prof. M. Sadowskiego”

  1. Islam już się zmodernizował w stosunku do tego co było 100 czy 50 lat temu. Oczywiście jeszcze daleka droga przed nim ale faktem jest że 99,99% muzułumanów nie przestrzega Koranu który każde mordować innowierców tak jak 99% chrześcijan nie przestrzega Biblii która zakazuje seksu przed ślubem. We Francji na przykład 80% muzułumanów nie chodzi do meczetu. 

    1. Większość ludzi sympatyzujących z bolszewikami lub z Hitlerem też nikogo nie zabiła. W Pakistanie ponad 60% ludności popiera karę śmierci za apostazję ale większość z nich nie zabiła żadnego apostaty lub bluźniercy – robi to za nich władza którą wybrali w wyborach.
      https://www.theguardian.com/world/2017/jun/11/pakistan-man-sentenced-to-death-for-blasphemy-on-facebook
      Czasami wystarczy milcząca zgoda albo jeden głos oddany w wyborach. 

  2. Nie wiem, czy islam moze się zmodernizować, ale z pewnością POWINIEN

    Jeśli chodzi o chrześcijaństwo, to ta rleigia (bez względu na sekty) już się zmodernizowała pod wpływem zewnętrznym i naciskiem ze strony liberałów – na szczęście!

    Wśród chrześcijan fanatycy religijni, zwalczający demokrację zostali na ogół zepchnięci na margines chrześcijaństwa.

    Buddyzm z kolei zawsze był dość tolerancyjną religią, a jego kontakt z liberalnym Zacohdem tylko wzmocnił jego tolerancjonizm.

    Zaś co do islamu… tutaj są większe kłopoty, ponieważ islam powstał w środowisku arabskim i irańskim, które to środowiska nigdy nie wypracowały swojego liberalizmu, zaś kontakt z liberalizmem zachodnim jest w tych środowiskach uznany za "szatański" i zwalczany przez ogromną ilość muzułmanów.

    Islam ma ten problem, że fanatycy nie zostali zepchnięci na margines i z tym dylematem ta religia będzie się jeszcze długo zmagać. 🙁

     

    1. Islam to religia inna niż pozostałe. Kładzie duży nacisk na karanie apostatów i bardziej umiarkowanych wyznawców. To jest główna przyczyna dlaczego w islamie nie ma skutecznego ruchu reformatorskiego. 

      1. W środę pójdzie mój wykład o przemocy w Koranie, wydaje mi się, że osoby zainteresowane mogą nieco pogłębić swoją wiedzę na temat tego, że islam ma dość ciężkie do reformowania podstawy… 

        1. Panie Jacku w Biblii też jest napisane że trzeba zabić brata który pracuje w sobotę i nie wolno uprawiać seksu przed ślubem a przecież praktycznie nikt tego nie przestrzega.

           

          1. W Koranie jest napisane że trzeba zabijać innowierców a 99,99% muzułumanów nigdy nikogo nie zabiło. W Egipcie, Maroku czy Turcji przecież normą są kobiety w bikini na plażach wśród muzułumanów i jakoś jeszcze wszystkie nie zostały zabite. 

  3. Islam ma poważne problemy wewnętrzne oparte na fundamencie politycznym.

    Od razu po Mahomecie pojawił się problem z wyborem jego następców.

    3 główne odłamy islamu zupełnie inaczej podchodziły do sprawy przejęcia schedy po Proroku.

    Skoro od samego początku swego istnienia islam ma poważne problemy wewętrzne, to tym trudniej o jego poważną modernizację.

    Chrześcijaństwo rozwijało się w środowisku opartym bezpośrednio na kulturze grecko-rzymskiej, przez co ta religia w pewnych aspektach się modernizowała (w pewnych aspektach i wśród niektórych chrześcijan!).

    Wśród muzułmanów nie brakowało w średniowieczu wybitnych jednostek, ale na ogół te jednostki były zwalczane jako "heretycy" przez co islam zamknął się na modernizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − jeden =