Analiza genomów jako narzędzie dla poznawania ewolucji gatunków z rodzaju Brassica. Dr Marcin Matuszczak

 

Wśród biologów istnieje zgodność co do tego, że procesy ewolucyjne stanowią podstawową siłę, która prowadzi do powstawania nowych gatunków oraz zmian w obrębie istniejących gatunków. Za ten fakt odpowiedzialne są liczne mechanizmy, wśród których można wymienić zjawisko powstawania mutacji oraz różnego typu zmiany następujące w zestawie i strukturze chromosomów, a także współistniejące z tymi zjawiskami procesy doboru naturalnego i dryfu genetycznego. Obecny rozwój nauk biologicznych, a zwłaszcza nowoczesne techniki badania genomów, pozwalają na bardzo precyzyjną analizę na poziomie molekularnym wszystkich zmian jakie zachodziły w toku ewolucji w genomach stanowiących przedmiot badań. Poprzez analizę porównawczą genomów obecnie występujących, blisko spokrewnionych ze sobą organizmów, możliwe jest wnioskowanie na temat ich ewolucyjnej przeszłości. Przykładem takiej grupy organizmów jest rodzaj Brassica, do którego należą liczne gatunki o dużym znaczeniu gospodarczym, takie jak kapusta (Brassica oleracea), rzepa (Brassica rapa), rzepak (Brassica napus), czy też różne rodzaje gorczyc (Brassica nigra, Brassica juncea). Rośliny te stanowią dobry materiał dla badania ewolucji także ze względu na to, że w ich ewolucyjnej historii, zarówno tej najnowszej jak i tej bardziej odległej, istniało prawdopodobnie wiele etapów burzliwych i intensywnych zmian chromosomowych, co znajduje swoje odbicie w obecnej strukturze ich genomów. W swoim wykładzie prezentowanym podczas VI Wrocławskich Dni Darwina dr Marcin Matuszczak z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (PIB) przedstawi przykłady molekularnych świadectw tych ewolucyjnych zmian oraz metody, które umożliwiają wgląd w te procesy.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Analiza genomów jako narzędzie dla poznawania ewolucji gatunków z rodzaju Brassica. Dr Marcin Matuszczak”

  1. Nazywam się Józef Wrona. Jestem herezjarchą, teologiem i filozofem. Stworzyłem trzy nowe religie. Teraz muszę nagonić chociaż po 20 tysięcy wyznawców do każdej z nich. Na stronie rejestracjawiernych.com.pl można się zarejestrować. Opłata rejestracyjna wynosi 1000 zł. Ateiści mają 25% zniżki więc bardzo się opłaca! Apeluję o rejestracje!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + czternaście =