Ateizm bez humanizmu jest słaby. Jacek Tabisz

 

Wielu z nas staje się ateistami budząc się nagle ze snu ludzkości pełnego mitów i wierzeń. Dziwimy się widząc nielogiczne i dziecinne rytuały, którym często ulegają osoby skądinąd mądre i doświadczone. Czasem jednak wraz z tym przebudzeniem do realności odrzucamy zbyt wiele. Niewiara w boga czy boginię nie musi oznaczać braku wiary w człowieka i w ludzką kreatywność, która często opiera się na wierze w trudne do określenia piękno, a nie na podstawach łatwo poddających się rzeczowej analizie. Nie da się na przykład wyjaśnić muzyki, a jednak warto jej słuchać, gdyż inspiruje do wielkich i małych czynów. Innym aspektem humanizmu jest zaufanie do przyszłości, wiara w cel, w ludzkie dziedzictwo. Religie inspirują ludzi do wielkich poświęceń i wielkich okrucieństw. Humanistyczny ateizm jest równie wielkim, jeśli nie większym źródłem inspiracji, ale jest to właśnie ateizm, który nadaje nowy ton wartościom humanistycznym, nie odrzucając ich nawet wtedy, gdy są trudne do jednoznacznej i chłodnej oceny. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

8 Odpowiedź na “Ateizm bez humanizmu jest słaby. Jacek Tabisz”

 1.  Zgadzam się oczywiście w stu procentach. Dodam tylko, z poza tym, co powiedziałeś (o empatii) ludzie nie mordują, nie gwałcą i nie kradną również ze względu na wyznawane wartości i właściwe rozumienie godności własnej. Oszukiwanie kogoś, zrobienie komuś krzywdy – myśli sobie taki godnosciowiec – jest poniżej mojej godności. To nie teoria, tak to działa w praktyce w niektórych przypadkach, nawet jak ktoś nie używa dokładnie tych slow.

 2. Oczywiscie kler należy  tępic, najlepiej wytępic, w sensie aby porzucili swoj pasożytniczy  tryb życia.  Niech sie zajmą czyms pożytecznym dla społeczenstwa, a czary mary,  jesli cały czas ich interesują, niech odprawiają jako hobby. 
  Boli raczej nierownosc wobec prawa,  a nie bogactwo. Bo wiemy, że to bogactwo nie wyrosło z uczciwej pracy, tylko 
  ze znikomych podatkow, i innych przywilejow. Dzis nie trzeba isc  na ksiedza i pasożytowac. Jest tyle ciekawych rzeczy do robienia. Dawniej ksiądz czy zakonnik to był przede wszystkim gej. Dzis nie musza sie kryc po plebaniach i klasztorach.

 3. Oj, Lucyanie, Lucyanie, a tzw. wirenych tez byś wytępił?!  A moze w ogole wszytskich, ktorzy plotą bzdury? Bo przeciez nie tylko kler w ten sposb zarabia. Wszelkie wrożki, uzdrawiacze, płaskozimeców też byś wytę[pił? Dlaczego nie? A co z ideologami. Ci moze nawet groźniejsi, i to po wszytskich stronach. A miłośnicy teorii sposkowych, czesto zupelnie absurdalnych? Tez wytępić?      

  1. Jakich wiernych? Wierni to ludzie na pasku pasibrzuchow, sami sobie wychowali pacjentow.  Zlikwidowac kler, zakazac kontaktu z dziecmi, to od razu spadnie liczba i wiernych i pedofilow. Wrozki, uzdrawiacze i płaskoziemcy nie biorą dotacji, nie mają przywilejow, a poza tym ilu ich jest?  W wiekszosci przypadkow  traktują to jako własnie  hobby. Z trupem na krzyżu nie chodzą.

 4. Myślę, że w Panu jest dużo pokładów naiwności. Ocenia Pan ludzi po całym tym teatrze życia. Tymczasem trzeba sięgnąć głębiej, sięgnąć do podszewki życia!

  A co do kazirodztwa, to prosze zapoznać się, co w tej materii zmienia porno w internecie.  A zmienia dużo. To jest prosty mechanizm, oparty na potrzebie coraz więkzej stymulacji. Czysta mechanika biochemiczna, której nie można zmienić gładkimi gadkami humanistycznym.

 5. Oczywiscie ateizm  nie powinien byc pustka. Po usunieciu swiata  bajek ze  swiatopogladu  pozostaje duzo 

  miejsca na  humanizm i uznanie czlowieka za najwyzsza wartosc. Inaczej mowiac dobry ateizm to nie pustka po usunieciu religii ale okazja do zastapienia  mitow solidarnoscia z ludzmi, uczuciem empatii i ogolnie  wartosciami  humanizmu.   W tym sensie Jacek  slusznie podkresla iz samo odrzucenie religijnych nitow nie jest wystarczajace,  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =