Blaski i cienie multikulti. Kaja Bryx, Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Ludzie z natury swojej są ciekawi świata, co dotyczy także innych kultur. Od wieków nasz gatunek snuje barwne opowieści o niezwykłych mieszkańcach odległych krain. Współcześnie jednak otwartość na "innych" staje się zideologizowanym dogmatem i sprawia, że zaczyna się dostrzegać wyimaginowane zło w granicach własnego kraju czy drzwiach własnego domu. Jednocześnie korporacje i inni duzi pracodawcy zawierają sojusz z politykami snobującymi się na ślepy idealizm, gdyż czasem wygodniej jest sprowadzić pracowników z daleka, niż podnieść choć trochę pensje we własnej firmie. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Blaski i cienie multikulti. Kaja Bryx, Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. Należy nie wpuszczać imigrantów z innych kręgów etniczno-kulturowych na stałe. Nawet w przypadku uchodźców należy wyznaczyć termin pobytu oraz mieć plan rozwiązania problemu w ich kraju.

    Co innego wymiana kulturowa, naukowa lub turystyka, wszystko to na ograniczony czas i wtedy przybysze są traktowani jako goście w naszej kulturze.

    Jeszcze mam pytanie do Jacka, a jak ktoś ma trzy żony albo nie ma żony lub żona nie zechce przybyć, to również ma przechlapane?

     

    1. Z tą żoną to był przykład odnoszący się do więzienia żon w domu przez muzułmanów (czasem jest to mocno wdrukowana niewola psychiczna i kobieta godzi się na to sama z siebie). Jeśli ktoś nie ma żony, a chce rzeczywiście stać się wartościowym obywatelem Polski – proszę bardzo. Natomiast wielożeństwo jest w Europie zakazane, zatem ktoś mający wiele żon nie ma powodu, aby ubiegać się o obywatelstwo UE. Nawet jakby chciał się rozwieść aby zyskać obywatelstwo, nadal ciążą na nim komplikacje prawne z uwagi na wykorzystywanie iluiś kobiet przez X lat. Nie wykluczone, że wykorzystał je dodatkowo wykopując z domu aby dużo zarabiać w Europie. Więc dla osób posiadających więcej niż jedną żonę obywatelstwo UE lub stały pobyt powinny być zamknięte. 

      1. Ciekaw jestem, czy żony wychowane w kulturze islamu, chciałyby uczestniczyć w spotkaniach. Tak czy inaczej, nie popieram takiego przymusu wobec pracowników.

         

  2. USA nękane różnymi wewnętrznymi konfliktami w niedalekiej przyszłości mogą rozpaść się na kilka mniejszych regionów. Co przy upadku Europy Zachodniej będzie końcem NATO i końcem panowania zachodu.

     

  3. To czy multikulturalizm się uda zależy od tego jacy ludzie tworzą wielokulturowe społeczeństwo. Większość obywateli Brazylii i USA to potomkowie imigrantów z europejskiego kręgu kulturowego. Są też inne przykłady wielokulturowych społeczeństw np. Liban, Syria, Bośnia i Hercegowina – w tych państwach społeczeństwo tworzyli muzułmanie i niemuzułmanie, wymienione państwa mają historię konfliktów wewnętrznych i wojen domowych. 
    Europa otworzyła się na masową imigrację z krajów muzułmańskich dlatego będzie przypominać raczej Liban niż USA. Jeżeli wymieszamy Francuzów z Niemcami to powstanie państwo podobne do USA, jeżeli wymieszamy Niemców z muzułmanami to powstanie państwo podobne do Libanu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + szesnaście =