Bozon Higgsa

 

Jeśli moglibyśmy nazwać jakąś cząstkę elementarną prawdziwą gwiazdą, to jest nią z pewnością bozon Higgsa. To dzięki jego odkryciu fizycy cząstek elementarnych uzyskali po wielu latach dowód na to, iż model standardowy, którym posługiwali się w fizyce cząstek elementarnych, jest prawdziwy. Bozon Higgsa jest rzeczywiście cząstką niezwykłą. Nadaje on masę pozostałym cząstkom, ma też zupełnie wyjątkowy charakter na tle innych cząstek. Wiele się o bozonie Higgsa mówiło i pisało, ale czy wiecie na pewno, czym on rzeczywiście jest? Jeśli nie, posłuchajcie wyjaśnień Mariusza Adamskiego. Jest to bez wątpienia bardzo ciekawa historia…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Bozon Higgsa”

  1. Z tym dawaniem masy to nie rozumiem. Jaką czesc masy daje cząstkom pole Higgsa i co to wogole znaczy. Czy pole Higgsa jest „wszedzie” i jest jednorodne? Co by sie stalo gdybysmy lokalnie wyłączyli takie pole? Takie pole musi byc bardzo „sztywne”, ze potrzeba bardzo duzych energii aby je zaburzyc. No i na koniec, czy odkrycie cząstki jest jednoznaczne z odkryciem pola, co własciwie tak odkrylismy, pole czy cząstke.

    1. @Lucyan To jest bardzo dobre pytanie. Niestety, dokładne wartości stałych sprzężeń pomiędzy polem Higgsa a poszczególnymi fermionami nie są znane, więc nie wiadomo do końca jak duża część ich masy pochodzi od mechanizmu Higgsa. Mając teraz higgsa, być może uda się to niedługo pomierzyć. Głównym celem istnienia mechanizmu Higgsa jest wyjaśnienie pochodzenia masy bozonów Goldstona związanych ze spontanicznie łamaną symetrią w Modelu Standardowym, głównie cząstek W i Z. Bozony Goldstona powinny być bezmasowe, tymczasem W i Z mają masy rzędu 100 mas protonu. W szczególności cząstka Z, która nie posiada żadnych ładunków, bez mechanizmu Higgsa byłaby nieodróżnialna od fotonu i podobnie jak on, miałaby zerową masę spoczynkową. Wyłącznie mechanizmu Higgsa nie miałoby pewnie jakichś spektakularnie fundamentalnych konsekwencji. Masa atomów otaczającej nas materii pochodzi głównie od nukleonów. Proton waży 1000 tyle, co elektron, a większość jego masy pochodzi od oddziaływania silnego między kwarkami a nie masy poszczególnych kwarków. Jednak ponieważ nośniki oddziaływania słabego stałyby się praktycznie bezmasowe (W mają ładunek elektryczny, który dał im by pewną niewielką masę), oddziaływanie to stałoby się dalekozasięgowe.

      Istotnie, odkrycie cząstki Higgsa jest równoznaczne odkryciu pola Higgsa. W formalizmie kwantowej teorii pola, wszystkie cząstki są wzbudzeniami elementarnym odpowiadających im pól.

      Przy okazji, nikt tego dotychczas nie zauważył, ale do materiału wkradł się pewien drobny błąd. Masa elektronu to nie 0.5 eV, ale 0.5 MeV.

  2. Zróbcie też filmik na inne teoretyczno-naukowe tematy jak teoria strun, wieloświat, inne wymiary czy podróżne w czasie. Było by to bardzo ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

six − 3 =