Brave Festival 2018. Poznaj top 7 wydarzeń

Brave Festival 2018. Poznaj top 7 wydarzeń

Już 13 lipca we Wrocławiu rozpoczyna się Brave Festival – jeden z najodważniejszych festiwali w Polsce. To 10 dni z muzyką, tańcem, widowiskami z najdalszych zakątków świata. Poznaj 7 wydarzeń tej edycji, których nie możesz przegapić!

Program Brave Festival jest bardzo różnorodny i rozbudowany. Motyw 13. edycji festiwalu to Widzialni/Niewidzialni.

Tacy są artyści, których w tym roku poznamy na festiwalu. Świat spycha ich na margines, często brutalnie i okrutnie, nieraz nie dostrzega, dlatego ich przekaz jest wyrazisty, mocny, bywa surowy. Brave jest dla publiczności, która ma odwagę dotknąć   rzeczywistości – mówi Grzegorz Bral, inicjator i dyrektor Brave Festival.

Przedstawiamy siedem najważniejszych spektakli i koncertów Brave Festival 2018, których nie można przegapić.

1. Orkiestra na wygnaniu

Festiwal otworzą muzycy, którzy dawniej byli filharmonikami w Aleppo i Damaszku, a dziś są uchodźcami rozrzuconymi po krajach Europy Zachodniej. SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra), jedyne takie przedsięwzięcie w Europie, występowała już w największych salach koncertowych w Niemczech, Szwecji czy Grecji. Na Brave Festival zaprezentuje się wspólnie z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu. W Operze Wrocławskiej wykonają koncert smyczkowy, zaś w repertuarze są utwory kompozytorów syryjskich i polskich.

2. Performance ze świata Zapoteków

Mistycznym doświadczeniem może być spektakl „Requiem dla Alcaraván” Lukasa Avendaño, przedstawiający trzecią płeć – kobiecych mężczyzn z meksykańskiego regionu Oaxaca, żyjących wśród Indian z plemienia Zapoteków. W barwne, rytualne indiańskie tańce i obrzędy performer wplata wątki autobiograficzne. Nie zabraknie elementów audiowizualnych oraz interakcji z publicznością.

3. Muzyka bez ogródek

To będzie dobrej klasy world music z elementami hip-hopu i poetyki slam, które zrodziło się w obozie uchodźców w Malawi. Bohaterem pierwszego planu jest Menes la Plume – kiedyś bardzo popularny muzyk i poeta z Demokratycznej Republiki Konga, później, gdy zaczął głośno mówić o brutalnym łamaniu praw człowieka w tym kraju – polityczny uciekinier. Doświadczył życia w próżni i depresji, wrócił na scenę, ale teraz muzyka to dla niego nie wszystko: podczas koncertów sugestywnie i bardzo bezpośrednio mówi o świecie, z którego się wywodzi. We Wrocławiu zagra z artystami z Malawi.

4. Z pasją o koszmarze

Ekspresyjna muzyka to dla nich sposób na to, by wydostać się z koszmaru świata, w którym ich ciała uważane są za magiczne amulety. Powiedzmy to wprost: albinosi w Tanzanii i innych krajach Afryki subsaharyjskiej muszą walczyć o swoje życie. We Wrocławiu artyści Albino Revolution Cultural Troupe zagrają na tanzańskich bębnach kinganga, djembe oraz ngoma. Z pasją  opowiedzą o swoim losie, walce z uprzedzeniami i mitami oraz o swojej odwadze.

5. W światłach reflektorów

ILL-Abilities to międzynarodowa grupa tancerzy breakdance, czyli b-boyów. Ich akrobatyczna sprawność jest imponująca. Niektórzy tańczą o kulach, jeden używa protezy nogi, inny ma pięć palców u obu dłoni – wypracowali własny styl, pokazując, że ludzkie ciało ma fenomenalne możliwości. We Wrocławiu wystąpią w pięcioosobowym składzie. Widowiskowo zapowiada się też „breakdance battle”, którą stoczą z wrocławskimi tancerzami.

6. Pojednani w teatrze

Spektakl „Nadzieja Afryki” grupy teatralnej Mashrika z Kigali powstał na podstawie relacji świadków ludobójstwa w Rwandzie.

To przedstawienie szekspirowskie z ducha, z uniwersalnym przesłaniem, a jednocześnie charakterystyczny dla Afryki teatr pojednania. Spektakl jest wstrząsający, momentami nawet szokuje, a jednak daje nadzieję, ponieważ widać, że Rwandyjczycy nie godzą się na fatum, walczą o swoją przyszłość – mówi Grzegorz Bral.

W przedstawieniu wystąpi Eliane Umuhire, aktorka odgrywająca jedną z głównych ról w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” (reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze), który zobaczymy w ramach przeglądu filmowego Brave: Forbidden Cinema.

7. Klasyczna energia z Kenii

Usłyszymy Ghetto Classics, młodą orkiestrę symfoniczną ze slumsów Nairobi. 10 lat temu zaczynali od pożyczonych instrumentów, dziś, choć trudno w to uwierzyć, ćwiczy tam 650 muzyków. We Wrocławiu wystąpi 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics, po raz pierwszy poza Kenią.

Zaprezentują się publiczności dwukrotnie. Na otwartym plenerowym koncercie w Parku Staromiejskim (18 lipca) wykonają tradycyjne i współczesne afrykańskie kompozycje. Na zakończenie festiwalu (22 lipca) z kenijską orkiestrą wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) oraz instrumentaliści NFM Filharmonia Wrocławska. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.

Zobacz Brave Festival. Bilety w sprzedaży

13. edycja Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy spektakle 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Zaplanowano też serię wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania
i warsztaty z twórcami.

Festiwalowi towarzyszy 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema, który obędzie się w dniach 14-21 lipca. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival, włącznie z przeglądem filmowym, zostanie przekazany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.

Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o festiwalu: www.bravefestival.pl

Więcej o Brave: forbidden Cinema: http://www.bravefestival.pl/pl/editions/2018/events/forbidden-cinema
Spot najnowszej edycji:
https://www.youtube.com/user/bravefestival/featured

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym
i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Brave Festival” – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.

O autorze wpisu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =