Kościół ateistyczny i wiara ateistyczna. Paul Schultz i Andrzej Dominiczak

 

Możliwe, że ateizm jednak niejedno ma imię… Są wśród nas i tacy ateiści, którzy chcą wznosić świątynie ateistyczne, zaś sam ateizm uważają za kwestię gorącej wiary. Z jedną z takich osób rozmawia Andrzej Dominiczak. Paul Schultz kiedyś był pastorem, teraz zaś chce wznosić świątynię ateizmu. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Kościół ateistyczny i wiara ateistyczna. Paul Schultz i Andrzej Dominiczak”

    1. Lucyanie, chyba chwilowo nie mamy mozliowsic technicznych. Ja bym tego raczej nie dawal w tej formie, ale mamy maly kryzys organizacyjny 🙁

       

      1. Jesli gosc ma cos ciekawego do powiedzenia, to niech pan stresci w kilku  punktach. Na prawde nie da sie słuchac  goscia i tłumacza, napracował sie Pan nad tą rozmową i uwaza ze warto, to ta wartosc powinna dotrzec do czytelnikow. Bo jaka wartosc z zobaczeniu  dziadka, ktory cos tam mamrocze, a tlumacz z zazenowiem probuje cos tłumaczyc.

    1. Zebie, z pewnoscia nie jest to moja droga, ale uznalem, ciekawa jest droga życiowa mojego rozmówcy, a i poglądy niebanalne 🙂 . Kosciół ateistyczny byłby moim zdaniem rownie szkodliwy jak kazdy inny, bo istotą i sensem tej instytucji jest organizacja kultu, wiec i przedmiot kultu jest niezbęny – a to dokładne przeciwieństwo wolności i racjonalności, nieprawdaż?  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 9 =