Prezes Towarzystwa Humanistycznego, Andrzej Dominiczak od lat jest aktywnym feministą. W wywiadzie z Kają Bryx mówi o nieznanych faktach dotyczących przemocy wobec kobiet.
Prezes Towarzystwa Humanistycznego, Andrzej Dominiczak od lat jest aktywnym feministą. W wywiadzie z Kają Bryx mówi o nieznanych faktach dotyczących przemocy wobec kobiet.
Ból- skandal czy błogosławieństwo? Postawy wobec bólu a ogólna wizja świata i człowieka (na przykładzie ateistów, buddystów i katolików) Sylwia Wojas Instytut…
Przedstawiam listę moich artykułów dotyczących konkretnych krajów. Mam nadzieję, że ułatwi ona poruszanie się w gąszczu dość już obszernej treści, którą zamieściłem na Racjonalista.TV. Artykuły…
Kiedy w 2011 roku kandydowałem na prezesa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, w mój program wyborczy wpisałem "kontakty z racjonalistami, humanistami i ateistami z Indii". Był to…
Długo nie mogłem sobie wyrobić zdania o Reaganie, dlatego, że jego image tu w Polsce i Europie jest bardzo niekompletny. Raz słyszy się o nim…
Na panelu ” Mężczyźni przeciwko przemocy ” podczas VI Kongresu Kobiet nie było więcej niż 200 widzów. Uważam, że temat nie był promowany wśród kobiet na Kongresie , a dla większości z nich nie jest wiadome, że na świecie istnieją przeciw przemocowe organizacje mężczyzn. Zahukanym Polkom do głowy nie przychodzi, aby w mężczyznach szukać sojuszników do walki z przemocą. Polakom też do głowy nie przychodzi, aby coś w tej materii zmieniać, bo przemoc jest dla nich tak niezmienna i oczywista w relacjach społecznych jak , nie przymierzając ” prawo naturalne ” – niestety.
polaków nigdy nigdzie nie ma dużo z wyj. marszy npdlgł.
A co w przypadku przemocy psychicznej ze strony męża policjanta?
przemoc psychiczna jest trudna do zdefiniowania, niektórzy maja tak niską samoocenę, ze b. łatwo ich szantazować, poniżyć, przygnębić. Trzeba wzmacniać samoocenę pracować nad sobą.
Andrzeju, wymieniłeś jako przyczynę samobójstw mężczyzn, zrzędzenie kobiet. O co kobiety zrzędzą: o niskie zarobki mężów? o brak zaangażowania mężczyzn w obowiązki domowe? o brak zaangażowania mężczyźni w opiekę nad dziećmi? o pewnego rodzaju niezaradność, nieumiejętność radzenia sobie z problemami rodziny? do ograniczania się li tylko do przynoszenia wypłaty? jeszcze pare innych powodów zrzędzenia znalazłabym ale to nie o to chodzi. Mężczyźni stworzyli kulturę, w której to na nich główne ciąży obowiązek zarabiania, przynoszenia do domu łupu, utrzymania rodziny w dobrej kondycji finansowej, a jak nie potrafią zarobić, spłacić zaciągniętych kredytów, do „biorą” linę, bo nie potrafią przestawić się i zachować się – co prawda wbrew przyzwyczajeniom kulturowym – ale za to racjonalnie. Nie muszą się wieszać, truć czy podcinać sobie żył z rozpaczy, że nie potrafią wywiązać się z obowiązków, które sami sobie nałożyli. Niech zmienia myślenie na nowoczesne i np wychowują dzieci w domu, piorą,prasują, gotują obiad, a żonę „wyślą” do pracy.
Annar, nie zaprzeczam, ze męzczyźni odegrali decydującą rolę w tworzeniu kultury, która w polskiej wresji sprawia, ze popelniają samobójstwo 6 razy częściej niż kobiety. To największa dysproporcja wśrod krajów, w ktorych prowadzi sie takie badania. Można wiexc powiedzieć, że smai są sobie winni, ale to mi sie wydaje bardzo nieempatyczne a nawet okrutne. Niemal wszyscy ludzie, którym dzieje sie jakas krzywda, są za niaą w jakiś sposób i w jakimś stopniu odpowiedzialni. Tak zresztą często komentują policjanci lub sędziowie przypadki przemocy wobec żon lub partnerek. Zchęcam to bardziej empatycznego i zindywudualizowanego podejścia. Przecież tylko jednostki cierpią, a męzczyźni, którzy popełniają samobójstwa, to w lwiej części nie ci sami, ktorzy tworzyli tzw. patriarchalną kulturę. Pozdrawiam.
Co do przemocy wobec kobiet sama zmagalam sie z ta patologia udokumentowane jest wszystko,kat odbywa kare a Sad i tak zastanawia sie czy pozbawic go praw wobec dzieci.Sady trzeba przeszkolic chyba wzgledem relacji kat-ofiara i jakie konsekwencje obcowania potem z takim czlowiekiem poniosa dzieci.