Co roku 500 Polek ginie z rąk partnerów. Andrzej Dominiczak

Prezes Towarzystwa Humanistycznego, Andrzej Dominiczak od lat jest aktywnym feministą. W wywiadzie z Kają Bryx mówi o nieznanych faktach dotyczących przemocy wobec kobiet.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Co roku 500 Polek ginie z rąk partnerów. Andrzej Dominiczak”

  1. Na panelu ” Mężczyźni przeciwko przemocy ” podczas VI Kongresu Kobiet nie było więcej niż 200 widzów. Uważam, że temat nie był promowany wśród kobiet na Kongresie , a dla większości z nich nie jest wiadome, że na świecie istnieją przeciw przemocowe organizacje mężczyzn. Zahukanym Polkom do głowy nie przychodzi, aby w mężczyznach szukać sojuszników do walki z przemocą. Polakom też do głowy nie przychodzi, aby coś w tej materii zmieniać, bo przemoc jest dla nich tak niezmienna i oczywista w relacjach społecznych jak , nie przymierzając ” prawo naturalne ” – niestety.

    1. przemoc psychiczna jest trudna do zdefiniowania, niektórzy maja tak niską samoocenę, ze b. łatwo ich szantazować, poniżyć, przygnębić. Trzeba wzmacniać samoocenę pracować nad sobą.

  2. Andrzeju, wymieniłeś jako przyczynę samobójstw mężczyzn, zrzędzenie kobiet. O co kobiety zrzędzą: o niskie zarobki mężów? o brak zaangażowania mężczyzn w obowiązki domowe? o brak zaangażowania mężczyźni w opiekę nad dziećmi? o pewnego rodzaju niezaradność, nieumiejętność radzenia sobie z problemami rodziny? do ograniczania się li tylko do przynoszenia wypłaty? jeszcze pare innych powodów zrzędzenia znalazłabym ale to nie o to chodzi. Mężczyźni stworzyli kulturę, w której to na nich główne ciąży obowiązek zarabiania, przynoszenia do domu łupu, utrzymania rodziny w dobrej kondycji finansowej, a jak nie potrafią zarobić, spłacić zaciągniętych kredytów, do „biorą” linę, bo nie potrafią przestawić się i zachować się – co prawda wbrew przyzwyczajeniom kulturowym – ale za to racjonalnie. Nie muszą się wieszać, truć czy podcinać sobie żył z rozpaczy, że nie potrafią wywiązać się z obowiązków, które sami sobie nałożyli. Niech zmienia myślenie na nowoczesne i np wychowują dzieci w domu, piorą,prasują, gotują obiad, a żonę „wyślą” do pracy.

  3. Annar, nie zaprzeczam, ze męzczyźni odegrali decydującą rolę w tworzeniu kultury, która w polskiej wresji sprawia, ze popelniają samobójstwo 6 razy częściej niż kobiety. To największa dysproporcja wśrod krajów, w ktorych prowadzi sie takie badania. Można wiexc powiedzieć, że smai są sobie winni, ale to mi sie wydaje bardzo nieempatyczne a nawet okrutne. Niemal wszyscy ludzie, którym dzieje sie jakas krzywda, są za niaą w jakiś sposób i w jakimś stopniu odpowiedzialni. Tak zresztą często komentują policjanci lub sędziowie przypadki przemocy wobec żon lub partnerek. Zchęcam to bardziej empatycznego i zindywudualizowanego podejścia. Przecież tylko jednostki cierpią, a męzczyźni, którzy popełniają samobójstwa, to w lwiej części nie ci sami, ktorzy tworzyli tzw. patriarchalną kulturę. Pozdrawiam.

  4. Co do przemocy wobec kobiet sama zmagalam sie z ta patologia udokumentowane jest wszystko,kat odbywa kare a Sad i tak zastanawia sie czy pozbawic go praw wobec dzieci.Sady trzeba przeszkolic chyba wzgledem relacji kat-ofiara i jakie konsekwencje obcowania potem z takim czlowiekiem poniosa dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 17 =