Czy każdy może zostać filozofem?

 

Andrzej Dominiczak i jego goście zastanawiają się nad tym, czy każdy może być filozofem? Czy gdyby już nie było religii, powszechne zainteresowanie filozofią wypełniłoby w sposób pozytywny miejsce po nich? Kiedy tracimy naszą zdolność do filozofowania? Może dzieje się to we wczesnym dzieciństwie, w wieku 5 lat, gdy nikt nie chce potraktować poważnie „głupich pytań dziecka”? Czy filozofia akademicka to dobry wzór dla powszechnego filozofowania, a może wręcz przeciwnie, to tylko sucha nauka historyczna nie zachęcająca do niezależnego myślenia?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Czy każdy może zostać filozofem?”

  1. W śnie spokojnym zasklepiony/Wszech ciemnością otoczony/Krzykiem strachu zatrzymany/Błyskiem światła oślepiany/Pełny pytań- wypełniony/Klapsem bólu przebudzony/Teraz,gdy już jestem sam podpowiedzi boskie mam.

  2. Kazdy może filozofowac, np. zgłębiajac istotę pojęć. Wystarczy myśleć , najlepiej mając trochę wiedzy z lektur. Np. co w istocie znaczy wolność lub wolność wyboru.

  3. Ściema, zwłaszcza na końcu. Filozofia jako źródło szczęścia? Zapraszam na uczelnię! Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze: laurki, pochwały, peany pod adresem własnego środowiska i zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + osiem =