Darwin w szkole. Potrzebny czy nie? Pawłowski, Witkowski, Borczyk i Tabisz

 

Wybitni naukowcy i popularyzatorzy nauki nie mają wątpliwości co do potrzeby Darwina w szkole. Ale kiedy zacząć? Dopiero w liceum, czy może w przedszkolu? Co daje dzieciom znajomość faktu ewolucji? Czy ryzykujemy konflikt światopoglądowy na linii szkoła – rodzice? Jak przekazać wiedzę o fakcie ewolucji najmłodszym? Materiał stanowi część debaty, która odbyła się podczas Dni Darwina 2017 zorganizowanych przez PSR i Uniwersytet Wrocławski. Druga część debaty pojawi się u nas później, a pytaniem będzie kwestia znajomości ewolucji u osób, które już się nie uczą.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

13 Odpowiedź na “Darwin w szkole. Potrzebny czy nie? Pawłowski, Witkowski, Borczyk i Tabisz”

  1. Czy mogę prosić o podanie tytułów książek o ewolucji behawioralnej? Bardzo chętnie coś poczytam na ten temat. 

    1. @ Katarzyna: Czy mogę prosić o podanie tytułów książek o ewolucji behawioralnej? Bardzo chętnie coś poczytam na ten temat.

      —————–

      A co to takiego jest ta „ewolucja behawioralna”? Trochę wiem co to jest ewolucja i trochę wiem co to behawioryzm http://pl.wikipedia.org/wiki/Behawioryzm ale po połączeniu, to już nie bardzo?

      ***

      Gdyby zaś chodziło tylko o ewolucję, to proponuję zacząć od prof. Jerzego Dzika:  http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,13/s,464332#w474630

      Tu pod artykułami w przypisach znajdzie Pani ciekawą bibliografię w temacie ewolucji: http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,4815

      http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,4858

      Ale z literaturą na temat "ewolucji behawioralnej", to chętnie sam bym się zapoznał?

      ***

      1. Dziękuję za informacje, postaram się skorzystać. Ewolucją behawioralną nazwano w starych już programach racjonalista.tv ten dział ewolucji, który traktuje o narodzinach np. moralności, zasad współżycia społecznego, wewnętrznej walki między altruizmem a egoizmem. Panowie na filmie mówili, że to jeszcze młoda dziedzina i rzeczywiście nie mogłam sama trafić na literaturę na ten temat. Natomiast prośbę napisałam pod świeżym tematem o ewolucji, żeby nie zginęła. 

        1. @ Katarzyna: Dziękuję za informacje, postaram się skorzystać.

          ——————-

          Bardzo proszę, tam jest sporo informacji dla ludzi zainteresowanych tematem, a preferujących – tak jak np. ja – czytanie nad słuchaniem.

          ***

          @ Katarzyna: Ewolucją behawioralną nazwano w starych już programach racjonalista.tv ten dział ewolucji, który traktuje o narodzinach np. moralności, zasad współżycia społecznego, wewnętrznej walki między altruizmem a egoizmem.

          ———————

          Różne rzeczy różni ludzie mówią, a do ludzi inteligentnych należy poddanie tego krytycznej (choć nie krytykanckiej) ocenie. Nikt nie ma patentu na rację, a każdy kto tak uważa wydaje nie najlepsze świadectwo samemu sobie. Nie mogę i nie chcę odnosić się do wypowiedzi, których nie znam.

          ***

          @ Katarzyna: Panowie na filmie mówili, że to jeszcze młoda dziedzina

          —————-

          Do jednej z tych wypowiedzi odniosłem się 25 lutego 2017 o godzinie 14:59. Pokazując tam, iż z tą dziedziną są znacznie większe problemy niż niektórym mogłoby to się wydawać.

          ***

          @ Katarzyna:  i rzeczywiście nie mogłam sama trafić na literaturę na ten temat.

          —————

          Nie ma niczego złego w pytaniach. W mojej ocenie to bardzo dobrze świadczy o inteligencji człowieka, gdy jest zainteresowany światem i chce się czegoś nowego o nim dowiedzieć, a tylko durnie uważają, iż wiedzą wszystko. Ja całe życie się uczyłem aby poznać obszary własnej niewiedzy i wiem, iż są one ogromne. Na przykład dzięki Pani pytaniom posłuchałem starych wykładów Dawkinsa, którego napisany dorobek znam dosyć dobrze i teraz powiem, iż warto było – choć wolę czytać. Dawkins w wykładach jest klasą dla siebie, a sprzęt dydaktyczny ilustrujący wykład też do  pozazdroszczenia.  

          ***

          @ Katarzyna:  Natomiast prośbę napisałam pod świeżym tematem o ewolucji, żeby nie zginęła.

          —————–

          Przepraszam za żart, ale ja też – odwołując się do mądrości Ignacego Krasickiego, który napisał: „Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”  – boję się aby darwinowska teoria ewolucji, w jej najaktualniejszej wersji, nie tylko z programów nauczania w naszych szkołach nie zginęła, ale nawet szerzej boję się aby nie zginęła z dyskursu polskiej inteligencji.

          ***

      2. Wikipedia podpowiada, że to ekologia behawioralna, a nie ewolucja. Mój błąd. Mogę się jedynie usprawiedliwić tym, że zagadnienie padło w trakcie wykładu z ewolucji ogólnie, a prawdą jest też, że ta nauka czerpie dużo z ewolucjonizmu.

         

        Czy mogę prosić techników o poprawienie możliwości wklejania tekstu w wersji mobilnej? 

        1. @ Katarzyna: Wikipedia podpowiada, że to ekologia behawioralna, a nie ewolucja. Mój błąd. Mogę się jedynie usprawiedliwić tym, że zagadnienie padło w trakcie wykładu z ewolucji ogólnie, a prawdą jest też, że ta nauka czerpie dużo z ewolucjonizmu.

          ————–

          Ekologia behawioralna, nauka obejmująca zagadnienia z pogranicza ekologii i etologii, badająca zachowanie się zwierząt wobec zmieniającego się środowiska i ich zdolności przystosowawcze, umożliwiające przetrwanie oraz rozród. Istotnym elementem badań ekologii behawioralnej jest poznawanie reakcji zwierząt i ich fizjologicznych możliwości, wykształconych na drodze ewolucji.

          ***

  2. Oczywiscie, ze w przedszkolu. Tyle ze nie Darwin, ale zrownanie mitow zydowskich, greckich, babilonskich., egipskich, slowianskich, nordyckich … Dzieciom sie opowiada o mitach greckich i rzymskich, a mity zydowskie nie są przedstawiane jako mity, ale albo pomijane albo jako "cos innego". Solidne przedstawienie mitow, porownanie mitow, i nazwanie ich po imieniu, ze to są mity zydowskie.  Inaczej dzieci myslą, ze jezusek to słowianski blondasek. Dzieciom łatwiej porownywac postacie z mitologi zydowskiej z postaciami z innych mitologi. Wcale nie trzeba mowic czy te mity są "prawdziwe" czy nie. 

     

  3. Darwin jest konieczny!!! Jak uświadmię sobie, że 99% ludzi  w tym kraju, tak tak, nie wie nic o ewolucji, lub wie tyle, co kot na płakał, a wszystko tłumaczy sobie a to latającymi aniołkami, a to fatum, a to karmą, a to złymi duchami, albo zakochanymi duszami, czy jeszcze czymś innym, to doprowadza mnie to do rozpaczy. Panowie, więcej konkretnych działań!

  4. Teoria ewolucji jest n ajwiekszym oisiagnieciem  nauykowym ostatnich dwoch stuleci. Uczenie jej jest  absolutnie konseczne w szkole.Nie ma zadnej alternatywy . 

  5. Prof. Bogusław Pawłowski, to mniej więcej mówi tu tak: Chciałbym państwa uspokoić, gdyż nie jest tak źle jak mogłoby to wyglądać. Wysłaliśmy list do pani minister i umieszczono ewolucję w „celach nauczania.  Z czym nie bardzo się zgadza dr Drobniak:

    „Nauczyciele boją się uczyć o ewolucji”. Teoria ewolucji to jedna z najważniejszych teorii współczesnej nauki i najważniejsza teoria biologii. Mimo to w polskiej szkole jest marginalizowana, a nauczyciele nie są przygotowani do uczenia. O tym Tomasz Borejza rozmawia z dr. Szymonem Drobniakiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. http://www.tygodnikprzeglad.pl/nauczyciele-boja-sie-uczyc-o-ewolucji/

    Doktor Tabisz zaś pyta: Co daje dzieciom znajomość faktu ewolucji? Czy ryzykujemy konflikt światopoglądowy na linii szkoła – rodzice? Jak przekazać wiedzę o fakcie ewolucji najmłodszym?

    ———————

    I to właśnie jak jest tu dla mnie najciekawszym pytaniem? W środowisku będącym wsparciem intelektualno-eksperckim ministerstwa edukacji dominuje pogląd, iż magisterium Kościoła Katolickiego nie przeczy ewolucjonizmowi.

    Opoka. Portal Konferencji Episkopatu Polski:   „Jak przedstawia się stosunek instytucji Kościoła katolickiego do teorii ewolucji. O dziwo często się wspomina jedynie to, że Kościół od roku 1950 (od czasu wydania przez papieża Piusa XII encykliki „Humani Generis”) akceptuje teorię ewolucji, sugerując tym samym, jakoby wcześniej ją odrzucał. Tymczasem Kościół przez stulecie nie zaakceptował teorii ewolucji, podobnie jak przypuszczalnie do tej pory nie zaakceptował mechaniki kwantowej, z jednego prostego względu: nie jest on instytucją naukową. W sprawach nauki wypowiada się jedynie wtedy, kiedy ta ma jakiś duży wpływ na sprawy moralne czy też egzystencjalne. Jednak w ciągu owego stulecia, Kościół nie popełnił dawnych błędów i teorii ewolucji nie odrzucił. Najmocniejszym formalnym wyrazem sprzeciwu były orzeczenia Komisji do spraw wiary.

    Jednak w 1950 roku Stolica Apostolska wypowiedziała się w wyżej wspomnianej encyklice na temat teorii ewolucji. I uczyniła to właśnie z powodu owego wpływu teorii naukowej na sprawy egzystencjalne. Potępiono w tej encyklice wykorzystywanie teorii ewolucji jako elementu filozofii marksistowskiej w sferze biologii. Lecz jednocześnie uznano ją za sferę nauki, o czym często zapominają zwolennicy teorii spiskowych. Dlatego do tej pory panuje pogląd, iż teoria ewolucji była ateistycznym przedsięwzięciem, prologiem marksizmu, mającym później zostać w niego rozwiniętym (sic!). Rozumujący w ten sposób ludzie zdają się zamieniać hasło „Pij mleko, nie pij wódki” na odwrotne, tylko dlatego, że pierwsze było propagowane przez komunę. Czy zatem mamy się również wyrzec prawdy, dlatego, że tę uzurpowała sobie pewna radziecka gazeta?

    W latach dziewięćdziesiątych teoria ewolucji wydała się papieżowi Polakowi jak nie-biologowi na tyle oczywista, że wyszedł w swoich wypowiedziach na jej temat poza uznanie naukowej swobody i docenił zbieżne dane różnorodnych nauk szczegółowych na temat tej teorii.”

    http://www.katolik.pl/kosciol-wobec-ewolucji,1361,416,cz.html

    Z czego jednoznacznie wynika, iż z ewolucjonizmem w szkołach nie jest tak źle. Po wpisaniu go „celów nauczania” to katechetki mogą o "ewolucji" już naszą młodzież uczyć.

    A poniższe protesty Bogusławskiego:

    http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,4/s,563618#w565153

    http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,7/s,557342#w558084

    http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,6/s,535805#w536522

    http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,7/s,492110#w494999

    http://www.racjonalista.pl/forum.php/z,0/d,7/s,492110#w495010

    To tylko „wołanie na puszczy. Pogadać to on jeszcze sobie może – przecież wolność słowa mamy.

    ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =