Humanist ceremonies in Norway. Tale Pleym, Anne Skaara, Kaja Bryx

 

A Humanist confirmation consists of a course in life stance and ethics, finalized with a formal ceremony. All young people (normally at 14-15 years of age) may choose a Humanist confirmation, regardless of their own or their parents' beliefs.
The confirmation course encourages independent thinking and reflection on ethical issues. The main topics of the course are humanism, human rights and critical thinking. All participants are encouraged to play an active part and take a critical look at their own and others' perspectives.
The course is concluded with a formal ceremony for the participants, with family and friends as guests. The ceremony includes cultural elements, such as music and poetry readings, and a speech addressed to the confirmands. All participants are presented by name and receive a diploma.
Ceremonies ordinarily take place in public facilities such as cultural centres, town halls, community centres or banquet halls.
 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Humanist ceremonies in Norway. Tale Pleym, Anne Skaara, Kaja Bryx”

  1. Mnie więcej 10 lat temu gościłem w Trondheim w Nowrwegii, a tam m.in  brałem udział w ceremonii konfirmarcji, krora odbylł się w sali największego tearu w mieście. Ceremonia zrobiłA an mnie wrażenie czysto religijnej, ze świecami, śpiewami, dziwcznymi przemarszami ZAKAPTIRZONEJ młodzieży itp. DysKutowalem potem z miejscowymi huanistami, ktorzy nawet zgadzali sie, ze sama ceremonia moze robić takie wrażenie, ale poprzedZajacy ja kurs jest rzeczywiscie humanistyczny.  Bardzo się cieszę, ale po co ta "quasi-religijna: ceremonia? Prawda jest taka, ze konfirmacja to wywoedzacy sie jeszcze z czasow Plemiennych typowy ryt przejścia, bezpośrednio przejęty z tradycji protestanckiej. Nie twierdzę, że to jakiś skandal, ale jednak mam krytyczny stosunek do takich trybalnych obyaczajów. W ostateczności, jesli juz niezbędna jest ceremonia, mozna przeciez wymyśleć zupelnie inny scenariusz, bez kreowania mrocznej, tajemniczej atmosfery, ktora nie ma nic wspólnego ze stawaniem się pełnoporawnym członkiem demokratycznej wspólnoty.       

    1. Protestancka konfirmacja (15 lat) to rodzaj bierzmowania , religijna konfirmacja to ostatnia szansa aby mlody zostal w szponach kleru. Humanistyczny rytual widac czerpie duzo z religijnej, ale dlaczego to kosciol ma zawlaszczyc swiece, kaptury, czy piesni. Mlodzi lubia pewnie troche mistycyzmu. Kosciol norweski glosi dzis niemal te same "wartosci" co humanisci, ale serwuje oprocz tego oczywiscie judajskiego przyjaciela i cala religijna gadke.

      U nich nie ma osobnej imprezy zwana pierwsza komunia, u nas kosciol jest cwanczy, kladzie lape na mlodych zanim samodzielnie mysla (do 12 roku zycia). Do polskiego bierzmowania to juz niewielu dochodzi.

      Szal prezentowy jest rowniez w Norwegii, sumy dochodza do 50000 koron. 12% dzieci w norwegii to konfirmacja humanistyczna, 30% konfirmacja religijna (protestancka). Ale dzisiaj tez to spada. Konf protestancka to formalnie potwierdzenie chrztu przez boga zwanego Bogiem (po co mu to???).

      A panstwo uwaza dzieci jako protestantow, jak ojciec protestant, automatycznie. Chrzest nie ma znaczenia dla panstwa. Zabawa w konfirmacje (religijna czy humanisyczna) tez nie ma znaczenia dla panstwa.

  2. nie udało się norweskim ateistom oderwać luteran od państwowego cyca to sami zaczęli żyć z podatków bo państwo nie ma własnych pieniędzy. Moim zdaniem pieniądze powinny iść na szpitale i biednych a nie na ideolo grup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 5 =