Ilu jest wrogów na lewicy?

 

SLD ogłosiło swoje propozycje programowe. Odzewu na nie w liberalnych mediach raczej nie było, bo liczą one, że wyborcy o tej partii zapomną. Na złość kręgom „Gazety Wyborczej” czy „Krytyki Politycznej” , ale ku nadziei wyborców, SLD powoli i z mozołem wychodzi z ogórkowej zapaści. Nie jest to podnoszenie się spektakularne, ale za to systematyczne. By udowodnić, że w SLD jest bez zmian, radio i TV wszelkich orientacji z uporem zapraszają do audycji Leszka Millera. Ma to przekonać obywateli, że w tej partii wszystko jest po staremu.

 

Nie dziwię się tym kręgom, bo nie leży w ich interesie promowanie lewicy. Martwi mnie nienawiść do SLD, jaka panuje wśród niewielkich grup na lewicy. Małe organizacje, niezdolne do uprawiania samodzielnej polityki, ale promowane w liberalnych mediach, mają za złe SLD, że ten nie odchodzi na śmietnik historii, co więcej, odzyskuje tożsamość i na lewicy jest hegemonem.

 

Oto przykład takiej nienawiści. Red. Majmurek zrobił dziennikarską kupę na propozycje programowe SLD, a potem zwróciło mu się jeszcze nieprzetrawioną wiedzą o jego rządach. To program, zdaniem dziennikarza „Krytyki Politycznej” niewiarygodny, skierowany do starych ludzi i właściwie nie wiadomo po co go napisano. Może jako testament? Zdaje się sugerować, w swojej, zapiekłej nienawiści, piszący. Odnoszę wrażenie, że im bardziej odzyskuje swoje siły SLD, tym gorzej mu życzą inne organizacje na lewicy, oczywiście nie wszystkie, te najbardziej hałaśliwe.

 

To źle rokuje na przyszłość. Kiedy będzie bliżej wyborów i trzeba będzie stanąć do kampanii, zacznie się puszczenie oka do SLD. ….Że co prawda was nie lubimy, ale jak nam dacie parę jedynek na listach, to z łaski i poczuciem niesmaku, możemy razem iść do wyborów. Tak jest od lat i od lat nic z tego nie wychodzi. To tak jakby na siłę, bez „chemii” i uczucia stanąć przed ołtarzem. Po ślubie (wyborach) wszystko szlag trafia.

 

SLD nie atakuje programów innych partii na lewicy, pracy starcza dla wszystkich. Plony, albo i nie, zbierzemy w kolejnych wyborach. Takie „recenzje” jak zaprezentował red. Majmurek, nie rokują nadziei na dobrą współpracę na lewicy. Skoro brak sympatii do SLD to przynajmniej róbmy swoje równolegle, nie obrzucajmy się błotem.

 

Choć od lat jestem zwolennikiem jednoczenia się lewej strony to tego typu teksty i nieżyczliwe wypowiedzi względem SLD utwierdzają mnie, że trzeba robić swoje. Jest to wyjście najmniej złe. A zachowania redaktora Majmurka uznaję za działalność na lewicy „V kolumny”, opłacanej srebrnikami przez liberałów. Strzeżmy się w SLD takich fałszywych przyjaciół , bo z wrogami damy sobie radę.

 

Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

22 Odpowiedzi na “Ilu jest wrogów na lewicy?”

    1. 100 krajów przez kilka dekad było socjaldemokratycznymi, żadnemu się nie udało :). Jakaś planszówka, Cyzwilizacja XIII ?:)

        1. Kiedy Argentyna była socjaldemokratyczna? Zarówno za Kirshnerów jak i wczęsniej z przerwami rządzili tam peronisci którzy isnpirację czerpali w włoskiego faszyzmu nie socjaldemokracji.

  1. No właśnie w Niemczech ma wyższe notowania od CDU i CSU razem wziętych. Wahadło sie waha, od prawa do lewa. Klopoty socjaldemokracja ma, ale  kategoryczne strwierdzenie, że nikt was prawie nie wybiera jest nieprawdziwe, wskazujące na brak rozeznania na scenie politycvznej i ruchach jakie na niej zachodzą.

    1. Opinią naszego hejtującego eurdyty bym nie przejmował ponieważ biorąc pod uwage popularność takich osób jak Bernie Sanders czy Jeremy Corbyn(dzięki niemu Partia Pracy ma największą ilość przyjęć od lat) to bym się wstrzymał od tego wieszczenia "końca socjaldemokracji". Jej osłabienie ma źródła w defetyzmie wobec neoliberalizmu jaki zaszczepili w większosci lewicowych formacji ludzie pokroju ukochanych przez niego Blaira i Schroedera.

      1. ma ale czy rządzi? nie. jest dalej do rządzenia niż kiedykowliek nabierze fanatycznych lewackich partyjniaków ale nie nabierze głosów. Torysi będą rządzić tak długo jak będzie Corbyn i lewactwo wlasnie. Jak byłliberał Blair – wtedy Labour rządzili . Ja nie będę się więc przejmował Twoją opinią bo nie masz oczu

        1. "ma ale czy rządzi? nie"

          haha szanowny panie erudyto, piszesz głupoty o tym że ta traci co jak napisałem jest bzdurą, zresztą największą stratą Partii Pracy nastąpiła w Szkocji na rzecz… innej partii lewicowej.

          "torysi będą rządzić tak długo jak będzie Corbyn i lewactwo wlasnie. Jak byłliberał Blair – wtedy Labour rządzili"

          Ta, największym porażek Laborzystów było upodobnienie się do torysów za Blaira i Browna i to właśnie wtedy nastąpił główny spadek poparcie dla tej partii(bo po co się zastanawiać kogo wybrać skoro wybieram de facto ten sam program).

          "Ja nie będę się więc przejmował Twoją opinią bo nie masz oczu"

          Akurat twoja opinia na mój temat ma w moich oczach taką samą jak twoja znajomość niemieckiego. 😉

          1. Ich denke dass du davon ueberzeugt bist dass solche Notizen uber meine Deutschsprachkentnisse mir manches Leids mache. Ganz im Gegenteil. Ich danke taeglich dem nicht existirenden Gott dass ich in der Sprache von Goethe etwas sagen kann. Gruesse aus Posen kleiner Mensch.

          2. Teraz sprawdzi niech ktoś czy eudyta i wielki znawca niemieckiego znów nie popełnił tutaj błędów stylistycznych. 😀

          3. Piotr przetłumaczył na polski i na niemiecki książkę współstworzoną przez nasze Stowarzyszenie o początkach niemieckich wolnomyślicieli (miały one miejsce we Wrocławiu). Zrobił to w rekordowym czasie i dobrze, jeśli nie liczyć literówek i kilku błędów stylistycznych. Niemcy byli zdziwieni szybkością i jakością przekładu polskich rozdziałów książki na niemiecki, my dokonaliśmy korekt fragmentów przełożonych na polski ale to były korekty. Zważywszy na szybkość tłumaczenia i brak błędów merytorycznych (warsztat historyczny Piotra) było to super zrobione. Tak wyglądają fakty o Piotrze i jego niemieckim.

    2. w Niemczech wygra AfD jak Merkel nie zacznie wywalac imigrantow; będzie starcia SPD i AfD. A CSU to taka CDU bawarska więc tylko powiedziałeś, że SPD ma wiecej głosów niż chadecja – pewnie. 

  2. SLD to "lewica zastraszona" jak ktoś ich celnie nazwał. Mogli znacznie więcej zrobić w kierunku świeckiego państwa gdy rządzili. Na plus trzeba im przyznać że ich rządy pod względem gospodarczym były najlepsze w III RP. Niestety SLD "zwija się" od 2005 r. Mimo tego , to obok Nowoczesnej jedyne sensowne ugrupowanie do poparcia w wyborach. Razem nie posiada przygotowania merytorycznego do rządzenia , PO to jedna wielka porażka , Kukiz 15 do rządzenia nadaje sie tak jak Razem , a o PiS-ie to szkoda gadać. Mamy kit w postaci (SLD i Nowoczesnej) , a laku brak.     
     

    1. SLD ma problem z wiarygodnoscią. Wiele z obecnego programu (styczen 2016 + poprawki  grudzien 2016) mozna było realizowac gdy SLD był przy władzy i miał wiekszosc jak dzisiaj PiS. PiS to ciemniaki i palanty ale swoją polityke probują realizowac, natomiast SLD miał  ładne hasla, ale nie chciał ich realizowac, bo "razem z klerem" chcieli rządzic Polską.

      Brakuje mi w programie jawnego podatku koscielnego. Nie dlatego ze on pokryje koszty panstwa z utrzymaniem kleru, ale dlatego ze choc troche uspokoi atmosfere "dlaczego ja płace na kler" i "chce sie wypisac z koscioła a nie moge". Nawet w Niemczech podatek koscielny nie pokrywa faktycznych wydatkow panstwa na koscioł/y. Panstwo oczywiscie nie powinno uczestniczyc w procederze zmuszania do płacenia na kler, i wspołpracy z klerem, ale taki podatek koscielny bylby rodzajem sondazu czy jestem skłonny płacic na dany koscioł i troche by koszty pokrywał. Oczywiscie nawet osoby nie bedące członkiem koscioła mogłyby płacic taki podatek. Ukrociłoby by to te wszelkie zupełnie bez sensu dyskusje na temat "apostazji" bo wiekszosc ludzi by sie zaspokoiła, ze "nie płace na pasozytow i koniec" .

      Własciwie mozna by kiedys zrobic eksperyment i przyłozyc faktyczne koszty (dziesiecine), aby ciemny lud, szczegolnie ten z parasolkami, zrozumiał ze koscioł nie jest przyjacielem parasolek. 

      Zycze SLD zeby odkwasili (Kwachu) od odogórkowali Polske.

  3. Cenne uwagi. SLD moglo zrobic wiecej. jednak popelniacie koledzy w ocenie bład dośc typowy: SLD miało wiekszość.i nic nie zrobiło.  Nieprawda. SLD nigdy wiekszości w parlamencie nie miałóo. Zawsze rządziło w kolalicji s PSL. Ta partia w kwestach obyczajowych czy światopogladowych jest bardzo konsrwatywna. Dlatego też sprawy o ktorych piszecie nie były czesto mozliwe do zrealizowania. Zgadzam sie, że SLD był zbyt malo wyraźny. Ten sam błąd popelniła PO. Samo budowanie dróg i oczyszczalni to nie wszystko. Trzeba także mądrze meblować glowy.

  4.  Panie Czesławie, zarówno ja jak i pan jesteśmy ludźmi lewicy choć z innego pokolenia, jednak postaram się wytłumaczyć czemu innę środowiska mają do programu SLD taki a nie inny stosunek.

     O zdradzie ideałów oraz fakcie że program który mogli wprowadzić w czasach swoich samodzielnych rządów, wprowadzili dopiero teraz co czyni ich delikatnie mówiąć niewiarygodnymi rozpisał się już Lucyan więc nie bedę się tutaj powtarzał.

     Nie mniej pragnę przypomnieć że jednym z podowód odejść z partii po porażce SLD i Zjednoczonej Lewicy jest fakt że osoby za tę porażkę odpowiedzialne nie zostały należycie osądzone a Miller który już wczęsniej ciągnął tę partię na dno już wczesniej powinien być pozbawiony przywódctwa w partii a tak to wyszło na to że ta partia jest kolejną partią wodzowską(jak większość ugrupowiań politycznych na polskiej scenie). To właśnie brak rozliczeń z polityką ogórkową sprawił że z SLD odeszło wielu młodych ludzi którzy teraz współtworzą Inicjatywę Polską a mogliby stać się wodą w młyn zmian w tej partii.

     Kolejna kwestia to brak aktywności, nowy program to chyba pierwsza wiadomość od SLD i dowód na to że żyje od feralnych wyborów. Aktywnę były Partia Razem(w kwestiach tak społecznych jak i politycznych), Inicjatywa Polska czy Zieloni(obie w ramach KOD) a do teraz o SLD ani widu ani słychu a partia lewicowa MUSI być aktywna(a tej nie zauważam wśród sympatyków SLD nawet w internecie gdzie sporo trolli podczas gdy na profilu Partii Razem osoby bardzo aktywnie komentują i bronią swoich racji) zwłaszcza w sprawach społecznych.

      W sprawie samego programu SLD i artykułu w Krytyce Politycznej to mimo złośliwości w nim zawartych(jak porównywanie SLD do postaci z horroru która wstaje z martwych) to jednak moim zdaniem zwraca uwagę na wiele wad w nim zawartych. Sam uważam że wiele w nim wartościowych rzeczy(jak kwestie progresji podatkowej czy kwoty wolnej od podatku) to jednak brakuje sporo kwestii ważnych w czasach współczesnych(jak kwestie emerytur obywatelskich czy Podstawowego Dochodu Garantowanego), poniekąd słusznę jest tutaj twierdzenie "too late and to little". 

    Jeśli o mnie chodzi to też bym chciał jedności ugrupowań lewicowych, dobrym pomysłem byłoby wskrzeszenie Zjednoczonej Lewicy, tylko nie wiem czy chciałbym w niej SLD a jak już to po odpowiednich czystkach i zastąpieniu obecnych elit partyjnych przez młodsze pokolenie a już na pewno wywalenie z niej Millera, błedem było przyjęcie go po tym jak startował z Samoobrony.

    Pozdrawiam

    1. "musi być sprawna ekonomia, itd tego lewica nie zapewnia i ludzie to wiedzą"

      Ludzie czyli kto? Pan Napierała?!? Ekonomię akurat mają sprawną o czym mogliśmy się przekonać w większosci krajów skandynawskich, Islandii którą z kryzysu wyjął lewicowy rząd oraz fakt że najlepiej mają się w USA kraje rządząne przez liberałów. 😉

  5. I znów przyklad niewiedzy. SLD przegrało wybory w 2005 roku wlasnie z powodu zapatrzenia się w bezduszną ekonimie i prawa rynku. Stało sie partią prawie neoliberalną. A czy PiS , prawica, ma dobre podstawy ekonomi?. Róznice w Europie między socjaldemokracją, a chdecją w tym wzgledzie są niewielkie. Sa wieksze w sferze ideowej i społecznej. No chyba, że mówimy o jakichs postawach skrajnych. Natomiasta ta pogarda dla jaka bije w wypowiedzi pana Napierały, według mnie jest przykrywką niewiedzy lub wiedzy dość pobieżnej, nazywając to delikatnie. Przypomnę, że SLD, w latach 1993-1997 i 2001- 2007 (dziura Bauca) przejmowało po rawicy budzet w oplakanym stanie i naprawiało go, zadając tym samym kłam takim archalicznym teoriom o  jakich  pisze pan Napierała. Takich przykladów w Europie można pokazać znacznie wiecej, ale pan Napierała wie najlepiej i już. Czasami niektórzy ludzie tak mają i trzeba na to machnąć reką. Powieważ przez lata prezesowałem duzym firmom np w jelczu) i to ze świetnymi wynikami, a także zarzadzałem mediami (radio) to jestem przyzwyczajony do takich postaw, ale w firmach zarzadzanych przeze mnie nie pięli sie oni do góry, bo mieli zamkniete umysły na innowacyjność, rozwój i brak im było umiejetności interpresonalnych. Nie szanowali także opinii innych. Jednym slowem raczej do archiwum układac teczki z aktami lub starymi fakturami.

    1. Nic dodać nić ująć panie Czesławie, a Napierałą proszę się nie przejmować, jest teraz we wszczesnej fazie gorliwości neofity po tym jak przeszedł na ideologię alt-right. Ten typ tak ma, zmienia poglądy jak pojawi się jakaś kolorowa postać od Korwina gdy był konserwatywny obyczajowo, przez Palikota gdy stał sie wojująćym antyklerykałem i antynacjonalistą i wreszcie po Trumpa gdy stwierdził że rasizm jest spoko a nacjonalizm może się przydać. 

    2. czy ja tu coś pisałem o SLD? Pisalem na tym portalu o Blairze i Schroederze których partie byly silne gdy je liberalizowali. SLD przejęło rządy po aws i naprawiło budżet oczywiście! Aws to też polityka socjalistyczna. SLD zaczęło ostatnio być mocno lewicowe i co to pomogło? Nic. Proszę mnie nie oskarżać o ignorowanie faktów bo sam pan sobie dobiera żeby pasowało pod pana tezę że trzeba zrobić z SLD nowe PZPR… Pozdrawiam

  6. "Aws to też polityka socjalistyczna"

    Proszę nie używać pojęć których pan nie rozumie.

    " SLD zaczęło ostatnio być mocno lewicowe i co to pomogło? Nic."

    A nie ma to zwiążku z tym że po latach neoliberalizmu tej partii, mimo skrętu przestałą być wiarygodna, o czy zresztą już tutaj pisano? 

    "Proszę mnie nie oskarżać o ignorowanie faktów bo sam pan sobie dobiera żeby pasowało pod pana tezę że trzeba zrobić z SLD nowe PZPR"

    To nie teza pana Czesława tylko twoja insunuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =