Indie: O baśniowej reinkarnacji i fortunnych narodzinach zera. Kaja Bryx

 

Z tej opowieści dowiecie się, jak mogło dojść do powstania nowoczesnej matematyki, bez której naukowcy nie mieliby głównego narzędzia do opisu świata. Zobaczycie też, dlaczego Hindusi byli tak bezbronni wobec najeźdźców muzułmańskich i europejskich. Zrozumiecie też być może ich w dużym stopniu różną od naszej kulturę i mentalność.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Indie: O baśniowej reinkarnacji i fortunnych narodzinach zera. Kaja Bryx”

  1. A może zrobilibyście jakąś pogadankę o mniej znanych w Europie indyjskich myślicielach? Kiedyś czytałem powieść Gore’a Vidala „Stworzenie świata” i bardzo mnie zainteresowała pojawiająca się tam postać filozofa Gośali. Ciekawym tematem jest też podjęta tu po części kwestia matematyki indyjskiej.
    🙂
    Dźiniści omylili się – zjedzenie owocu to jest zabicie drzewa nienarodzonego. No chyba, że się dokładnie wypluje wszystkie pestki.
    😉

  2. Nie tak dawno spierałem się z kolegą na temat wędrówki dusz, i cieszę się, bo to co Pani Kaja powiedziała „że wartością jest przerwanie wędrówki dusz” potwierdza to forsowałem w tamtej mojej dyskusji. Zatem podwójnie cenny materiał – spieszę podesłać go znajomemu. Dziękuję i pozdrawiam.

  3. Kaja mowi pieknie. Logicznym ciagiem zdan i wyraznie wymawia slowa. W dodatku temat jest fascynujacy. Mam kilku przyjaciol Hindusow i Hindusek.Ich wierzenia sa niezwykle abstrakcyjne .Nie maja zwiazku z istniejacymi religiami z wyjatkiem buddyzmu. Ja studiowalem buddyzm kilkanascie lat temu ze wzgledu na zainteresowanie medytacja.
    Nie jestem pewien jak wazna jest w buddyzmie reinkarnacja. Moze Kaja zrobi film o buddyzmie ktory znalazl wyznawcow poza Indiami.

  4. Dziękuję bardzo za miłe komentarze! Jeśli chodzi o buddyzm, to jego odmian obecnie jest tak wiele, że nie wiem, czy się tego tematu mogę podjąć. Najlepiej znam teksty, które uchodzą za oryginalną naukę Buddy (choć zostały spisane ponad dwieście lat po jego śmierci, więc w zasadzie nie wiadomo, ile w nich przetrwało z oryginału). W każdym razie na pewno tematy z filozofii Wchodu będą powracać co jakiś czas na naszej antenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − szesnaście =