Kaja Bryx – Sonda uliczna na temat kanonizacji Jana Pawła II

Kaja Bryx w przeddzień kanonizacji dwóch papieży pyta Wrocławian o ich opinię – głównie pod adresem wniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Co Polacy myślą o jego świętości, konsekwencjach społecznych dla Polski i świata, osobistym przeżywaniu tego faktu? Odpowiedzi, których udzielają różne osoby są i sztampowe, i zaskakujące – takie, których nie obejrzycie w innych telewizjach. Jeden z wniosków: Polacy kochają Jana Pawła II, ale czy wiedzą za co?

 

O autorze wpisu:

35 Odpowiedź na “Kaja Bryx – Sonda uliczna na temat kanonizacji Jana Pawła II”

 1. Jan Paweł II miał niesamowite zdolności. Naprawdę trzeba mieć wielkie talenty, żeby robić tyle złych rzeczy, być odpowiedzialnym za zbrodnie, które w normalnym odbiorze traktowane są jako najcięższe (pedofilia),a i tak mieć bezgraniczną miłość ludzi. Przypomnę, że są osoby, które nadal kochają Stalina

 2. Najzabawniejsze w tej sondzie jest to, że wszyscy mówią jaki to wspaniały był papież, jakich to on rzeczy nie dokonał, ile jemu świat zawdzięcza, a gdy pada pytanie o wymienienie tych dokonań, to nikt nie potrafi nawet jednego przykładu podać 😀

 3. Tacy są już ci nasi katolicy. Wierzą, ale nie do końca wiedzą, w co. Gdyby zapytać ich o to, czy czytają Biblię (bo nie jak często), to wielkie oczy. Podstawowych dogmatów nie znają, przykazań, zasad.
  Jan Paweł II super, ale właściwie nie do końca wiadomo, dlaczego. Wielki, ważny, najlepszy, dużo zrobił, ale nie wiem, nic mi nie przychodzi do głowy, nie wiem, co szczególnego.
  Ale do kościoła trzeba. Księdzu na tacę i do komunii.
  Naprawdę, szanuję ludzi, którzy swoją wiarę przeżywają głęboko, dla których jest ona jakimś życiowym doświadczeniem i pewnym stylem życia, ale większość to bezrefleksyjny tłum – i to jest niesamowite w katolicyzmie, jak wiele tych bezmyślnych i pozbawionych refleksji owieczek za sobą ciągnie. One nawet nie wiedzą dlaczego i po co. Bo tak trzeba. Bo należy. A każdy inny przymus przecież Polak traktuje wiadomo jak 🙂

 4. no najważniejsze że był polakiem, dobrym złym, zrobił coś dobrego czy nie a może coś złego. Polakiem był. Należy mu się tron. nie dam rady! Co Ci ludzie gadają? O co chodzi?! Polska Chrystusem narodów i dalej ciemnogrodzie, bzdurna buta, kochają papieża za wszystko ale za co? ehhhh

 5. Najlepiej podobała mi się wypowiedź starszej pani : ” – Mam być uczciwa i szczera? – Lata mi to bolszym kalafiorem….” A tak poza tym, to większość ludzi zajmuje się tylko tym co jest widoczne, słyszalne i oświetlone nie zdając sobie sprawy z tego, że istnieje też i druga strona medalu, ta nie widoczna, cicha i zaciemniona.

 6. Dodajmy do tego jeszcze chronienie osób odpowiedzialnych za ludobójstwo w Ruandzie, miliony zmarłych w Afryce na Aids bo kondomy to zło, zabitych i wydanych reżimom w Ameryce Płd księży z tzw. Teologi Wyzwolenia (bo lepiej dogadać się np. z Pinochetem) i mamy pełny obraz Papy Oj katolicka gawiedź zawyje z oburzenia. ..

 7. 2:11 – Wie pani co, ja mam takie przemyślenie, że ja uważam, że jest najświętszym z ludzi. I miałam taki trochę zawód, że nie zmartwychwstał w momencie pogrzebu. Takie miałam myśli.

  Umarłam ze śmiechu. Biedna, chora kobieta.

 8. No tak, ludzie bezrefleksyjnie łykają wszystko, co im się powie. Zabawne jest to, że uznają go za świętego a nawet nie wiedzą, dlaczego. Ale najważniejsze przecież, że „będą mieli się do kogo modlić”.

  Fajnie zrealizowany materiał. Mam tylko jedną uwagę. Na końcu, gdy Pani mówi w podsumowaniu, to strasznie rozgląda się na boki, albo patrzy pod nogi. To nie wygląda dobrze, niestety. Lepiej patrzeć w kamerę 🙂

  P.S. Można gdzieś dostać taką koszulkę?

 9. W owczym pędzie giną owce…, co za ciemnogród 😀
  Ojciec święty walczący z komunizmem!
  Obalił mur berliński!
  Jeszcze trochę, to na nowo historię Polski katolicy zapiszą.
  Ot, przykrość, że nie zmartwychwstał w dniu swojej świętości bo pękł by chyba ze śmiechu!
  Nie ma się co dziwić, że ludzie bzdury mówią. Wieloletnie robienie wody z mózgu w szkołach, na lekcjach jałowej religii zamiast etyki, zbiera żniwo.

 10. Polacy kochają Jana Pawła II bo ,bo właśnie mamy w Polsce rok 1800 ny i ksiądz tak kazał ,na coniedzielnym prostowaniu mózgu .O ILE KTOŚ POSIADA TAKI ORGAN !!!

 11. Gdyby wyciąć prowadzącą i dodać wzruszającą muzyczkę można by ten film puścić w telewizji ku chwale ojczyzny. Łzy by leciały z tych ludzkich wzruszeń na temat papieża.

 12. Dobra robota Kaja.
  Dzięki.
  Jak na dloni widac polską zaścianowość, megalomanię, prymitywną ludyczną religijność. To smutne.

 13. Kaju, świetny materiał. Podziwiam, naprawdę podziwiam Twoją cierpliwość i opanowanie przy słuchaniu tych peanów na cześć.
  JPII to produkt medialny, który Polacy kupili w ciemno. Uderzające jest także, że wychwalając JPII większość nie mówi co zrobił, ale co mówił, jak się zachowywał wobec wiernych publicznie. Przypomina się tu dowcip: „jak mówię, że zrobię, to mówię”.
  Do przewin JPII dorzuciłabym beatyfikację Matki Teresy z Kalkuty w 2003r.

 14. Zgodzę się z Natalią, Wszystko Ładnie wykonane, ale na Przyszłość skup się na Kamerze, Kaju. 🙂 Kawał Dobrej Roboty. 🙂

 15. Bardzo sensowny materiał, brawo Kaja! idealnie obrazuje „głębię” religijnych odczuć Polaków. Wszyscy mówią to, co – jak im się wydaje – inni chcą usłyszeć i błędne koło toczy się dalej (I jaka to szkoda, że JP zawiódł Panią i nie zmartwychwstał… – to mnie ubawiło konkretnie:)

 16. Ta kanonizacja, to jakaś.farsa. Ale zastanawia mnie, czemu on tak chronil tych pedofilów, dlaczego nie reagował? Może sam miał coś na sumieniu? A reszta o tym wiedziała, i z obawy przed wsypaniem milczał?

 17. Sukces medialny to główny atut tego pontyfikatu. Nie zapominajmy, że Wojtyła był aktorem. Zanim zachorował na parkinsona miał donośny głos, wyrazistą wymowę, odpowiednio akcentował frazy. Doskonały showman z niego był… A treści jakie przekazywał, od tysiącleci trafiały do ubogich w duchu /i umyśle/, bo wszyscy boimy się śmierci i część z nas potrzebuje mesjaszy. Charyzma JP II była niewątpliwa; gdyby urodził się w Stanach pewnie trafiłby do Hollywood. Taki wzruszający życiorys. Łza się w oku kręci….
  / A wolność Polski w dużej mierze zawdzięczamy (omen nomen) pierestrojce i polityce Gorbaczowa a nie czarom z 1979 r. na Placu Zwycięstwa./

 18. „Jan Paweł II wielkim Polakiem był!”
  „Kto był największym Polakiem i dlaczego właśnie JPII?”
  „O JPII można mówić tylko dobrze”

  No to dlaczego „wielkim Polakiem był”? Co osiągnął, co zrobił takiego, co takiego powiedział? – chyba nikt nie odpowiedział na to pytanie poza pustymi ogólnikami.

  Ale reportaż zrobiła Pani Kaja Bryx!
  Jak tak można? To, że Polacy to ignoranci, puste społeczeństwo, które cieszy się, że ma nowego cielca (a nie wie kompletnie nic o „osiągnięciach”, pismach, słowach, machlojkach, cynizmie, tępym trwaniu w konserwatywnych poglądach) to jest tajemnicą poliszynela, ale żeby tak to obnażyć?? I to w internetowej telewizji?? :P.

 19. Intelektualna tragedia. Religijne dno. Teologiczny dramat.
  Większość wierzących w Polsce to jarmarczna i bezmyślna masa, a ich przeżycia religijne (bo we wszystkich wierzeniach religijnych chodzi o emocje, nawet – magię i subiektywne pojęcie Absolutu) zawężone zostają do kilku sloganów, wytartych postulatów gazetowej proweniencji, przy braku jakiejkolwiek własnej, indywidualnej refleksji. Katolicka masa wierzących Polaków jest jak plastelina, lepiona przez serwilistryczne media i instytucję uzurpującą sobie tzw. „rząd dusz” (kościół katolicki i jego funkcjonariuszy). Bez żadnej własnej refleksji – o krytycyzmie nie ma co mówić (ale żeby mieć swoje zdanie trzeba coś więcej wiedzieć niźli tylko te wytarte gazetowe slogany za którymi kryje się pustka).
  Kaju – doskonała robota (choć efekt tragiczny i przygnębiający).

 20. Powiem szczerze, że po cichu czekałem na taki materiał a zainteresowałem się nim ze względu że pani prowadząca kiedyś mnie uczyła a po jednym semestrze udanej współpracy ze studentami uczelnia postanowiła zwolnic panią Bryx. Chyba właśnie w końcu zrozumiałem dlaczego się tak stało…Można jedynie pogratulować wytrwałości i otwartości! Czekam na następny materiał!

 21. OGÓLNIE NIC NIE ZMIENIŁO SIE,PO KANONIZACJI,BÓG NADAL JEST KŁAMCA I IGNORUJE LUDZI,WATYKAN NADAL OSZUKUJE LUDZI,KLER NADAL WPAJA LUDZIOM CIEMNOTE,OGÓLNIE JAKI BURDEL BYŁ TAKI JEST NADAL,UROCZYSTOŚCI KANONIZACYJNE ZASILIŁY SKARBIEC KORPORACJI WATYKAŃSKIEJ,FRANCISZEK SIE NACHAPAŁ KASY,LUDZIE WRÓCILI DO DOMÓW INADAL KLNĄ NA SYSTEM BOGA I KOŚCIÓŁ BO WSZYSTKO CO O BOGU JEST WIELKIM P…LONYM KŁAMSTWEM

 22. Przecież to jest bełkot buraków głownie. Ludzie, którzy czczą osobę, która przyczyniła się do rozwoju epidemii AIDS i która udawała, że problem pedofilii nie istnieje jak dla mnie nie mają mózgów.

 23. Ten materiał to jest mistrzostwo świata, tak pięknie pokazane to polskie wielbienie papieża za ładną buzie ze poezja! Pani kaja jest niesamowita, pozdrawiam i dziękuję:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =