Kambodża – miny militarne i mentalne

Kambodża to jedno z państw ze wspaniałą historią i skromną teraźniejszością. Od I wieku wiadomo o hinduistycznym państwie Funan. Początek IX wieku to powstanie zjednoczonego imperium Khmerów pod rządami dynastii angkorskiej. Pamiątką po imperium jest m.in. największy kompleks świątynny na świecie Angkor Wat. W XIV wieku Tajowie podbijają ten kraj i buddyzują go. Od 1863 roku kraj należy do Francji. Mieszkańcy buntują się parę razy bez skutku. W roku 1945 okupantów japońskich zastępując Tajowie. Potem wietnamscy partyzanci walczą o kraj z Francuzami. Przykład wietnamski naśladują następnie lokalni. W 1949-1955 roku Kambodża w pełni uniezależnia się od Francji. Królowie współpracowali z Chinami. W połowie lat 60. sytuacja zmieniła się, gdy premierem rządu został proamerykański Lon Nol, który władzę objął na skutek sfałszowanych przez konserwatystów wyborów parlamentarnych.

http://www.youtube.com/watch?v=MxNEtVEBjhw

Lon Nol za zgodą monarchy rozpoczął rozprawę z dotychczasowymi lewicowymi sojusznikami z partii Pracheachon. Rządy Lon Nola doprowadziły do powstania partyzantki z Pol Potem na czele. W 1970 roku Lon Nol przeprowadził zamach stanu w wyniku którego obalono króla. Premier prześladował mniejszość wietnamską, co wywołało reakcję Wietkongu . Pomoc USA tylko uczyniła komunistów bohaterami. I tak w 1975 roku przejęli oni władzę. Pol Pot zagłodził i wymordował 10-25% mieszkańców kraju, głównie mieszkańców miast. Jednocześnie Khmerzy popadli w konflikt graniczny z Wietnamem, który w 1979 obalił reżym Pol Pota. Khmerzy przeszli do partyzantki, która dzięki wsparciu Tajlandii, Chin i CIA walczyła z premierem Hun Senem. Dopiero w roku 1989 roku Wietnam wycofuje swoje wojska z Kambodży. W 1993 król Sihanouk restauruje monarchię. Hun Sen zostaje znowu premierem a w 1998 roku Pol Pot ginie w walce. W 1999 roku Kambodża wchodzi do ASEAN. W 2004 roku królem został syn Sihanouka,
Norodom Sihamoni. W XXI wieku odżył konflikt graniczny z sąsiednią Tajlandią (starcia o Preah Vihear w 2008 i 2011 roku). Od 2009 roku czerwoni Khmerzy są rozliczani sądowo za swe zbrodnie. Kambodża ma tylko 15 milionów mieszkańców, aż dziwne że kiedyś panowała nad Wietnamem i Tajlandią.

[divider] [/divider]

flaga-kambodza

[divider] [/divider]

Martyna Wojciechowska przestrzega przed korupcją, wydrwigroszami, i radzi witać się przyłożeniem ręki do serca. Walutą jest riel, ale w zachodniej Kambodży można płacić też bahtami tajskimi. W wyniku wojen nadal w ziemi kambodżańskiej tkwi około 5 mln min. Ich unieszkodliwianie potrwa jeszcze co najmniej dekadę. Kambodża to wieczna przestroga przed głupotą i zbrodniczością komunizmu. Khmerowie Pol Pota wysiedlili mieszkańców miast w liczbie 3 mln by zrobić z nich wieśniaków, kierowalo nimi to samo szaleństwo, ten sam antyintelektualizm i kult wieśniaków-prostaków jak u Mao Tse Tunga. Niestety Kambodża to mały kraj i szaleństwo doprowadzono do końca…

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 1 =