Konstytucja 3 Maja PIĄTA w Europie i szósta na świecie

Pora powiedzieć kilka słów o Konstytucji 3 Maja. Otóż wcale nie była ona druga, czy też trzecia na świecie, lecz szósta na świecie i piąta w Europie. Święta poświęcone wydarzeniom historycznym są dobrym momentem, aby oczyścić historię z naszych marzeń i ideologii i spojrzeć na nią jaką jest. Jeśli chcecie dowiedzieć się o trzech zapomnianych przez nas konstytucjach, zapraszam do obejrzenia filmu:

 

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

6 Odpowiedź na “Konstytucja 3 Maja PIĄTA w Europie i szósta na świecie”

  1. Dziękuję za przybliżenie faktów!  :))

    A właściwie dlaczego popełniany jest ten błąd co do miejsca w kolejności Konstytucji 3-go maja? To wynik jakiegoś technicznego błędu czy leczenie poskich kompleksów narodowych?

  2. trudno powiedzieć. być może ma to związek z propagandą amerykańską i francuską jakoby te kraje były pierwszymi liberalnymi społeczeństwami, choć takowymi były Anglia Holandia i Prusy (17 w)

    1. Ogólnie rzecz biorąc państwa, które były liberalne, jako pierwsze, były niezależne od ortodoksyjnych religii, np. prawosławia i katolicyzmu.

      Państwa protestanckie i Francja wytworzyły liberalizm i rozwinęły pluralizm światopoglądowy.

      Chociaż Prusy stały się w miarę liberalne za panowania Fryderyka Wielkiego w XVIII w. wcześniej raczej panował tam silny konserwatyzm…

  3. To prawda że nieoceniony Fryderyk II, o którym właśnie piszę książkę wiele tu pomógł ale na przykład wspaniała tolerancja religijna była już od XVII wieku m.in. Dlatego że Hohenzollernowie byli kalwińską dynastią rządzącą luterańskim krajem

    1. Potem stworzono w Prusach nawet Kościół unijny, zrzeszający kalwinistów i luteran, choć niektórzy luteranie byli oburzeni i doprowadzili do schizmy.

      Sam cesarz Wilhelm II, pomimo, że był luteraninem, wychowany był też przez kalwinistów.

      Ale niestety ateiści i agnostycy nie byli w Prusach chyba zbyt mile widziani. Wspomniany cesarz Wilhelm II był z kolei zdecydowanie przeciwny Żydom, a jego postawa była mocno ksenofobiczna.

  4. Nie uwazam ze czasowa kolejnosc konstytucji 3 maja jest istotna. Wazniejsze jest zrozumienie jaka role odegrala ta konstytucja w polskiej hisztorii. Krytyczna ocena jest cenniejsza. 

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 2 =