Pora powiedzieć kilka słów o Konstytucji 3 Maja. Otóż wcale nie była ona druga, czy też trzecia na świecie, lecz szósta na świecie i piąta w Europie. Święta poświęcone wydarzeniom historycznym są dobrym momentem, aby oczyścić historię z naszych marzeń i ideologii i spojrzeć na nią jaką jest. Jeśli chcecie dowiedzieć się o trzech zapomnianych przez nas konstytucjach, zapraszam do obejrzenia filmu:
O autorze wpisu:
Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum
Dziękuję za przybliżenie faktów! :))
A właściwie dlaczego popełniany jest ten błąd co do miejsca w kolejności Konstytucji 3-go maja? To wynik jakiegoś technicznego błędu czy leczenie poskich kompleksów narodowych?
trudno powiedzieć. być może ma to związek z propagandą amerykańską i francuską jakoby te kraje były pierwszymi liberalnymi społeczeństwami, choć takowymi były Anglia Holandia i Prusy (17 w)
Ogólnie rzecz biorąc państwa, które były liberalne, jako pierwsze, były niezależne od ortodoksyjnych religii, np. prawosławia i katolicyzmu.
Państwa protestanckie i Francja wytworzyły liberalizm i rozwinęły pluralizm światopoglądowy.
Chociaż Prusy stały się w miarę liberalne za panowania Fryderyka Wielkiego w XVIII w. wcześniej raczej panował tam silny konserwatyzm…
To prawda że nieoceniony Fryderyk II, o którym właśnie piszę książkę wiele tu pomógł ale na przykład wspaniała tolerancja religijna była już od XVII wieku m.in. Dlatego że Hohenzollernowie byli kalwińską dynastią rządzącą luterańskim krajem
Potem stworzono w Prusach nawet Kościół unijny, zrzeszający kalwinistów i luteran, choć niektórzy luteranie byli oburzeni i doprowadzili do schizmy.
Sam cesarz Wilhelm II, pomimo, że był luteraninem, wychowany był też przez kalwinistów.
Ale niestety ateiści i agnostycy nie byli w Prusach chyba zbyt mile widziani. Wspomniany cesarz Wilhelm II był z kolei zdecydowanie przeciwny Żydom, a jego postawa była mocno ksenofobiczna.
Nie uwazam ze czasowa kolejnosc konstytucji 3 maja jest istotna. Wazniejsze jest zrozumienie jaka role odegrala ta konstytucja w polskiej hisztorii. Krytyczna ocena jest cenniejsza.