Świeckość w Polsce – jak jest i jak powinno być? Mirosław Woroniecki

 

Lider Kongresu Świeckości, który dba o to, aby świeckie państwo stawało się ważnym i trwałym postulatem wielu partii politycznych w naszym kraju, omawia obecny stan świeckości w naszym kraju i przedstawia konieczne zmiany. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Świeckość w Polsce – jak jest i jak powinno być? Mirosław Woroniecki”

  1. Kler chyba dobrze interpretuje te malzenstwa "konkordatowe" jako pozwolenie kleszkom bycie mistrzami ceremoni w sensie swieckim. A to ze przy okazji  parka przyrzeknie cos tam Zeusowi czy Jahwe, to pastwa to nie obchodzi. 

    Konkordat po prostu wymusza takie pozwolenie i  nie tak latwo im to pozwolenie zabrac. W panstwach bez konkordatu, gdy kler nie wywiazuje sie ze swoich swieckich obowiazkow jako mistrz ceremoni, to panstwo daje im ostrzezenie, ze moze im to prawo dawania swieckich slubow odebrac. Kler moze tez urzadzac impezy i sluby czysto religijne i to moze byc mylace, bo parka bierze slub religijny, ale nie swiecki. Niektorzy robia to swiadomie,  gdy wcale nie maja zamiaru traktowac tego jako slubu swieckiego.  

    To ze w potocznym rozumieniu "panstwo akceptuje malzenstwa koscielne" to bzdura, i tu wlasnie rola panstwa aby uswiadopmic ze panstwo nie akceptuje slubow koscielnych, w sensie pojde do ksiedza on tam  cos chlapnie i juz. Musza byc spelniowe warunki swieckie, wlacznie z rejestracja w USC. Panstwo preciez nie bedzie ganiach delikwentow po kosciolach i zadac rejestracji. W daniu kleszkom prawa bycia mistrzami  ceremoni nie ma nic zlego, tak jest we wielu panstwach swieckich.  Nie ma to tam nic wspolnego z wiara ani z ateizmen. Nawet ateisci moga sobie urzadzic slub w kosciele, i uzyc kleszke, i sami decuduja co kleszka ma mowic, i czy sie powolywac na allaha, sw. makaron czy jedi. 

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + dziewiętnaście =