List do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie poety skazanego na śmierć za obrazę islamu

Sz. P. Witold Waszczykowski

Minister Spraw Zagranicznych

 

 

Szanowny Panie Ministrze. Piszę do Pana w sprawie ważnej i niecierpiącej zwłoki. W chwili obecnej palestyński poeta Ashraf Fayadh czeka na wyrok w celi śmierci, w Arabii Saudyjskiej. Został skazany na śmierć z uwagi na obrazę islamu. PEN Club i poeci całego świata protestują w tej sprawie. Niestety brak głosów z Polski. Oto stanowisko PEN Clubu:

 

„My, poeci z całego świata, jesteśmy przerażeni tym, że władze Arabii Saudyjskiej skazały palestyńskiego poetę Ashrafa Fayadha na śmierć za apostazję. Nie jest żadnym przestępstwem przedstawianie myśli, nawet jeśli są niepopularne, ani też nie jest przestępstwem, gdy wyraża się swoją opinię w sposób spokojny i daleki od przemocy. Każdy człowiek ma swobodę, by wierzyć lub nie wierzyć. Wolność sumienia jest podstawową ludzka wolnością.”

 

Wydaje mi się, że Polska jest na tyle dużym i znaczącym krajem, że jej protest w tej sprawie może się przyczynić do uratowania życia poety. Nie jestem oczywiście specjalistą od polityki zagranicznej, tylko zwykłym obywatelem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, które między innymi wstawia się za prześladowanymi na całym świecie apostatami i wolnomyślicielami. Ewentualny sposób ingerencji w ten haniebny wobec praw człowieka proceder zostawiam Panu Ministrowi i Pana doradcom.

 

Jednocześnie pozwalam sobie upublicznić ten list. Ważne jest bowiem poruszenie opinii publicznej w naszym kraju, zbyt obojętnej na to, co się dzieje poza Polską i zwłaszcza poza Europą.

 

Dokładniejsze szczegóły sprawy dotyczącej wyroku śmierci za apostazję i bluźnierstwo na poecie Ashrafie Fayadhu przytaczam za Reutersem tutaj – http://racjonalista.tv/palestynski-poeta-skazany-na-kare-smierci-w-arabii-saudyjskiej-za-odstapienie-islamu/.

 

Warto dodać na końcu, że Polska ma, jak się zdaje, szczególne prawo aby wstawiać się za skazanymi na śmierć poetami, gdyż to z naszego kraju wywodzą się wybitni poeci – nobliści, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.

 

Z poważaniem

Jacek Tabisz

prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “List do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie poety skazanego na śmierć za obrazę islamu”

  1. Gratuluję. Bardzo cenna inicjatywa.
    Osobiście uważam, że od MSZ można żądać reakcji a nie tak jak w liście prosić o nią w zakresie jaki uzna za słuszny. Nie wiem czy w Sejmie pozostały jeszcze jakieś frakcje dostrzegające ten problem i gotowe stawić się za nim.

    1. W tym wypadku nie chcę nikomu niczego udowodnić. Ważne jest ratowanie życia odważnego artysty. PiS mógłby wykorzystać tę sytuację dla uzasadnienia swoich perspektyw Bliskowschodnich, a jednocześnie zadziałać skutecznie. Dla nich jestem tylko mrówką z Marsa. Zobaczymy…

  2. Piekna inicjatywa jako prezesa Stowarzyszenia i po prostu wrazliwego czlowieka.
    Nacisk dyplomatyczny jest czasem skuteczny bo Sauddyjski rzad liczy sie a opinia swiata.
    Informuj nas wszystkich o losach listu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *