Monteverdi jest ponadczasowy. Tomáš Král

 

Rok 2017 to rok Claudio Monteverdiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach muzyki. Na tegorocznej Wratislavii Cantans poświęcono Monteverdiemu sporo miejsca, uczynił tak też podczas swego recitalu dedykowanego skarbom Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu Tomáš Král,  świetny czeski baryton związany między innymi z Collegium Vocale 1704. W tym materiale usłyszycie piękną arię z opery Ofeusz Monteverdiego, a także porozmawiamy przez chwilę ze znakomitym śpiewakiem na temat kompozytora i Orfeusza. Czy genialna muzyka może rozproszyć wszelkie mroki? Jeśli w to nie wierzysz Czytelniku, znaczy to, że nie słuchałeś jeszcze dzieł Monteverdiego. Masz zatem okazję. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Monteverdi jest ponadczasowy. Tomáš Král”

  1. Muzyka piękna! Bardzo dziękuję!

    .

    Zupełnie nie na temat: pokazali Panowie to, co zaskakuje Niemców czy Anglików, mianowicie, że Słowianie się wzajemnie rozumieją. Niemcy nie rozumieją Duńczyków ani nawet Holendrów, a Anglicy Niemców w ogóle : – )

    1. Za to Holendrzy Niemców już tak, a tak przynajmniej twierdził jeden, z którym o tym rozmawiałam. Notabene, to ich wzajemne niezrozumienie bywa wymówką do popisywania się płynnym angielskim, lepszym niż posiada zdecydowana większość Słowian. Zapominają, że inne słowa nie oznaczają innej gramatyki. 

      1. My mamy nie lada problem z tym, że Niemcy z NGOsów zajmujących się humanizmem, ateizmem, świeckością nie znają angielskiego. Natomiast z pewnością Niemcy są bardzo muzykalni, mają masę orkiestr i chórów na świetnym poziomie. Zapewne muzykalność Czechów też coś zawdzięcza wpływowi kultury niemieckiej.

          1. Czasem napadają człowieka w parkach i pięknie grają. Nie raz mi się zdarzyło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dwanaście =