Narodziny syjonizmu w szerokiej perspektywie. Yaron Karol Becker

 

Yaron Karol Becker to filozof, historyk, nauczyciel, pedagog, wykładowca, dziennikarz, tłumacz symultaniczny, działacz społeczny, orędownik dialogu międzykulturowego, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego, były współpracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie. W swoim wykładzie pokazuje szeroki kontekst powstania ruchu syjonistów, dzięki któremu powstał Izrael. Elementy panoramy to kapitalizm i socjalizm, heglizm i marksizm, antysemityzm i emancypacja Żydów oraz różne rodzaje nacjonalizmów – te łagodne i te krwiożercze.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Narodziny syjonizmu w szerokiej perspektywie. Yaron Karol Becker”

  1. Dla syjonizmu istotny jest też aspekt kolonializmu. Idea że Żydzi pojadą do Palestyny by założyć tam "swój" kraj. 

  2. A gdzie bys utworzył Izrael? Na Madagaskarze? Kurdystan na Alasce? Bardziej bezsensowne jest ze jak gosc do mnie przyjedzie to po pewnym czasie ma prawo do autonomii, przez zasiedzenie, wg Zydow. 

    1. Ma Madagaskarze jest tak samo bez sensu jak w Palestynie. Rosyjski Obwód Zydowski pod granicą z Chinami też jest zamieszkały przez tubylcze plemiona ale w sumie pusty to kraj, większy niż Izrael no i klimat dobry, ziemia urodzajna.

      1. Akurat ziemia słabo urodzajna, klimat niemal arktyczny, daleko od swiata. Choc dzisiaj  pewnie robili by interesy z Chinami i Japonia. To tak jak by zrobic  jakies panstwo/okreg dla murzynow na polnocy Europy. Zimno jak cholera. Podobno był pomysł aby umiejscowic ten ich obwod  na Krymie, na pewno klimatycznie lepsze połozenie. Rzeczywiscie, w przypadku  panstw zlepek jak ZSRR to okreg autonomiczny był calkiem sensowny. Ale w przypadku małych panstw to autonomia poprzez zasiedzenie jest niszczeniem tych małych panstw. Ostatecznie  Zydzi pochodza z terenu wokoł Morza Martwego i jakies tam grupy zydowskie zostały, lokacja sensowna. Problem dzisiejszego Izraela to ze nie chce sie mieszac z innymi Semitami.  

      2. Aakurat ziemia słabo urodzajna, klimat niemal arktyczny, daleko od swiata. Choc dzisiaj  pewnie robili by interesy z Chinami i Japonia. To tak jak by zrobic  jakies panstwo/okreg dla murzynow na polnocy Europy. Zimno jak cholera. Podobno był pomysł aby umiejscowic ten ich obwod  na Krymie, na pewno klimatycznie lepsze połozenie. Rzeczywiscie, w przypadku  panstw zlepek jak ZSRR to okreg autonomiczny był calkiem sensowny. Ale w przypadku małych panstw to autonomia poprzez zasiedzenie jest niszczeniem tych małych panstw. Ostatecznie  Zydzi pochodza z terenu wokoł Morza Martwego i jakies tam grupy zydowskie zostały, lokacja sensowna. Problem dzisiejszego Izraela to ze nie chce sie mieszac z innymi Semitami.  

  3. Bardzo dobry wyklad. Dziekuje. Czekam na kontynuacje. Mnie interesuje jednak wspolczesna sytuacja. Na przyklad taki ruch BDS, ktory wydaje sie rosnac w sile, glownie w Europie Zachodniej. Ten ruch znajduje glebokie poparcie wsrod pewnej czesci lewicy. Przeraza mnie to, w dzisiejszym swiecie, w ktorym antysemityzm zaczyna sie odradzac, podobne grupy znajduja posluch. Malo sie mowi o dzisiejszej sytuacji Zydow w krajach Zachodu, ktorzy nie czuja sie bezpiecznie. Wraz z rosnaca fala imigrantow z krajow arabskich, w ktorych antysemityzm jest powszechny, rodza sie nowe problemy. Europa na razie jeszcze milczy i nie wie jak reagowac, ignoruje ekscesy. Mowila o tym francuska filozofka E. Badinter. Chyba nawet jej artykul na ten temat byl zatytulowany "Dlaczego milczymy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =