O Janie Olszewskim i żałobie narodowej. Grzegorz Roman i Jacek Tabisz

 

Zmarł premier Jan Olszewski, ale pompa, z jaką celebrowane są uroczystości pogrzebowe, to chyba przesada. Wspomnienie o zasługach ale też i krytyka niektórych działań Jana Olszewskiego.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “O Janie Olszewskim i żałobie narodowej. Grzegorz Roman i Jacek Tabisz”

  1. Znam dobrze ten film Nocna Zmiana. Nie jest mi potrzebne tłumaczenie, widzę co się dzieje. Natomiast około 9:30 w zaprezentowanej dyskusji Pan Grzegorz Roman mówi,: "politycy, którzy widzą Jacka Kurskiego, który kameruje". I tam dalej o Kurskim. Według mojej wiedzy nagrania z tajnych rozmów były robione na zlecenie Wałęsy o czym on sam informował i o czym informował Wachowski " Wedle słów Mieczysława Wachowskiego, rozmowy były filmowane na polecenie samego Lecha Wałęsy, który obawiał się internowania przez ekipę Macierewicza i obecność dziennikarzy miała go potencjalnie przed tym uchronić " – to z Wikipedii ale są inne źródła. No i już w 10 minucie wiarygodność podawanych przez Pana Grzegorza Romana faktów staje się dla mnie wątpliwa. Ale obejrzę dalej co będzie mówił. Znam dokumenty z tamtego czzassu i wiele okoliczności tych wydarzeń. Dostępne były jeszcze niedawno stenogramy z całego posiedzenia Sejmu, nie wiem jak jest obecnie. Wszystko czytałam.

    A jeszcze znam wypowiedź Czarzastego o tym, jak część ówczesnej opozycji dogadywała się z komunistami.

  2. Jan Olszewski był dobrym człowiekiem – na pewno chciał dobrze dla Polski.

    Nie zgadzam się z jego światopoglądem, ale szanuję tę postać; tak jak Wojtyłę.

    Ciekawe jest też to, że rzadko wspomina się o tym, że należał do masońskiej loży Kopernik…

  3. Kolejna sprawa, to upadek rządu Jana Olszewskiego, Też mi się początkowo wydawało, że to chodzi wyłącznie o sprawę lustracji. Padały zarzuty wobec tamtego rządu. Ale okazało się, co ma potwierdzenie w wielu źródłach, że konflikt zaczął się już wcześniej i był o wiele poważniejszy, bo dotyczył  relacji z Rosją. Temat jest ciekawy i ważny, gdyż odnosi się do naszej najnowszej historii i wyjaśnia wiele późniejszych wydarzeń.

    Posłużę się interesującym cytatem:

    >>…  minister Skubiszewski, który oświadczy, iż „prezydent wiedział, że rząd jest nieprzychylnie (…) nastawiony do punktu siódmego. Mówiłem o tym prezydentowi i była (…) o tym mowa na spotkaniu w Belwederze z udziałem premiera i obu marszałków”.

    27 maja minister Wachowski wręcza marszałkowi Sejmu pismo, w którym prezydent Lech Wałęsa stwierdza, że podejmowane są „nieodpowiedzialne kroki w sprawach zagranicznych” a współpraca rządu z prezydentem weszła „w fazę ostrego konfliktu”. Oświadcza, że stracił zaufanie do rządu Olszewskiego i wzywa marszałka Chrzanowskiego oraz kluby parlamentarne do „przezwyciężenia tego impasu”."<<

    https://www.salon24.pl/u/gugulskim/423459,przed-nocna-zmiana-byl-traktat-z-rosja,4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine − 1 =