O początkach internetu w Polsce, Rafał Maszkowski

 

Ten materiał powinien zainteresować wszystkich użytkowników cyfrowej sieci. Jeden z pionierów internetu w Polsce, Rafał Maszkowski, w fascynujący sposób opowiada o początkach polskiego internetu. Obok wielu ciekawych faktów, w jego opowieści nie brakuje humoru. Jak się dowiadujemy, w pionierskich dla internetu czasach łatwo było o sytuacje zabawne, nieoczekiwane i zaskakujące. Słuchając tego materiału młodzi internauci będą mogli sobie wyobrazić, jak wyglądały połączenia sieciowe przed 1992 rokiem! Czy można było już napisać maila, albo przesłać jakiś plik? Co widzieliśmy na zielono białych, migoczących monitorach pierwszych w Polsce Pecetów?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “O początkach internetu w Polsce, Rafał Maszkowski”

  1. Istotnie to z Internetem wywodzącym się z CERNu to bardzo częsty błąd, bo ludzie zwykle utożsamiają Internet z WWW, bo to jest to, do czego głównie jest on wykorzystywany. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten wynalazek był głównym powodem, dla którego Internet stał się w ogóle atrakcyjny dla szerokiej publiki. Dlatego CERNowi i Timowi Bernersowi-Lee, który napisał pierwszą przeglądarkę internetową o nazwie WorldWideWeb (jakby ktoś się zastanawiał skąd się te trzy literki W wzięły) należy przyznać część zasługi dla obecnego kształtu Internetu. Ale oczywiście początki sięgająy Arpanetu w USA.

    Z tym Linuksem w 1991 to jestem pod wielkim wrażeniem, bo to był czas jego absolutnych początków. To właśnie w tym roku Linus napisał słynny email „just a hobby” na listę mailingową Miniksa. Podobno w tamtych czasach Linux nie działał zbyt dobrze z siecią…

  2. Sieć w Linuksie rozwijała się stopniowo, początkowo nie było firewallingu i masqueradingu, ale szybko się pojawiły, już w 1992-3 r. Nie przypominam sobie problemów z siecią, większe miałem z procesorem i386 z wadliwej serii, ale większe doświadczenia z Linuksem podłączonym do Sieci miałem od jesieni 1992 r.

    Z mojej opowieści wynika, że instalowałem Linuksa w 1991 r. i rzeczywiście zdawało mi się, że tak było, ale naprawdę to był 1992 r. Na przełomie 1991i 1992 r. łączyłem się jeszcze przez DOS-owy ka9q. Przepraszam za pomyłkę.

    Przy okazji sprostowanie dotyczące wersji IP. W ramach dość długich prac nad jego tworzeniem miał swoje własne kolejne wersji od 1 do 4. Wersje protokołu IMP, których było chyba dwie w ramach „Raportu nr 1822” BBN-u nie zostały do tej numeracji wliczone.

  3. Uwaga ogólna: Ta część prawie nie dotyczy początków Internetu w Polsce, ale na świecie, jeszcze od czasów ARPANET, od 1969 r. Tylko końcówka dotyczy późniejszych czasów i Internetu w Polsce. Dalszy ciąg w części drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − siedem =