Po co jest Święto Zmarłych?

 

Czy ateiści i racjonaliści powinni bojkotować Święto Zmarłych? Czy ma ono kontekst głównie religijny? A jeśli nie, to jaki jest jego pozareligijny sens? Na te pytania starają się odpowiedzieć Radosław Czarnecki i Jacek Tabisz.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Po co jest Święto Zmarłych?”

  1. Pomysł, ze ateista ma niby wyrzucac ciało do smieci czy tez w ogole nie przejmowac sie co zrobic z ciałem to jakis koszmarny absurd i kolejny dowod na skatolenie polskiego narodu. Ludzie przeciez musieli cos robic z ciałami zmarlych zanim w plemieniu pojawil sie religijny szaman. Ludzie palili ciała, grzebali w ziemii, wyrzucali do morza itd. Czesto kładli kamienie w miescu pogrzebania zmarłego, niezaleznie od tego czy wierzyli z zycie po zyciu czy nie. Grzebanie zmarłego w ziemii nie oznacza przeciez, ze ktos wierzy w katolickie zycie pozagrobowe. Taki jest zwyczaj w polskim klimacie, ze zmarłych sie grzebie w ziemii, niezaleznie od tego czy sie w cos wierzy czy nie.
    Obecna sytuacja gdzie cmentarz kojarzy sie z religia to wynik zawlaszczenia grobow i cmentarzy poprzez kler. No i to załosne „wszystkich swietych”, jakby tym swietym było potrzebne jakies swieto. Krk zawłaszczył poganskie obrządki i wcisnął nam swoich gachow. Powinnismy wiec zrobic z tego poganski dzien pamieci o zmarłych, a swoich gachow niech watykanczycy obrabiają we własnym gronie.

    1. Słowa ze wszech miar słuszne, Lucyan. Grzebiemy zmarłych bo tego wymaga klimat. Ludzkość odkąd istnieje miała zwyczaj odprawiania jakichś ceremonii po śmierci członka grupy. Robimy to również dlatego, że odczuwamy smutek i chcemy okazać zmarłemu szacunek. Odwiedzając miejsce pochówku utrwalamy pamięć o jego życiu i dajemy wyraz swoim uczuciom. Nie ma to nic wspólnego z jakąkolwiek religią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − cztery =