Polityka obronna Kanady

Kanada jest państwem względnie bezpiecznym. Nie tylko dzięki systemowi wzajemnego ostrzegania NORAD jaki dzielą z USA, ale także dzięki warunkom geograficznym. Ich lotnictwo liczy 333 samoloty, w tym bojowe amerykańskie Hornety, których mają 77 sztuk. Flota kanadyjska liczy ponad 30 okrętów w tym 3 niszczyciele, jest więc stosunkowo skromna.

Nie są całkowicie zależni technicznie od USA; Np czołgi mają niemieckie. Są to Leopardy 2A6M (121 sztuk). Używają też haubic M777 i LAVIII Piranha. Armia liczy 68.000 zbrojnych, z czego polowa to armia ladowa. Ma też ochotniczych rangersow i żandarmerię.

Podległość wobec UK jest raczej niewielka. Brytyjski gubernator ma prawo dokonywać inspekcji stanu bojowego armii kanadyjskiej. Obecnie jest nim David Johnson. W praktyce bardziej zależy Kanada od USA. Np. Wskutek nacisków Waszyngtonu Kanada, w przeciwieństwie do UE zerwała kontakty handlowe z Kubą. Obok innych państw anglojęzycznych/anglosaskich Kanada należy do systemu nasłuchowego Echelon. Jako jedyny z tych państw była przejściowo ukarana odcięciem od informacji za nieszczelność wywiadowczą. Premier Stephen Harper należy do największych krytyków awanturniczej polityki Putina.

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

2 Odpowiedzi na “Polityka obronna Kanady”

  1. Wydaje mi się, że postawa wobec Rosji wynikać może też z faktu. że Kanada ma sporą diasporę ukraińską, stanowiącą istotną grupę wyborców i sprawne lobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty + 10 =